Anti-Aging Hakkında Bilimsel Çalışmalar – 1

Anti-aging genclesme calismalari

Anti-aging gençleşme için bilim…

İnsan ömrünü uzatmak, yaşlanmayı geciktirmek, daha uzun süre genç kalmayı mümkün kılmak ve sağlıklı bir yaşlılık için, bilim adamları eskiden beri çalışmaktadır. Bu çalışmalara, anti-aging çalışmaları denilmektedir. Ancak son yıllarda bu konuda elde edilen başarılar, her zamankinden fazladır. Artık yaşlanmaya neden olan etkenler belirlenmiş olduğu için, bu unsurların etkisini azaltan ilâçlar ve anti-aging etkili beslenme destek ürünleriyle, yaşlanmaya karşı önemli başarılar elde edilmiştir.

Yaşlanmanın Nedenleri

Yaşlanmaya neden olan ve yaşlanmayı hızlandıran nedenler şunlardır:
– Hücrelerin “Oksidatif Stres” denilen, insan bedeninde oluşan serbest oksijen radikalleri tarafından bozulmaya uğraması,
– Vücudu bu bozulmadan koruyan anti-oksidan sisteminin yetersiz kalması,
– Kromozomlarda yer alan DNA’nın hasar görmesi,
– Genetik geçmiş veya genlerde değişimler
– Hücrede yer alan mitokondrium adlı organcığın bozulması,
– İnsan bedenindeki yağların hasara uğraması,
– Bünyedeki proteinlerin glikozillenme değişimi,
– Hormonal bozulmalar,
Beslenme yanlışlıkları,
– Hücreyi tamir eden otofaji mekanizmasının bozulması…

Geçici süreli açlık üzerine bilimsel çalışmalar

Anti-aging alanındaki bilimsel çalışmalar, yaşam süresini uzatma amacıyla sadece hayvanlarda yapılmış ve kalori kısıtlama ve anti-aging beslenme yönteminin hayvanlarda yaşam süresini % 60 oranında uzattığı ve ayrıca yaşlanmayı da yavaşlattığı görülmüştür. Kalori azalmasının bu etkiyi,  hayvan bedenindeki sirtuin (SIRT) proteinlerini çoğaltarak sağladığı düşünülmektedir.

Ancak insanlarda durum değişmektedir. Anti-aging amacıyla insanlarda sürekli bir kalori kısıtlaması yapmak, uygulamada olanaksızdır. Ayrıca insan vücudunun gerek duyduğundan az kalori alması; üreme işlevlerini bozar, âdet düzensizliği çok artar, tansiyon fazlaca yükselir, libido azalır, vücudun gücü çok düşer, hareketler kısıtlanır, yara iyileşmesi tamamen bozulur, depresyon yükselir.

Diğer yandan, sağlıklı beslenmenin ve aşırı kalorili beslenmeden kaçınmanın, insanlarda diyabet, obezite ve kanser gelişimini önlediği de bilinmektedir. Kısa süreli, belirlenmiş  aralıklarla aç kalmak ya da oruç tutmak, bu açıdan yararlı olabilmektedir.

Anti-aging amaçlı olarak, hayvanlarda yüzde 60 oranında ömrü uzatan yöntemin, insanlarda uygulanması mümkün olmasa da; insanda uygulanabilecek anti-aging yöntemlerine ulaşabilmek amacıyla bu çalışmalar sürdürülmüştür ve sürdürülmektedir. Elde edilen bilgiler, insanlar için uygulanan anti-aging yöntemlerinin belirlenmesinde ve anti-aging beslenme ürünlerinin formülasyonunda yararlı olmaktadır.

Uykudaki açlığın ve oruç türü açlığın katkısı

Hayvan çalışmalarında uygulanan kalori kısıtlaması yönteminde, metilglioksal denen ve mitokondriuma zararlı olan bir maddenin miktarında azalma görülmektedir. Metilglioksal maddesi ayrıca, hücrede oluşan ve AGE denilen zararlı glikasyon son ürünlerini çoğaltmaktadır. Belirli aralıklarla aç kalma yöntemi, insan bedeninde de metilgliaksol maddesinin azalmasını sağlayarak, yararlı olmaktadır.

