Google Görmesin Dediğiniz Kategoriniz var mı?

Google görmesin, ailecesaglik.com

Aman Google Görmesin

Google görmesin kodu…
Bir kategoriyi Google görmesin isterseniz…
Google bu kategoriyi indekslemesin…

Şimdi durup dururken, Google görmesin demek de nereden çıktı? Her zaman Google sitemizi görsün isteriz. Google yazılarımızı hızlı indekslesin diye uğraşırız. SEO kurallarını öğrenip, sitemizde nakış işler gibi bunları uygulamaya çalışırız. Hatta bunu sağlamak için “seocu” ustalara paralar dökeriz. Çünkü bu durum, sitelerimizin canlılığı için önemlidir. Google sitemizi görmezse, indekslemezse, başkalarının görmesi tesadüflere bağlıdır.

Bazen Google görmesin isteriz

Ne var ki, bazen de “Aman Google görmesin” dediğimiz durumlar olabilir. Google görmesin istenen bu durumların nedenleri, her sitenin kendi amaçlarına göre değişir:

– Bazı sitelerin, öyle gerektiği için “kopyala – yapıştır” ile doldurulmuş bir kategorisi vardır, o kategoriyi Google görmesin diye, Google’dan gizlemek isteyebilir.

– Başka bir site, sadece üyeleri ile paylaştığı bilgilere, Google ile herkesin ulaşabildiğini görüp üzülür ve bu içeriği Google görmesin ister.

– Veya bir kampanyanın duyurusunu sitenizde yapmanız istenmiştir, bu metnin başka yüzlerce sitede var olduğunu bile bile yayınlarsınız; sitenizin kötü puan kazanmasını önlemek için, bu yazının bulunduğu kategoriyi Google görmesin diye dua edersiniz. vb… vb…

Belirli bir kategoriyi Google’dan gizlemek:

Sitemizdeki belirli bir kategoriyi Google’dan gizlemek, Google görmesin demek için yukarıdakilere benzer nedenleri olanlar için, çok gerekli bir çözümdür.

İyi de, bu içerik, dünyayı gözleyen Google’dan nasıl gizlenir? Bunu sağlamak için, çeşitli web sistemlerinde üretilmiş bazı yöntemler var. Burada ele alacağımız yöntem ise, WordPress tabanlı siteler için…

Yapacağımız işlem, çok basit. Önce, Google görmesin dediğimiz kategorinin “ID” numarasını öğreneceğiz. Bunu öğrenmenin en kolay yolu, sitenizin kaynak kodlarına tarayıcıdan bakıp, ilgili kategoriyi bulmak… Orada, Google görmesin istediğimiz kategorinin ID numarasını görmek kolaydır.

İndekslenmesini istemediğiniz kategorinin id numarasını bulduktan sonra, aşağıdaki kodu, CTRL+C ile kopyalayıp, sitenizin Header.php dosyasında, ” < / head > ” tagından önceki bir yere yapıştırın.

Tabii, bu kodu yerleştirdikten sonra, örnek olarak “25” sayısı ile belirttiğim iki yere siz, Google görmesin dediğiniz kategorinizin ID numarasını koyacaksınız.

Hepsi bu kadar.
Artık Google, sitenizin tamamını indekslediğinde bile, bu kategoriye bakmayacak ve indekslemeyecek (istese göremeyeceğinden değil, centilmenlik anlaşması gereği, indekslemeyecek).

————————
Google Görmesin konusuyla ile ilgili Aramalar:

 • Google görmesin
 • Google indekslemesin
 • Google’dan kategori gizlemek
 • Belirli bir kategoriyi Google görmesin
 • WordPress kategorisini Google indekslemesin
 • Bu kategoriyi Google görmesin
 • Google’dan kategori gizleme kodu
 • .

  .

  .

  2 yorum

  1. Site sahibi ve Webmaster olanlar için çok faydalı bir bilgi. Özellikle benim gibi, Bumerang reklamı yayınlayanların çok işine yarayacağına eminim. Sağolun. _

  2. Yararlı bir bilgi. Benim de kendi sitemde, indexlenmesini istemediğim 2 kategori vardı, burada verdiğiniz bilgilerle biraz önce sorunumu çözmüş oldum. Teşekkür ediyorum. _

  Yorumlar kapatıldı.