Çocuk Odası Dekorasyonu Püf Noktaları

Çocuk odası dekorasyonu sırasında nelere dikkat etmeliyiz? Çocuk odası dekorasyonu püf noktalarını ve bir kaç çocuk odası örneğini bu yazıda bulabilirsiniz.

Çocuk Odası Dekorasyonu Püf Noktaları

Çocuk odası nasıl yerleştirilir?
Çocuk odası düzeni nasıl olmalı?
Çocuk odası dekorasyonunda nelere dikkat etmeli?
Çocuk odası yerleştirmede püf noktaları…

Çocuk odası dekorasyonu çocuğun kişilik gelişimi açıdan çok önemlidir. Çocuğun sağlam bir kişilik sahibi olabilmesi için, daha en başta kendine özel bir alana sahip olması sağlanmalıdır. Çocuk odası çocuğunuzun özel alanı, sığınağıdır. Çocuğunuz orada kendini rahat, iyi ve mutlu hissetmelidir. Bir çocuk için onun odası bütün dünyasıdır.

Çünkü sosyal ortamı azdır ve zamanın büyük bir çoğunluğunu odasında geçirir. Çocuk odası; bir yatak odası, kütüphane, oyun alanı gibi bir çok özelliği içinde barındırmalı, çocuğun bir çok faaliyetini yaptığı bu oda eğlenceli olmalı ve orada olmaktan canı sıkılmamalı, mutlu olmalıdır.

Çocuk odası dekorasyonu için, evin en aydınlık ve havadar odası seçilmelidir. Oda seçiminden sonra; duvarlarda kullanılacak boyanın ya da duvar kağıdının rengi de önemlidir.

Günümüz anneleri genel olarak çocuk odası dekorasyonunda çok farklı, karmaşık renkleri tercih ediyorlarsa da, özellikle ilk beş yıllık süreçte cinsiyet ve kişilik gelişiminde kız çocukları için pembe, erkek çocukları için mavi renk seçimi daha doğru olacaktır.

Pembe renk kız çocuklarının hayal gücünü kuvvetlendiren bir enerji sağladığı için kızınız pembe odasında mutlu olacaktır. Mavi renk ise oğlunuzu sakinleştirecek, yine hayal gücünü kuvvetlendirecek, enerjisi ile sakin ve huzurlu olmasını sağlayacaktır.

Bebek odasında mobilya yerleştirme önerilerimiz için;
Bebek odası mobilyasının yerleşimi sayfamızdan yararlanabilirsiniz.

Çocuk odası dekorasyonunda en önemli unsurlar; mobilyalarda kullanım kolaylığı, kaliteli malzeme, doğru ölçüler ve amaca uygun işçiliktir. Mobilya köşelerinin yumuşak malzemeden, rahat, keskin olmayan kavislerle yapılmış olmasına, sağlığa zarar vermeyecek kaliteli boya kullanılmış olmasına özellikle dikkat edilmesi gerekir.

Çocuk odası dekorasyonu için plan yaparken, kısa süreli değil, uzun vadeli düşünmek gerekir. Çocuk odası dekorasyonu sırasında ana hatları ve mobilyaları basit ve sade tutmak, ihtiyaç duydukça yenilerini eklemek gerekir.

Kullanımı kısa süreli olacak parçalar için kaliteye mutlaka önem verilmeli, fakat ekonomik açıdan da çok pahalıya kaçılmamalıdır. Bu planlamayla, zaman ilerledikçe yapılması gerekecek değişiklikler kolayca odaya uyarlanabilir.

Çocuk odalarında ilk önceliğimiz her zaman için çocuğun güvenliğini sağlamak olmalıdır. Bunun için seçtiğiniz dolaplar ve aksesuarlar yerlerinden çabuk çıkabilecek, çocuğunuzun üstüne devrilebilecek nitelikte olmamalı, yerlerine ve duvarlara sabitlenmiş olmalıdır.