İnsanlarda ayrıca, gece uyku boyunca yaşanan açlık durumu süresince, glikolitik mekanizma baskılanmakta; metilglioksal adlı maddenin oluşumu azalmakta ve otofaji denen mekanizma yükselmektedir.

Bütün bu bulgular, anti-aging beslenme ürünlerine, vücuttaki metilglioksal maddesinin azalmasını sağlayacak doğal maddeler katılması gerektiğini ortaya çıkarmıştır ve denemeler başarılı olmuştur (Bu tür ürünler hakkındaki tavsiyelerimizi, sayfanın altına koyacağız).

Anti-aging ürünleri ile sağlanan metilglioksal azalmasına ek olarak, gece uykusunda yaşanan metilglioksal azalmasının, insan bünyesi için yeterli olduğu, bilim adamları tarafından ortaya konmuştur. Bu nedenle, yıl içindeki ek bir açlığın (oruç gibi) bu mekanizmalar yoluyla, yaşam süresini uzatmakta yararlı olmayacağı düşünülmektedir. Ancak bu ek açlık süreleri, yaşam süresinin daha da uzatılmasına katkıda bulunmasa bile, yaşlanmanın yavaşlatılmasına (anti-aging) katkısı olabileceği üzerinde durulmakta ve bu yönde çalışmalar sürmektedir. Bu konularda ve bu açlık süresinin ne kadar olması gerektiği konusunda, daha ileri çalışmalara gerek vardır.

Az karbonhidratlı akşam yemeği, erken yenmeli

Gün içindeki en uzun açlık süresinin, gece uykuda geçirilen zaman olduğunu göz önüne alan bilim adamları, anti-aging için akşam yemeği hakkında şu soruların yanıtlarını araştırdılar:
– Akşam yemeğinde nelere dikkat edilmeli?
– Akşam yemeği ne zaman yenmeli?

Akşam yatmaya yakın yenen yemek ve alınan fazla karbonhidrat da gece yaşanacak olan yararlı açlık süresini kısalttığından, anti-aging yönünden vücuda zararlı olmaktadır. Akşam yemeğini, akşamın erken saatlerinde yemek, gece oluşan açlığı artırdığından; zararlı metilglioksal maddesinin üretimini azaltmakta ve daha yararlı olmaktadır. Bilim adamları, sağlıklı yaşam ve anti-aging amaçlı bu çalışmalarına devam etmektedir.

—-

Yaşlılığı geciktirmek amacıyla yürütülen anti-aging konulu bilimsel çalışmalar hakkında daha fazla bilgi edinmek için, sonraki yazıyı da okumanızı tavsiye ederiz:  
“Anti Aging Hakkında Bilimsel Çalışmalar – 2”

anti-aging
Ailece Sağlık ekibi olarak sizi bilgilendirmek için anti-aging çalışmalarının takipçisi olacağız

.
İlgili Yazılar:

2 yorum

  1. Sitenizdeki bütün yazılar gibi, yaşlanma karşıtı bilimsel çalışmalarla ilgili bu yazılarınızı da bir solukta zevkle okudum. Bunun gibi, sağlık konusunu bilimsellikten uzak, magazinsel yönden ele alan siteler yerine, burada gerçek bilgilere ulaşabiliyorum. Anti aging konusunda yapılan bilimsel çalışmalar konusunda da sayenizde oldukça bilgilendim. Evet, ben de erkenden yaşlanmak istemiyorum, yaşlanmayı engelleyen beslenme ve yaşlanmayı geciktiren yaşam tarzı hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

  2. Anti-aging konusunun, televizyonlardaki sabah programlarında boy gösteren bazı sözde doktorlara bırakılması yerine, böyle bilimsel çalışmalarla ele alınması çok iyi ve çok doğru. Gençleşmek, genç kalmak, genç ve güzel görünmek, yaşlanmayı önlemek, ikinci bahar gibi magazinsel şekilde ele alınan anti-aging konusu aslında bir sağlık konusudur. Olaya böyle bakılırsa, anti-aging yolunda daha ciddi ilerlemeler olabilir. Bu konuyu bilimsel açıdan ele aldığınız için sizi tebrik ederim. _

Yorumlar kapatıldı.