Anti-Aging Hakkında Bilimsel Çalışmalar – 2

cilt bakımı, genç görünmek

Anti-Aging bilimi…

İnsanların daha uzun süre genç kalması ve daha uzun yaşaması için yapılan çalışmalara anti-aging çalışmaları deniyor. Önceki yazımızda, bilim adamlarının anti-aging çalışmaları hakkında bilgiler vermiştik, o yazıyı okumanızı tavsiye ederiz. Ayrıca “Anti-Aging Nedir?” başlıklı yazımızda da anti-aging kavramı hakkında ilginizi çekecek bilgiler bulacaksınız.

Anti-aging ve GEN faktörü:

Önceki yazımızda anlattığımız bilimsel anti-aging çalışmalarında, insanların uykuda yaşadığı açlık duygusunun, anti-aging açısından yaptığı etkiler ortaya çıkarılmıştı. Bilimsel çalışmalar, anti-aging olayının başka yönlerini de ortaya çıkarmaktadır.

Bunlardan biri, yaşlanmayla ilgili olarak bazı gen mutasyonlarının da saptanmış olmasıdır. Bilimsel olarak ortaya çıkarılmış ve kanıtlanmış olan bu önemli bulgulardan biri, klotho gen mutasyonudur. Hayvanlar üzerinde yapılan gözlem çalışmalarında, “Klotho gen mutasyonu” olan farelerin hızla yaşlandığı görülmüştür. Bu gen hayvana verildiğinde ise, yaşlanmanın görülür şekilde azaldığı ve yaşam süresinin de yüzde 20 – 30 uzadığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca, yaşlandıkça klotho proteinin kendiliğinden azaldığı da görülmüştür.

Bundan başka, değişik birçok genin, ömrün uzun olmasında etkili olduğu artık bilinmektedir. Anti-aging uzmanları tarafından, çeşitli kurtçuklarda ve solucanlarda yapılan genetik çalışmalarda, bu genlerde yapılan bazı değişikliklerle solucanların ya da kurtçukların yaşam süresi 2 – 3 kat artmıştır.

Anti-aging amaçlı olarak, genler üzerinde yapılan bilimsel çalışmalarda, üzerinde en çok çalışılan konu ise SIRT proteinleridir. “SIRT” proteinlerinin, meyve sineklerinde gözlenmesi ile, bunların yaşamı uzattığı kesinlik kazanmıştır.

SIRT proteinleri denilen bu genler, insanda 9 tanedir ve henüz insan bedenindeki rolleri tam olarak bilinmemektedir. Anti-aging çalışmaları kapsamında, 2005 yılında yapılan bir bilimsel çalışmada “SIRT3” geninin, insan yaşam süresiyle ilgili olduğu ileri sürülmüştür. Senescence Marker Protein-30 (SMP30) adı verilen bir protein de yaşlanmayla ilişkili olduğu belirlenmiştir.

“TOR” proteinlerinin de insan bedeninde yine yaşlanmayla ilgili işlevleri olduğu saptanmıştır. Bu konuda çalışan bilim adamları tarafından, TOR geninin supresyonunun insan ömrünü uzattığı iddia edilmiştir. Resveretrol’ün de bu mekanizmayla ömrün uzamasında olumlu etkiye sahip olduğu ileri sürülmüştür.

Gençliğin anahtarı, OTOFAJİ mekanizmasında…

İnsan bedeninin yaşlanmasıyla ilgili bir diğer mekanizma da, otofaji mekanizmasıdır. Hücre yapısında oluşan ve hasara uğrayan parçacıklar, otofaji mekanizması tarafından yok edilir. Anlaşılacağı gibi, otofaji basit anlatımla, bir hücre tamir mekanizmasıdır ve hücreyi zararlı maddelerden temizler. İnsan yaşlandıkça, otofaji mekanizmasının etkinliği azalır ve bu durum da yaşam süresini belirler.

