Mavi Kapak Toplanmasına İhtiyacımız Yok

Mavi Kapak Toplanmasına İhtiyacımız Yok

Ülke çapında birçok insan, sokaklarda yerlerden, çöp kutularından mavi kapak topluyor.

Mavi kapak, plastik şişelerde satılan su şişeşerinin kapakları. Bunlardan belirli miktarda (250 kg) toplayınca, bir engelliye tekerlekli sandalye verileceği vaadini duyan duyarlı insanlar, çorbada benim de tuzum olsun diyerek, harıl harıl mavi kapak toplamaya girişiyor.

Sosyal devlet gereği yapılacak birşey için, neden insanlarımız böyle bir şey yapmak zorunda bırakılıyor?

Devlet tekerlekli sandalye veriyorken, neden insanımıza çöplerden pet şişe kapağı toplatır, sms kampanyalarında para yardımı isteriz?

Açıklama

Sosyal güvenlik kurumu engellilere tekerlekli sandalye veriyor. Hatta bırakın normal tekerlekli sandalyeyi, tıbbi açıdan ihtiyaç duyana akülü sandalye de temin ediliyor.

Sosyal güvencen yoksa yeşil karttan ya da Sosyal Yardımlaşma Dayanışma vakıflarından tekerlekli sandalye alma hakkı var. Eee o halde neden toplanıyor bu pet şişe kapakları? İlkokul çocukları seferber edilip çöplerden neden kapak toplatılıyor?

Neden dramatik mesajlarla toplumun duyarlı kesimlerinin iyi niyetleri, vicdanları dürtüklenerek engelliler acınacak insanlarmış gibi onlar adına yardım dileniliyor?

Bütün toplum seferber edilip bir tekerlekli sandalye için 250 kilo kapak toplatılıp piyasa değeri yaklaşık 200 TL değerinde sandalyeler verilirken, devletin sosyal güvence kapsamında engellilere piyasa değeri 300-700 TL’ye kadar tekerlekli sandalye verdiği maalesef bilinmiyor.

Devletin bütün engellilere (Sigortası olan engelliye sigorta kapsamında, sigortası olmayana yeşil kart kapsamında) tekerlekli sandalye temin etmekte iken bütün insanları (hele hele basında kimi haberlere yansıdığı üzere, kimi engelli yakınlarını çöplerden) kapak toplatmaya sevk etmek, kamuoyunun yanıltılması anlamına gelmektedir.

Bu tip kampanyalar toplumda engelli sorunlarının tekerlekli sandalye temin sorunlarına indirilmesi gibi bir yanlış algılama doğmasına sebep olmaktadır.

Diğer taraftan engelliler için kapak toplayan kesimlerde (özellikle çocuklarda) engellilerin yardıma muhtaç, kapak toplanmasına dahi ihtiyacı olan insanlar olarak algılanması tehlikesini içermektedir.

Kamuoyunun bilmesini istiyoruz ki; Engellilerin tekerlekli sandalye ihtiyaçlarının karşılanması için kapak toplanmasına ihtiyaç yoktur! Engellilerin ihtiyacı olan tek şey, ona yasaların tanıdığı haklardan faydalanmasında yardımcı olunmasıdır.

Eğer kapak toplanmasında kamusal bir amaç güdülecekse bu amaç sadece çevre sorunlarına yönelik duyarlılığı artırmak olmalıdır. Bunu yaparken de kampanyaların özen göstermesi gereken konu (insanların çöplerden kapak toplaması değil) hijyene dikkat edilerek, yardım sever insanın duyguları sömürülmeden bu işlerin yapılmasını sağlamak olmalıdır.
.
————–
Kaynak: Facebook
————–
.

YENİ BİR GELİŞME–
BU DA, KAPAK TOPLAMA SEFERBERLİĞİNİN ARKA YÜZÜ:
MAVİ KAPAK SAHTEKÂRLIĞI – HABERİ

.

Mavi Kapak Toplanmasına İhtiyacımız Yok ile İlgili Aramalar

mavi kapak toplanmasını istemiyoruz, neden mavi kapak toplanıyor, Mavi Kapak Toplanmasına İhtiyacımız Yok, Mavi Kapak Toplanmasına İhtiyacımız Yok, Mavi Kapak Toplanmasına İhtiyacımız Yok

.