Elektrikli Otomobiller Sağlıklı Derken, Bu Çıktı

elektrikli-otomobil-hibrit-oto

Elektrikli otomobiller yüzünden çıkan soruna çare aranıyor(!)

Yalnızca otomotivde değil, genel endüstri alanında son yılların en önemli gelişmelerinden biri, elektrikli otomobiller hakkındaki gelişmelerin, trafiğe çıkma aşamasına kadar gelmiş olmasıdır. Artık birçok ülkenin yollarında elektrikli otomobiller görülebiliyor. Henüz çok yaygın olmasa da, önemli bir duvar aşıldı, elektrik motoruyla hareket eden bu taşıt araçları sonunda trafikte kendilerine yer bulabildiler.

Elektrikli otomobiller, temizlik ve sağlık getirdi

Elektrikli otomobiller ile çevre temizliği, küresel ısınma, hava kirliliği konularında büyük bir adım atılmış oldu. Dolayısıyla bu durum, insan sağlığı için önemli bir gelişmedir. Artık otomobiller havaya egzos gazı vermeyecek, insanlar ağır metalleri solumayacak. Bu gelişmenin, kanser olaylarının azalmasına kadar varan, bir seri olumlu etkisi olacak.

Ayrıca, elektrikli otomobiller içindeki motorun sessiz çalışması sayesinde, gürültü kirliliği de azalmış olacak ve bu da insanların ruh sağlığına olumlu yansımalar yapacak.

Bu hesapta yoktu

İşte insanlar bunları konuşmakta iken, elektrikli otomobiller tarafından gürültü yapılmıyor olmasının, insan sağlığı açısından oluşturduğu “tehlike” gündeme geldi.

“Nasıl yani?” dediğinizi duyar gibiyim. Evet, yanlış okumadınız. Elektrikli otomobiller gürültü yapmıyor diye, şimdi bu “soruna” çözüm aranıyor.

Haber, bu tür tuhaflıkların ülkesi olan Amerika Birleşik Devletleri’nden geliyor. Hibrid ve elektrikli otomobiller yüzünden meydana gelen yaralanmalı kazaların sayısında artış varmış. Bu artış, Amerikan Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’ni (NHTSA) harekete geçirmiş. Bu kuruluşun, büyük petrol şirketlerinin çıkarlarını korumak için böyle davrandığını anlamak zor değil.

Hibrid ve elektrikli otomobiller sessiz çalıştığı için, bu durumun yayalar ve bisikletliler için büyük bir tehlike yarattığına dikkat çeken NHTSA, 2 bin 800 kişinin yaralandığını kaydetmiş. Bu kurumun, sorunu çözmek için ileri sürdüğü “harika” bir çözüm önerisi de var: NHTSA, kazaları önlemek için, elektrikli araçlara, motor sesi çıkaran bir sistem yerleştirilmesini istiyormuş. Böylece yayalar, elektrikli araçların “sesini” duyabilecekmiş.

Atlı arabaları savunanların kulakları çınlasın

“Tarih tekerrürden ibarettir” (yinelenmelerden oluşur) sözünü doğru çıkarmaya çalışanlar, nedense her dönemde ortaya çıkmış. Atlı arabalardan motorlu taşıtlara geçiş döneminde de birileri ortaya fırlayıp, “bunlar çok sessiz, nal seslerini duymadığımız için, yolun ortasından yürürken gelip bize çarpabilir” diye feryat etmişler, epey uzun bir zaman da yaygara yapmışlar.

Şimdi, onların “sessiz” diye itiraz ettiği motorlu taşıtların “gürültüsünden” vazgeçmek istemeyen birileri de aynı yaygarayı yapıyor. Demek ki, gürültü ile mücadele etmek yeterli değil, gürültüyü savunanlarla da mücadele edilmesi gerekiyor.

Şöyle yapsak?

Sessiz sedasız giden elektrikli otomobiller içerisine motor gürültüsü eklemek yerine, müzik eklense, daha güzel olmaz mı? Örneğin, şu şarkıları çalarak dolaşsalar?..

– Sus, sus, sus; kimseler duymasın…
– Otomobil uçar gider…
– Önümüze gelene çarparız…
– Gölge etme, başka ihsan istemem senden…
– Oh oh çekilin yoldan, vahşi batıdan geliyorlar, Amerikanlar eskidi, bunlar Törkiş kovboylar…

Sizin önereceğiniz başka şarkılar varsa bildirin, buraya ekleyelim. Belki ilgilileri görür de, otomotiv sektörüne bir katkımız olur. :)

elektrikli otomobiller

Elektrikli otomobiller ile ilgili aramalar:

elektrikli arabaların avantajları, elektrikli otomobiller ne zaman yaygınlaşır, elektrikli otomobil fiyatları, elektrikle çalışan arabaların zararları da var mı, elektrikli otomobiller ne kadar sessiz, elektrikli otomobiller olumsuz yanları, elektrikli otomobiller çevre kirliliği yaratır mı, gürültü kirliliğinin önlenmesinde elektrikli otomobiller

.

1 yorum

  1. Eski teknolojilerin sürmesinden çıkarı olanlar, her zaman var olacak. Yeni teknolojilerin kötülemek için hiçbir olumsuzluğunu bulamazlarsa da böyle saçma ve komik gerekçeler ileri sürmekten çekinmeyecekler. Teknoloji her çağda bu tip insanlara rağmen ilerledi.

    Ancak, teknolojinin kullanımında akılcı yöntemleri uygulamaya da dikkat etmeliyiz. Günümüzde akıllı telefonların insanları aptallaştırması olayı, herkesin malûmu… Böyle de olmamak lâzım. _

Yorumlar kapatıldı.