Engel Sizsiniz

engelli olmak ailecesaglik.com

Engel Sizsiniz

Allah sevdiği kulları bazen bazı zorluklarla imtihan eder. Engelli olmak da bir anlamda imtihandır. Engel; doğuştan olduğu gibi sonradan da oluşabilecek bazı eksiklikler ve bazı güçlüklere sahip olmaktır. Bu duruma kimse isteyerek gelmez ve bu durum herkesin başına gelebilir. Biz hepimiz elimizde olmadan bize takdir edilen hayatı yaşarız.

Hayatta herkes farklı yollardan yürümektedir. Her ne koşulda olursa olsun insanlar hayatlarını devam ettirmek zorundadır ve bunun çabası içerisindedirler. Engelli olmak hiçbir zaman bir kusur değildir. Engelliler sadece hayatın kendilerine verdikleriyle yetinerek, yapabileceklerini yaparak yaşamaktadırlar. Her nasıl ki biz böyle bir şeyi istemiyorsak hayatımızda, bunları yaşayan kardeşlerimiz de istememişlerdir. Fakat dediğimiz gibi herkes hayatın kendisine gösterdiği yolda yürümeye mecburdur.

Biz engellilerle aynı hayatı paylaşanlarız. Bazen amaçlar, gayeler, tutkular, hevesler dahi ortaktır. Engellilerin de herkes gibi barınmaya, beslenmeye ve giyinmeye ihtiyaçları var. Engeli olan kişi de geçinmek durumunda ve onun da geçindirmek zorunda olduğu bir ailesi var.

Her insanda birtakım eksiklikler vardır kimi gözle görülür kimi ise görülmez. Hiç kimse dört dörtlük değildir. Engelliler sadece hayatı biraz daha zor yaşayanlar. En büyük zorluk kendilerindeki eksiklik değil. Onlar için belki en büyük engel sizsiniz; dışlama, belki yok sayma, belki küçümseyen bakışlar, belki de onları güçsüz görme davranışlarınız. Hem hayatlarını devam ettirmek hem de diğer insanların bu davranışlarına uyum sağlamak zorundalar.

Engelli olmak eksik olmak değildir. Engelli olup da belki herkesin başaramayacağını başaran çok kişi var. Belki de engelliler bizim kolaylıkla başarabildiğimiz şeylerin aynısını zorlukla başardıkları için bizden daha da güçlüler. Kaptanın ustalığı deniz durgunken belli olmazmış zaten. Bunlar bizim için örnek alınması gereken durumlar. Bu da bizim elimizdekilerin önemini ve değerini bilmemizi gerektiriyor.

İlk önce kendimizdeki eksiklikleri görmeliyiz. Biz belki engelli değiliz ama onlardan ne fazlalığımız var?, Daha mı başarılıyız?, daha mı güçlüyüz?, yoksa daha mı zekiyiz? Engel; hayatı doya doya yaşamaya mani değildir.

İster engelli ol ister olma hayata küsmüşsen herşey sana küstür ve herşey senin için zordur. Hayatla barışıksan herşey daha da kolaydır.

Engellilere de hiçbir şey zor değildir belki ama çevredeki bazı insanlar onlara her şeyi zormuş gibi gösteriyorlar. Hele de bir kişinin engelini yüzüne vurmak ne büyük bir ayıp. Bu onlara hayatı daha da zorlaştırmaktan başka bir şey değil. Onları hem hayat, hem de her şeye kazandırmalıyız. Hayatın dikenlerini engellilere hissettirmemeliyiz. Her alanda kendilerindeki yokluğu değil de; varlığı hissettirmeliyiz onlara. Yani; engellinin hayatında engel siz olmamalısınız.

Bazı insanlar kendilerine çok fazla güveniyorlar. Herşey kendi ellerin de zannediyorlar. Böyle şeylerin kendi başlarına hiç gelmeyeceğini düşünüyorlar ve öyle davranıyorlar. Ama ne kadar büyük bir yanlış. Herşey her insanın başına gelebilir. Ne bugün ne de yarın bize garanti verebilir. Ne yaşayacağımızı, ne göreceğimizi, başımıza neyin geleceğini hiçbir zaman bilemeyiz.
Her şey istediğimiz gibi gitmeyebilir. Beş dakika sonra ne yaşayacağımızı bilmiyorken nasıl olur da böyle büyük sözler edebiliriz.

Bir gün o zorluklar bizleri de bulabilir. Biz onların yerine şu anda kendimizi koyamayabiliriz. Kendimizi o şekil de düşünmek istemeyebiliriz. Ama onlar da zaten bunu yapmamışlardır. Bu sadece Allah’ın bir lütfu bu. Ve engelliler bu şekilde yaşamaya mecburlar. Bir gün biz veya bizim bir yakınımız da o durumda olabiliriz. Biz veya bir yakınımız engelli durumunda olsaydı eğer; muhakkak ki herkesten saygı ve anlayış beklerdik. Bunu hissedebiliyorum. Ve biliyorum ki şuan onların istediği tek şeyde bu, saygı ve anlayış.

Karanlığı karanlıkta yazmak gerek hiç bir şeye dokunamazken, hiç bir şeye uzanamazken ve hiçbir şey göremezken. Bilinmezlere kardeşlikle yaklaşmak gerek. Karanlığı karanlıktakilere sorarak öğrenmek ve anlamak. Eksiklik insanın kalbindedir. Kalbi yarım ve çürümüş insanların, kalpsiz insanlarındır en büyük eksiklik. Ve aslında yardıma muhtaç olanlar da onlardır. Kalp gözü kör olandır asıl göremeyen. Kalpten geçeni söyleyemeyendir asıl konuşamayan. Kalbinin sesini dinleyemeyendir asıl duyamayan. Biz eksikliği engelli kardeşlerimizde aramamalıyız. Engellileri tanımaya çalışırsak, belki onlarında bizden üstün yanlarının olduğunu görürüz.

Diş ağrısı çeken insanlar, diş ağrısı çekmeyen diğer insanları çok mutlu ve şanslı zannederlermiş. Ama öyle değil, engelli olmak mutluluğa mani değildir. Herkesin görünür ya da görünmez eksiklikleri vardır. Kimi kolay kimi zor yaşamak zorunda olsa da, herkesin mutluluğu farklı yerlerdedir. Ve herkes bir gün mutluluğu yaşar.

Her imtihanın ardında bir mutlu son vardır. Hayat sana dikenlerini gösteriyorsa sakın üzülme aksine sevin engelli kardeşim. Çünkü yakında gülü de göreceksindir. Bu da gösteriyor ki sabırın sonucu mutlu son ve ödül başka bir âlem de sizleri bekliyor.

Engellilerin sevgisini ve dostluğunu kazana bilmek, onlara acıyarak değil de kardeşlik ve sevgi ile yaklaşmak ne kadar güzel ve doğru bir davranış. Her zaman anlayışı ve saygıyı engellilerden eksik etmeyin ve tüm bunları unutmayın ki engellilere asıl engel siz olmayın.

Engel Sizsiniz

Engel Sizsiniz ile İlgili Aramalar

engelli olmak, engel olmayın, engelli yaşamak, engel, engellilik, özürlü olmak, sakat olmak, kör olmak, zihinsel engelli olmak …

.