Çocuğun odasındaki mobilyalar dayanıklı olmalı, kolayca kırılacak cinsten olmamalıdır. Çocuk odası duvar kağıdı ile kaplanacaksa; duvar kağıtları da pahalı olanlarından seçilmemeli, çocuğunuz çizdiğinde ya da yırttığında cezalandırılmamalıdır. Çünkü her çocuğun gelişiminde, çevresini keşfetme aşamasında bu tür davranışlar göstermesi doğaldır.

Çocuk odası dekorasyonu düşünürken; boyanabilir dolaplar seçerseniz, o dolapları daha sonra çok eskimemişlerse, farklı renklere boyatarak veya üstlerine desenler yaptırarak, odanın dekorasyonunda düşük maliyetli görüntü değişiklikleri yaratabilirsiniz.

Çocuk odası dekorasyonu yaparken; odanın rengine ve havasına uygun olan birkaç tablo asmak çocuk odanızı güzelleştirecektir. Çocuğunuz büyüdükçe bu tabloların yerini çocuğunuzun kendi eserleri de alabilir. Okul çağındaki çocukların duvarında kendi özel notlarını ve resimlerini asacağı güzel bir pano da odaya şıklık ve işlevsellik katar.

Tabii ki, her şeyden önce, bir çocuk odası, fonksiyonel, rahat ve kullanışlı olmalıdır. Hazırladığınız çocuk odasında rahat ve sağlıklı uyku alanı, oyun alanı, yaratıcılık faaliyetleri için bir alan ve ders çalışması için rahat bol ışık gören bir başka alan, hepsi bir arada olabilmelidir.

Halı seçiminde ise; halılar gösterişine göre değil, kullanışlılığına göre seçilmelidir. Odayı komple halı kaplamak toz tutacağı için, kesinlikle tüm zemin halı ile kaplanmamalı, zeminde kolay silinip temizlenebilecek doğal bir malzeme olmalıdır.

Birkaç küçük parça oyun halısı ile odayı renklendirerek hoş çocuk oyun alanları yaratabilirsiniz. Oyun halılarının etrafına yerleştireceğiniz renkli minderler de yeni çocuk oyun alanları oluşturacaktır. Kişisel yaratıcılığınızla yapacağınız yumuşak malzeme ile doldurulmuş objeler çocuğunuz için güvenli oyuncaklar, odaları için de hoş dekoratif ürünler olabilir.

Çocuk okul öncesi çağda iken oyuncaklarını; okul çağında iken de kitaplarını, defterlerini ve kırtasiye malzemelerini bir arada tutacak raflar, çekmeceli dolaplar, renk renk kutu ve sandıklar hem odayı derli toplu tutar, hem de dekoratif bir görüntü verir. Çocuk odası dekorasyonu planlanırken, eşyaların çocuğun rahatlıkla alabileceği yükseklikte olmasına da özellikle önem verilmelidir.mikrofiber Şimdi çocuk odası dekorasyonu için fikir vermesi açısından birkaç örnek sunalım:

kız-cocuk-odasi

Kız Çocuk Odası Dekorasyonu Önerisi

erkek-cocuk-odasi

Erkek Çocuk Odası Dekorasyonu Önerisi

ikili-erkek-cocuk-odasi

İkili Erkek Çocuk Odası Dekorasyonu Önerisi

dortlu-cocuk-odasi

Çok Çocuklu Aileler ve Dar Alanlar İçin Dörtlü Çocuk Odası Dekorasyonu Önerisi

.

Çocuk Odası Dekorasyonu Püf Noktaları İle İlgili Aramalar

Çocuk Odası Dekorasyonu, Çocuk Odası Dekorasyonu püf Noktaları, bebek odası yerleşimi, çocuk odası yerleşimi, çocuk odasında dikkat edilmesi gerekenler, çocuk odasında püf noktaları

.
İlgili Yazılar: