Çocuklarda Araba Tutması

Çocuklarda Araba Tutması (Araç Tutması)

Araba tutması olayı hemen herkesin yaşayabileceği bir olaydır. Çoğunlukla kadınlarda ve 12 yaşına kadar olan çocuklarda görülmektedir. Araba tutması olayına, araç tutması veya hareket hastalığı da denir.

Hareket beyin tarafından algılanırken; üç farklı yerden sinyaller alır. İç kulaktan gelen uyarılar, gözlerden gönderilen uyarılar ile kas ve eklemlerden gelen uyarılar beyne hareket sinyali verir. Bilinçli olarak hareket edildiğinde, bu üç sinirsel yol ile beyine aynı mesajlar gitmeye başlar.

Hareket bilinçli olarak yapılmadığında ise, bu üç yerden gelen iletiler birbiriyle uyuşmaz. Araç içerisinde yolculuk sırasında, gözler ile kas ve eklem sistemi beyne hareketsizlik sinyali gönderirken, iç kulak araç hareket halinde olduğu için titreşim algılamakta ve hareket sinyali göndermektedir.

Bu üç yoldan gelen mesajlar aynı olmayınca da beyin bunları koordine edemez ve bu nedenle baş dönmesi, mide bulantısı, kusma gibi sorunlar ortaya çıkar. İşte bu sorunlar araba tutması (araç tutması) şeklinde adlandırılır. Çocuklarda araba tutması geçici bir sorundur. Tıbbi anlamda ciddi bir hastalık değildir.

Araç tutması 2 yaşına kadar olan çocuklarda pek görülmez. Çocuklarda araba tutması özellikle 2-12 yaş arasında görülen İngilizce’de motion sickness denilen bir sorundur. Çocuklarda araba tutması sorunu, vücudun beyne farklı sinyaller göndermesi sonucu olur ve çocukta ilerleyen yaşlarda kendiliğinden kaybolur.

Çocuklarda araba tutması Çocuklarda araba tutması ilk kez başınıza geldiğinde oldukça sakin karşılamalı ve soğukkanlı davranmalısınız. Panik yapmamak, zaten ne yapacağını ve ne olduğunu bilemeyen, kendini kötü hisseden, zor durumdaki çocuğa olayın olumsuzluğunu yansıtmamak gerekir. Daha sonraki yolculuklarınızda önceden önlem alacağınız için çok fazla sorun yaşamazsınız. Aşağıda Çocuklarda araba tutması sorununda yapılabilecekler nelerdir? sorusuna yanıtlar bulacaksınız.

Çocuklarda Araba Tutması Sorununda Alınacak Önlemler

Yolculuk öncesi…
Öncelikle her ihtimale karşı çantanızda içine kusmak için sağlam bir poşet, ıslak mendil ve çocuğunuz için yedek giysi bulundurmalısınız.

Erken teşhis…
Çocuğunuz sessiz, sakin oturuyorsa, yorgun ve bitkin görünüyorsa, soğuk terler döküyorsa, kusacak gibi bir hali varsa hemen önlem alın. Arabadaysanız uygun bir yerde durup temiz hava alsın, uçaktaysanız dışarı bakmasını sağlayın. Mümkünse 15 dakika kadar kucağınıza yatırın, alnına soğuk bir mendil koyun.

Araba yolculuğunda…
Çocuğunuzun kitap okumasını ve oyun oynamasını istemeyin. Onun yerine yolun ilerisinde bir noktaya odaklanmasını sağlayın. Araba uzaktaki noktaya yaklaştıkça beynin karışık mesajlar alması engellenir.

Hava almak…
Arabanın içinin yeterince havalandırılması araba tutmasını önleyebilir. Ayrıca arabada parfüm kokusu gibi güçlü kokular olmamalıdır. Klimayı açıp yüzüne serin hava üfletmek, gemide veya vapurda güverteye çıkıp temiz hava almak çocuğunuzun kusmasını engelleyebilir.

Koltuk seçerken…
Otobüste, trende, uçakta, araç tutması veya araba tutması olayını önlemek için, arka yerine ön koltukları tercih edin. Vapurda üst kata çıkın. Uçak bileti alırken kanat hizasındaki koltukları seçin. Uçakta yapabiliyorsanız çocuğun altına yüksekçe birşeyler koyarak boyunu yükseltin ve pencereden dışarı bakmasını sağlayın.

Dikkatini dağıtmak…
Bazen kendi başına sessizce oturmak da mide bulantısını tetikler. Özellikle de midesi bulanacağı aklına gelirse. Birlikte şarkı söylemek, yolculuk dışında farklı konulardan konuşmak, geçen arabaları saymak, araba plakalarını okumak, ağaç saymak, kuşları bulmak gibi oyunlar çocuklarda araba tutması sorununda işe yarar. Yap-boz, kitaplar ve interaktif oyuncaklar gibi, “araç içine yönelik” uğraşlar pek uygun değildir.

Karın tokluğu…
Yol öncesinde çocuğunuza ağır yağlı yemekler değil hafif yiyecekler yedirin. Yolculuk öncesi mideyi çok doldurmak kadar aç bırakmak da mide bulantısını arttırır.

Arabada abur cubur…
Arabadayken çocuğunuzun midesini bulandıracak besinler vermeyin. Soslu ve yağlı besinler onun midesini bulandırabilir. Arabada giderken çok fazla yemek yemesine izin vermeyin. Mide bulantısına karşı biraz kuru kraker gibi şeyler yemesi işe yarayabilir.

Uyku…
Yolculuğu çocuğunuzun uyku saatine denk getirirseniz, yolculukta uyurken çocukların midesi bulanmaz.

Aktiviteyi minimumda tutmak…
Çocuklar hareketsiz duramazlar. Koridorda aşağı-yukarı yürümek, koltuğa inip-çıkmak çocuklarda mide bulantısını arttıracağından, buna izin verilmemeli, hareketsiz olması sağlanmalı, başını mümkün olduğunca sabit tutması söylenmelidir.

Arabada giderken…
Arabada giderken çocuğunuzun midesi bulanmaya başlarsa, mümkün olduğunca çabuk arabayı park edin. Çocuğunuzu arabadan çıkarın ve biraz yürütün ya da birkaç dakika sırt üstü yatırın ve gözlerini kapatın. Çocuğunuzun alnına ıslak bez koymanız da toparlanmasında yardımcı olabilir.

Doktorunuza danışın…
Bunların yanı sıra, yolculuğa çıkmadan yarım saat önce çocuğunuza içirmeniz için, aile hekiminiz bazı ilaçlar önerebilir.

Su kaybı…
Tüm bu tedbirlere rağmen kusmayı engelleyemezseniz, su kaybı yaşamaması için çocuğunuza sık sık az miktarda su içirin.

Zencefil…
Zencefil mide bulantısına iyi geliyor. Zencefilli içecek veya yiyecekler de deneyebilirsiniz. Çocuğunuz tadını severse tabii!

İlgili Aramalar:
—————-
araba tutmasına ne iyi gelir, çocuklarda taşıt tutması, yeni arabalar araç tutması yaparmı, benzinli araç tutar mı, son model arabalar, kredi ile otomobil tutma, dizel otomobil, Hareket Hastalığı, Çocuklarda araba tutması

.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, cocuklarda araba tutmasi, ibrahim saraçoğlu araba tutması, çocuğu araba tutması, araba tutmasina ne iyi gelir, bebeklerde araba tutmasına karşı ilaç, araba tutan bebeklere çözümler, ÇOCUKLARI ARABA NEDEN TUTAR, zayıflama.
.
İlgili Yazılar: