Almanya’da Engellilik

engelli olmak ailecesaglik.com

Almanya’da Engellilik

Almanya’da engellilik konusu önemli bir konudur. Almanya’da yaşayan engelli kişiler bireysel olarak bilgilendirilmeli, teşvik edilmeli ve desteklenmelidir. Bu bakımdan Bonn’da da engellilere yardımcı olan çok sayıda kuruluş ve olanak vardır. Esas olarak engelli insanlar da diğer herkes gibi ayrımcılık ve haksızlığa karşı korunma hakkına sahiptir.

Engellilik ve Engelli Çocuklar

Engellilik sorunu çocuk çok erken yaşta farkedilirse, çocuğun gelişimi daha sağlanabilir. Çocuğumun gelişimi normal mi? Çocuğumda engellilik durumu mu var? Çocuğum bu aşamada neleri yapabilmeli? Kendi yaş grubu için normal bir gelişim gösteriyor mu? gibi çok sayıda soru Çoğu anne-babanın kendi kendine sorduğu ve endişe duyduğu sorulardır. Önemli olan çocuğun dikkatli bir şekilde gözlemlenmesidir. Eğer çocuğun gelişiminden şüphe ediliyorsa, bu çocuk doktoruyla konuşulmalıdır. Almanya’da gelişimi gecikmiş ya da engelli bebek veya küçük çocuklar için erken destekleme kuruluşları vardır. Bu kuruluşlar anne-babaya destek verir ve çocuklara kendi yeteneklerine göre yardım eder. Çocuğun gelişimindeki gecikme veya engellilik sorunu ne kadar erken teşhis edilirse, çocuğa yardım etmek de o derece kolay olur.

Ulaşımdan Tercümanlığa Kadar Engellilik Hizmeti

Almanya’da yalnızca bebek ve çocuklar için değil tüm yaş gruplarındaki engellilik problemi olanlar için yaşamın kolaylaştırılması amaç edinilmiştir. Almanya’da yaşamaya yeni başladıysanız ve engellilik sorununuz için yardım ve kolaylıklarla ilgili bilgi almak istiyorsanız; Bonn Belediyesi’ne ait internet sitesinde engelli insanlar için Olanaklar ve Yardımlar hakkında genel bir fikir sahibi olmak mümkündür. Bu olanaklar, engelli insanlar için ulaşım hizmetlerinden ağır engelliler için otopark kartlarına veya internet erişimlerindeki engelleri bildirim yerine kadar uzanmaktadır. Ayrıca işaret dili tercümanı arayan veya televizyon ve radyo harcı (GEZ) muafiyeti hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için de burası doğru bir adrestir.

Almanya’da engellilik konusuyla ilgili yardım alabileceğiniz internet sayfaları:

Bonn Federal Kenti: Engelle Yaşamak

Bonn Federal Kenti: Engelli İnsanlar için Danışma Bürosu

Bonn Engelliler Birlik Derneği

Disiplinlerarası Erken Destek

Bonn Yaşama Yardım: Erken Destek

engellilik Almanya’da yaşıyorsanız, şanslısınız, yaşamınızı normal kişiler gibi en rahat şekilde sürdürebilmeniz için her türlü önlem alınmış durumda, bazılarını yukarıda sıraladığımız yardım alabileceğiniz çok sayıda kuruluş bulabilirsiniz. Yani sözün kısası; Almanya’da engellilik sorun değil

.