BumAds (Boomads) Sistemi Nedir?

bumads reklam sistemi

Bumads (Boomads) Sistemi Nedir?

Bumads sözcüğü “Bumerang” ve “Ads” (reklâmlar) sözcüklerinin birleşmesinden meydana gelen bir marka sözcüğüdür. Bumerang ise bildiğiniz gibi, siz fırlattığınızda size geri dönen bir tür spor ve eğlence aracıdır. Avustralya yerlilerinin av silâhı olarak kullandığı bumerang, Hürriyet yayın grubuna ait “sosyal medyada reklam paylaştırma servisi”ne ad olmuştur. Hürriyet Bumerang sisteminin ne olduğunu, önceki yazımızda anlatmıştık. Bumerang sisteminde üç tür üyelik vardı ve bunlardan ikisi, kendisine gönderilen reklâmları sitesinde yayınlayarak para kazanabiliyordu.

İşte Hürriyet Bumerang sisteminin “altın” ve “plâtin” tipi üyelerinin, siteleri ile gelir elde etmelerini sağlayan bu alt sistemin adı, BumAds (*)…

Bumads (Boomads) Sistemi Nasıl Çalışır?

Web sitesi ve blog sahipleri Bumads‘a üye olarak, Hürriyet Bumerang sistemi tarafından sağlanan yayıncılardan reklâm teklifleri alırlar. Bu teklifleri kabul ederlerse sitelerinde ve bloglarında yayınlarlar. Yayınlamanın biçimine ilişkin Bumads sistemi yayın kuralları vardır. Eğer bu kurallara uygun olarak ve doğru bir biçimde yayınlarlarsa katılımları kabul edilir ve kendilerine bir ücret ödenir.

Bumads sisteminde genellikle gönderilen bir reklâm teklifi sitede 6 gün yayınlanır. Bunun ilk üç günü, sitelerin bu teklifi alıp yayınlamaları için tanınan süredir. Buna “katılım süresi” deniyor. Sonraki üç gün ise Bumads sisteminin asıl “yayın süresi”dir. Anlaşılacağı gibi, ilk üç günlük katılım süresinin son saatlerinde yayına alınan bir yazı, 6 gün değil, sadece 3 gün yayında kalır ki, ücret ödenen yayın da bu üç günlük yayındır.

Bumads sistemine katılan yayıncı, ilk yayınladığı reklâmlar karşılığında, “sembolik” denilebilecek bir ücret alır. Çalışmasını kurallara uygun sürdürmesine ve “skormetre” puanına göre, sonraki reklâmlarda aldığı ücret yavaş yavaş artar. Skormetre puanının artışında en önemli etkenler, yayınladığı reklâmın linkini sosyal medyada paylaşma miktarı ve reklâmın bulunduğu sayfanın aldığı hittir.

Buraya kadar anlattıklarım, konunun yayıncı yönünden taşıdığı özelliklerdi. Tabii ki, olayın bir de reklâmveren yönü var.
.

Reklâmveren Açısından Bumads Sistemi

Reklâmveren, Bumads sistemi sayesinde yüzlerce sitede aynı anda ve çok ucuza reklâmını yaptırmış oluyor. Ayrıca arama motorları açısından da konuya özel bir konum kazandırmış oluyor.

Gerçi, gönderilen yazının başlığına ve içeriğine hiçbir müdahalenin yapılamayışı ve aynı metnin yüzlerce kopyasının internette yayılması yüzünden, yayıncı siteler SEO değeri açısından önemli bir kayba uğruyor; ama reklâmveren kendi sitesinde o metni önceden yayınladığı için, tam tersine kazançlı çıkıyor.

Reklâmveren ve yayıncı açısından daha kazançlı bir durum oluşturmak aslında mümkün: Marka, görseller ve anahtar kelimeler belirlenip, başlığın ve metnin oluşturulması yayıncıya bırakılsa, reklâmveren açısından müthiş bir viral etki sağlanmış olur. Ne var ki, hem her yayıncının bu konuda yetenekli olmayacağı gerçeği ve hem de kontrolünün zor olacağı endişesi, buna engel oluyor.

Bumads sisteminin reklâmveren açısından önemini vurgulayan aşağıdaki video da Bumads sisteminin tanıtımı için kullanılıyor:

 

.
—————————
(*) Bumads sisteminin adı, 2014 yılının başlarından itibaren “BoomAds” şeklinde kullanılmaya başlandı.

İlgili Aramalar:

Bumads sistemi nedir, boomads nedir, boomads kullananlar, boomads kazandırıyor mu? Bumerang sistemi para kazandırıyor mu? BUMADS, BOOMADS SİSTEMİ, Bumads ile para kazanmak, bumerang sistemi ile para kazanmak.

 
Hürlist nedir?
Bumads nedir?
Yazarkafe nedir?
Bumerang nedir?

.