Genç Kalmak İçin Altı Vitamin – Mineral

Meyveler, sebzeler, vitaminler

Genç Kalmak İçin Altı Vitamin – Mineral

Yaşlanmayla birlikte insan vücudunda birçok fizyolojik ve metabolik değişiklikler oluşuyor.

Yaş ilerledikçe, özellikle 40’lı yaşlardan sonra metabolizma hızında azalma, yağsız doku kitlesinin azalması ve tat alma duyusunda değişim gibi bazı sorunlar yaşanabiliyor.

İlerleyen yaşlarda beslenme düzeni buna uygun biçimde ayarlanırsa bu sorunlar en aza indirilebilir veya tamamen ortadan kaldırılabilir.

Yaş ilerledikçe vücudun ihtiyacı olan ve takviye olarak alınması önem taşıyan başlıca 6 vitamin/mineral bulunuyor. Bunlar: “B12 vitamini, kalsiyum ve fosfor, Omega-3 yağ asitleri, çinko ve D vitamini.”

B12
B 12 vitamini, karaciğer hastalıklarından korunmada, sinir sistemi fonksiyonlarının sürdürülmesinde, kalp-damar sağlığının korunmasında, kan hücrelerinin yapımında ve zihinsel fonksiyonların sürdürülmesinde çok önemli bir vitamin. B 12 vitamini, özellikle balık ve yumurtada, süt ve süt ürünleri, et ve et ürünlerinde bulunuyor.

KALSİYUM ve FOSFOR
Kalsiyum ve fosfor kemik ve diş sağlığının korunması, kemik erimesinin önlenmesi, kasların güçlenmesi, sinir sisteminin çalışması için çok önemli. Badem, fındık, soya fasulyesi, kuru baklagiller, süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, tarhana, pekmez, tahin, kılçığı ile yenilebilen balıklar, çekirdekli üzüm kalsiyum ve fosfor açısından zengin besinlerdir.

OMEGA 3
Omega-3 yağ asitleri, kalp-damar sağlığının korunmasında, şişmanlıktan korunmada, eklem iltihaplanmalarından korunmada önemlidir. Balık, balık yağı, su ürünleri, kolza, keten tohumu yağı ve yeşil yapraklı sebzeler omega 3 bakımından zengin besinlerdir.

ÇİNKO
Çinko, bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı direnç geliştirir, unutkanlık ve bunamadan korunmamızı sağlar. Deniz ürünleri, yağsız kırmızı et, karaciğer, süt, peynir, yumurta, fındık, ceviz, muz, tam tahıllar, kuru baklagiller çinko bakımından zengin besinlerdir.

D VİTAMİNİ
D vitaminin eksikliğinde birçok eklem problemi ortaya çıkmaktadır. Yaş ilerledikçe, kan düzeyindeki D vitamininin kontrol edilmesi gerekir. Özellikle güneş ışığı, balık, yumurta, sıvı yağlar ve yeşil sebzeler D vitamini kaynaklarıdır.

——–

Genç Kalmak İçin Altı Vitamin – Mineral İle İlgili Aramalar

Genç Kalmak, vitaminler, mineraller, yaşlanmayı önleme, yaşlandıkça ihtiyaç duyulan vitaminler, yaşlılar için vitamin ve mineraller, yaşlılıkta beslenme

.
İlgili Yazılar: