Hürlist Site Listesi

Hürlist Site Listesi

Hürriyet HürList site ve blog listesini tanıyalım

İnternette bir konuyu aramak istediğimizde, hemen arama motorlarına başvuruyoruz. Bu davranışımız her ne kadar alışılmış bir davranış şekli olsa da; istediğimizden oldukça uzak sitelerin arasında boğulduğumuz da çok oluyor. Kullanılan bir anahtar kelime yüzünden, bizim aradığımız sitelerle hiç ilgisi olmayan yüzlerce site, karşımıza çıkıyor.

Oysa, özellikle bizim aradığımız konuda yapılmış siteler listelenmiş olsa, biz de aramamızı o liste üzerinde yapsak, ne güzel olurdu değil mi? Evet, bu amaçla hazırlanmış “toplist” denilen site listeleri var, ama onlar da arayan kişiyi yanıltıp öne çıkmak için birçok yanıltıcı kritere göre sıralanmış olduğundan, pek işimize yaramıyor.

Arama yapanlar açısından Hürlist

İşte bu gereksinimi karşılamak için, Hürriyet gazetesinin oluşturduğu Bumerang sistemi kapsamında, bütün bu olumsuzluklardan arınmış bir site listesi var. Adı, Hürlist,com

Hürlist site listesi, Bumerang üyesi sitelerin, kategorilere göre sıralanmış düzenli bir listesini sunuyor. Diğer toplistlerden farklı olarak, site sahibinin muhtemel yanıltıcı anahtar sözcüklerine göre değil; Hürlist sisteminin editörleri tarafından değerlendirilerek sıralama yapılıyor.

Bu nedenle, Hürlist site listesinde siteler, ait olduğu kategori dışında, başka kategoride yer almak istese de, bu yanıltıcı durum editörler tarafından düzeltiliyor. Ayrıca, siteler de düzey ve niteliklerine göre değerlendirilerek, en nitelikli sitelerin, o kategorinin ilk sayfasında görünmesi sağlanıyor. Böylece, belirli bir konudaki siteleri görmek isteyen kişi, tam aradığı siteleri bulmuş oluyor.

Hürlist site listesinde ayrıca, kategori ve anahtar sözcük tabanlı arama yapma olanağı da var. Bu arama motorunun da çok başarılı olduğunu belirtmeliyim. Her kategorinin en iyilerinin yer aldığı bir liste de Hürlist sisteminde yer alıyor. İsterseniz, aradığınız konuda hazırlanan en yeni siteleri ve blogları da “en yeniler” bölümünde görebilirsiniz.

Site ve Blog sahipleri açısından Hürlist

Eğer blog veya web sitesi sahibi iseniz, Hürlist site listesine girerek, arayanların sitenize daha kolay ulaşması için bir kapı açmış olursunuz. Bunun yanısıra, Hürlist site listesinde yer alarak, sitenizin arama motorlarında daha fazla indexlenmesini de sağlayabilirsiniz. Bunun anlamı, uygulamada arama motorlarında daha üst sıralarda çıkmanız demektir.

Analytics verilerine bakarak, sitenize Hürlist sayfasından gelenlerin, beklentilerinizden az olması sizi yanıltmasın. Bu veriler, konunun yalnızca görünür yüzüdür. Görünmeyen yüzünde ise, Hürlist’in SEO açısından Google ve Alexa’daki konumunuza yapacağı olumlu etkiler önem taşır.

 

.