Demek ki, ileri yaşlarda bu mekanizmanın işlevini güçlü olarak sürdürmesi sağlanırsa, hücrelerin daha uzun süre genç kalması sağlanabilecektir. İşte bu amaçla, otofajiyi artıracak veya uyaracak tedaviler artık anti-aging tedavilerinin belli başlı amacı olmuştur. Vücudun otofaji mekanizmasını güçlendirebilecek sağlık destek ürünleri de işte bu nedenle öne çıkmaktadır. Bu konudaki bilimsel çalışmalar sürmektedir.

İnsülin, kan şekeri ve kalori düşük olmalı…

Otofaji mekanizması ile ilgili anti-aging çalışmalarında ortaya çıkan diğer bilimsel bulgularda ise; kandaki insülin hormonu yüksekliğinin ve kan şekeri yüksekliğinin, otofajiyi azalttığı yönündedir. İnsülin hormonunu ve kan şekerini düşüren beslenme tarzı ve gıda destek ürünleri, daha uzun yaşamamızı ve daha uzun süre genç kalmamızı sağlamaya adaydır.

Yine anti-aging çalışmaları ile bilimsel olarak ortaya konan bir etki de, kalori kısıtlamasının otofajiyi artırdığı bulgusudur. Yâni, kalori kısıtlaması, insan hücrelerinin daha geç yaşlanmasını ve dolayısıyla daha uzun bir yaşamı getirmektedir.

Fazla ısı yaşlandırıyor.

Hayvan çalışmalarında ortaya çıkan başka bir gerçek de, vücut ısısının azaltılmasının, yaşam süresini uzattığı gerçeğidir. Bu bulgunun insanlarda uygulanması zor olsa da, yaz sıcaklarından kendimizi korumak için önemli bir neden ortaya koymaktadır. Kışın gereğinden fazla ısıtılan ortamların yarardan çok zarar getirdiği de anlaşılmaktadır.

Yaşlanmayan toplumlar…

Anti-aging çalışmaları kapsamında, toplumlar üzerinde yapılan değişik araştırmalar da vardır. Bu araştırmaların bulgularından biri; sebze tüketiminin, hareketli olmanın ve stresten uzak yaşamanın önemini ortaya koyan bir sosyal araştırma bulgusudur.

Japonya’nın Okinawa adasında yaşayan insanların, genellikle uzun ömürlü oldukları, yaşlılıklarında da dinç yaşadıkları görülmüştür. Anti-aging çalışmalarından habersiz olan bu toplumda, 100 yaşın üzerindeki kişi sayısının da Batı ülkelerine oranla 4 kat daha çok olduğu saptanmıştır. Bu toplumdaki kişilerin çok az et tükettikleri, daha çok sebze ile beslendikleri, öğünlerde az yedikleri, hareketli oldukları ve stresten uzak yaşadıkları belirlenmiştir.

Bu toplumsal örnek bize, çevresel etkenlerin çok önemli olduğunu kanıtlamaktadır. Uzun yaşamak ve uzun süre genç kalmak için; temiz bir çevrede yaşayıp, doğal gıda ile beslenmek ve stresten arınmak, önemli faktörlerdir.

——————-

Okinawa adasındaki yaşamın ömrü uzattığı keşfedilince, insanların dikkati bu küçük adaya yöneldi. Bu yönelme, tabii ki, adadaki yaşamın özünü bozmak zorundaydı:

 

Son yılların gözde turizm merkezlerinden biri durumuna getirilen Okinawa’da, insanların hâlâ sağlıklı bir ortamda yaşadıkları tartışılabilir:

 

Anti-Aging Anti-Aging çalışmaları işe yarıyor gibi görünüyor

.
İlgili Yazılar:

4 yorum

  1. Anti Aging hakkında böyle ayrıntılı ve bilimsel bir yazıyla bizi aydınlattığınız için teşekkür ederim. Yaşlanmaya karşı anti aging çalışmaları bilimsel platformda sürdürüldükçe, zamanla insan ömrünün çok uzayacağına inanıyorum. _

  2. Yaşlanmaya karşı ve genç kalmak için Anti-Aging çalışmaları yapılması ve insan ömrünün uzatılmaya çalışılması güzel de; insan ömrünü uzatırken umarım “yaşlılık” kısmını değil de, “gençlik” bölümünü uzatırlar :) _

Yorumlar kapatıldı.