Cep Telefonu Olmama Hastalığı

Cep telefonu, akıllı telefon, zararları

Cep Telefonu Olmama Hastalığı: NomoPhobia

Türkiye’de cep telefonu sayısının 67.5 milyon olduğu tahmin ediliyor. Mobil internet kullanımı ise 11 milyondan fazla.

Aylık kişi başı ortalama cep telefonu ile konuşma süremiz 299 dakika ve bu Avrupa’nın en yüksek rakamı. Ülke olarak toplam aylık cep telefonu konuşma miktarımız ise tam 20 milyar dakika.

Türkiye’de saniyede yapılan telefon görüşmesi süresi, Youtube’a saniyede yüklenen videoların tam iki katı. Türkiye’de saniyede 2 saate eş değer telefon görüşmesi yapılırken, Youtube’a 1 saatlik video yükleniyor.

Ve Türkiye’de tüm dünyada yayılan bir yeni çağ hastalığı ile tanışıyor: NomoPhobia; yani cep telefonu olmama hastalığı.

İlk teşhis İngiltere’de koyuldu
NomoPhobia’nın adı İngilizce “No Mobile Phone” yani “Cep Telefonu Olmama” tabirinden geliyor. Teşhisin yapıldığı ilk ülke ise İngiltere. 2008 yılında Büyük Britanya Posta Ofisi’nin 2.163 kişi üzerinde yaptığı bir araştırma bu kavramın ortaya çıkmasını sağladı.

Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların %53’ünde, cep telefonları yanlarında olmadığında veya şarjı bittiğinde, belirgin düzeyde stres artışı görüldüğü ve daha tedirgin oldukları görüldü. O günlerde saygın Daily Mail gazetesi bu araştırmanın sonuçlarını “bir salgının tespiti” olarak yorumlamıştı. Haksız değillerdi. 2012’de yine İngiltere’de yapılan yeni bir araştırma NomoPhobia’nın nüfusun %66’sında görüldüğünü belirtiyordu.

NomoPhobia kavramı takip eden süreçte uluslararası bir inceleme alanı haline geldi. Araştırmalara göre NomoPhobia’nın en fazla etkilendiği yaş aralığı %77 ile 18-24 aralığı. Bunu %11 ile 25-34 aralığı takip ediyor.

.

.