Hürriyet Bumerang Sistemi Nedir?

Hürriyet Bumerang Sistemi

Hürriyet Bumerang Nedir?

Hürriyet Bumerang sistemi, Hürriyet Gazetesi’nin Türkçe internet siteleri ve blog sahiplerine yönelik bir destek hizmetidir. Sisteme üye olan sitelerin ve blogların, görünürlük, bilinirlik ve trafik olarak desteklenmesini amaçlayan bir network projesidir.

Bumerang sistemine katılım tamamen ücretsizdir ve sadece 1 – 2 dakika süren üyelik işlemiyle gerçekleşir. Hürriyet Bumerang sistemine üye olan bloglar ve web siteleri, internette daha fazla kitleye sesini ulaştırma olanağını kazanır. Bunun anlamı, gerek sistemden gelen ziyaretçilerle, gerek arama motorlarında daha görünür olma sayesinde kazanılacak hitlerle, üye sitenin ziyaretçi sayısının artmasıdır.

Doğal olarak, Hürriyet Bumerang sistemine katılabilmek için bir web sitenizin veya bir blogunuzun olması gerekiyor. Sistem, gelişmiş sitelere de yarar sağlamakla birlikte; özellikle yeni başlayan, ziyaretçi sayısı nispeten az olan sitelerin kısa zamanda internet dünyasında yer alması açısından tavsiyeye değer bir destek sağlamaktadır.

Hürriyet Bumerang Sistemi‘nde üç tip üyelik bulunmaktadır. Değerlerine göre sıralarsak, bunlar: Bronz, Altın ve Plâtin üyelik tipleridir. Sitenizin hangi tip üyeliğe kabul edileceğine, Bumerang sisteminin yönetici editörleri karar verir. Çeşitli kriterlere göre siteniz değerlendirilir ve bu üç üyelik tipinden birine dahil edilir.

Hürriyet Bumerang BRONZ üyelik tipi:

Hürriyet Bumerang Sistemi‘nin başlangıç seviyesindeki üyelik tipidir. Birçok site, ilk üyelik sırasında, sistem yöneticileri tarafından bu üyelik tipine dahil edilerek kabul edilir. Bronz üyelik tipi için genellikle “başlangıç üyeliği” denilse de; bu üyelik tipine giren sitelerin, “başlangıç düzeyindeki siteler” olması şeklinde anlamak, daha doğru olur. Eğer siteniz içerik, tasarım, güncellenme sıklığı, ziyaret sayısı vb açılarından üst düzey bir site ise; bronz üyeliğe hiç alınmadan, doğrudan doğruya “altın” ve hatta “plâtin” üyelikle başlamanız da mümkündür.

Hürriyet Bumerang sisteminin bronz üyeleri, Hürriyet sitesindeki Bumerang şablonlarını sitelerine ekleyerek, sitelerine içerik kazandırmış olurlar. Bu şablonlar, haber kutusu, banner gibi web unsurlarıdır. Sitenizde bunlara tıklanması ile, Bumerang sistemindeki “skormetre” puanınız yükselir.

Bronz üyeler ayrıca, isterlerse sistemin “Hürlist” bölümünde yer alırlar. Kategorilere göre düzenlenmiş olan bu siteler listesinde yer almak da, sitenizin hem arama motorlarındaki durumuna, hem de buradan gelebilecek linklerle ziyaretçi sayısına etki eder.

Bronz üyelik sistemindeki performansınız belirli bir düzeye gelip de, artık bir üst üyelik tipi olan “altın” üyeliğe geçebileceğinize inandığınızda, üyelik panelinden yeni bir başvuru yaparak onay sürecine girersiniz. Onay süreci sonunda, sitenizin geliştiğine karar verilirse, altın üyeliğe geçişiniz yapılır.

Hürriyet Bumerang ALTIN üyelik tipi:

Altın üyelik sistemine geçtiğinizde, iki önemli kazanım daha elde etmiş olursunuz. Bunlardan birincisi, Hürriyet’in ana sayfasında günde en az 10.000 gösterim hakkı olan tanıtım özelliğidir. Hürriyet anasayfasının alt kesiminde yer alan “Bumerang” bölümünde, üye sitelerin linkleri dönüşümlü olarak (5’er tane) yayımlanır. Günde 10.000 gösterim hiç azımsanacak bir sayı olmadığı halde, böylesine yüksek hitli bir sayfada, kendi sitenizin linkine rastlamanız pek kolay değildir. Yine de, Alexa Türkiye sıralamasında 7. olan ve PR değeri 8 olan bir sitede linkinizin olması, önemli bir kazançtır.

Altın üyelik tipinin ikinci kazanımı, Bumerang üyeliği sayesinde para kazanabilme şansını elde etmektir. “BumAds” sistemine dahil olarak, sistemden para kazabilirsiniz (Hürlist ve BumAds sistemleri sitemizde ayrı yazılarla tanıtılacaktır).

Hürriyet Bumerang PLÂTİN üyelik tipi:

Bu üyelik sistemine dahil olmak için, sitenizin bütün değerlendirme kriterlerinde yüksek bir puan kazanmış olması gerekir. Uygulamada ise en çok önem verilen kriterin, sitenin güncellenme sıklığı olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Hürriyet Bumerang sisteminde Plâtin üyelik tipine geçtiğinizde, iki kazanım daha elde edersiniz. Bunlardan birincisi, Bumads sisteminden kazanacağınız paranın artmasıdır. Gerek daha çok reklâm yayınlama teklifi almaları, gerekse reklâm ücretlerinin daha yüksek olması ile, plâtin üye tipindekiler, daha fazla parasal gelir elde ederler.

Plâtin üyeliğin daha net görülen kazanımı ise, “Yazarkafe” üyeliğine kabul edilmektir. Yazarkafe, kendi sitenize eklediğiniz özgün bir yazının (iframe ile) ve linkinin, Hürriyet sitesinde yayınlanmasını sağlayabilme hakkını kazandırır. Bunun SEO açısından önemini ve sitenizin hitine yapacağı etkiyi tahmin etmek zor değildir.

—–

Bu yazıdaki kavramların açıklandığı yazılar:
Hürlist nedir?
Bumads nedir?
Yazarkafe nedir?
Bumerang nedir?
.

 

.

1 yorum

  1. Hürriyet Bumerang Sistemi hakkında kafamdaki bütün soruların cevapları, detaylı olarak verilmiş. İnternetten para kazanmanın yerli yöntemlerinden en düzgünü sanırım bu. Sağolun. _

Yorumlar kapatıldı.