Erkek Hastalıkları Hakkında Genel Bilgi

erkek-hastaliklari-erkek-sagligi

Kadınların doğurganlık nedeniyle sahip oldukları beden özellikleri, sağlık konusunun alt başlıkları olarak, “kadın sağlığı” ve “kadın hastalıkları” alanlarını ortaya çıkarmıştır. Erkeklerde doğurganlık özelliği olmasa da, cinsiyetin ve üreme olayının diğer ortağı olarak; erkeklerin de erkek olmalarından kaynaklanan beden özellikleri vardır ve kadınlarda olduğu gibi, erkeklerde de bu işlevdeki organların sağlıklı olup olmaması durumları yaşanır. Böylece, çok sözü edilen bir alan olmasa da, “erkek hastalıkları” diye ayrı bir alanın varlığı, sitemizin “erkek sağlığı” bölümünün de varlık nedenidir.

Sitemizin Erkek Sağlığı ve Erkek Bakımı bölümünde, erkeklerle ilgili sağlık konularını ele alacağız; erkek hastalıkları hakkında bilgiler paylaşacağız. Erkek hastalıkları konusunun kapsamına giren haberleri ve tıbbî gelişmeleri vereceğiz.

En çok görülen erkek hastalıkları hakkında kısa ön bilgiler…

Erkek hastalıkları konusunun, sitemizdeki bu ilk yazısında, Sağlık Bakanlığı’ndan derlenen, en çok görülen erkek hastalıkları hakkında kısa bilgiler paylaşıyoruz. Erkek hastalıkları hakkında daha ayrıntılı bilgileri ve her erkek hastalığı için ayrı makaleleri, bu bölümün sonraki yazılarında bulabileceksiniz.

 


 

İnmemiş Testis:

İnmemiş testis rahatsızlığı, pek nadiren görülen erkek hastalıkları arasındadır. Bu erkek hastalığının oluşumu, doğum sırasında başlar. Erkek bebek doğmadan önce, testisler erkek bebeğin karnında gelişir. Skrotum (torba) içindeki normal yerlerine, genellikle doğumdan bir ay önce inerler. İşte bu inme olayı bazen gereken zamanda gerçekleşmeyebilir. Bazı erkek bebekler,  testislerinden biri veya her ikisi skrotuma inmemiş olarak doğabilir. Bu erkek bebeklerin çoğunda testisler, hiçbir tıbbî müdahale olmaksızın, birkaç yıl içinde  kendiliklerinden skrotum içindeki normal yerlerine inerler. Bazı ender durumlarda ise, inme kendiliğinden olmaz,  ilaç veya ameliyat gerekebilir. Bu işlemin belirli bir süre içinde yapılması gerekir. Erkek çocuk 5 yaşına geldiğinde, bu işlem hâlâ yapılmamışsa, o erkek ilerideki yaşamında kısır duruma gelir.

Doğumdan sonra doktor, skrotumu muayene ederek, testislerin inip inmediğini, eksikliğini veya iyi gelişmiş olup olmadığını anlayabilir. Bir tane testisin eksikliği pek önemli değildir. Doğumdan önce inmemiş olan testis, sonradan kendisi de inse, ameliyatla da düzeltilmiş olsa, normal bir testise oranla kanser olmaya daha yatkın sayılabilir.

Tedavisinde, inmemiş bir testisin ameliyatsız olarak skrotum içine indirebilmek için çoğunlukla hormon verilir. Yaşamın başlangıcında inmemiş olan ve hormonlara da cevap vermeyen testislerin tedavisi olarak, gelecekte kısırlık sorunuyla karşılaşmasını önlemek ve testis kanserine yatkınlığı azaltmak için ameliyat edilirler. Bu işlem için en uygun zaman 1 – 1.5 yaş arasıdır.

Anlaşılacağı gibi, inmemiş testis rahatsızlığı, doğum sırasındaki ve doğum sonrasındaki aşamaları ilgilendiren erkek hastalıkları grubundadır. Bu nedenle, erkek çocuğa hamile olan veya erkek bebek doğurmuş annelerin bu konuda bilinçli ve dikkatli olmasında yarar vardır.

Testis torsiyonu:

Torsiyon da genellikle erkek bebeğin doğumu sırasında dikkat edilmesi gereken erkek hastalıkları arasındadır. Testislere kan taşıyan damarların bulunduğu spermatik kord kendi etrafında burulmuşsa , spermatik damarlar kan taşıma işlevlerini yerine getirememekte ve eğer bu durum zamanında düzeltilemezse testis, nekroze (kangren) olmaktadır. Torsiyon oluşması riski, puberte döneminde en yüksektir. Ameliyat edilmemiş olan inmemiş testislerde de bu risk fazladır. Sonradan ortaya çıkmasında, ani gelişen testis ağrısı ve kasık ağrısı ile bulantı ve kusma olur. Bazen de belirtiler yavaş gelişir ve tedavisinde gecikmelere neden olur. Torsiyon sırasında testis hassas ve ağrılıdır. Bu tür erkek hastalıklarında, torsiyon yanında ödem ve hidrosel de olabilir. Testis torsiyonu bazen epididimit ve orşit ile karıştırılabilir. Yapılacak ayırt edici tanıda, doppler ultrasonografi  önemlidir. Torsiyonun tedavisi acil cerrahi ile mümkündür.

Scrotal kitleler:

Skrotumda bazı kitlelerin ortaya çıkması şeklinde görülen, tehlikeli olabilen erkek hastalıkları grubundadır. Bu kitlelerin çeşitli nedenleri vardır. Bu nedenler genellikle tümörler, kistler, iltihaplar ve kasık fıtığıdır. Hastalığın belirtileri, skrotumda şişme, hassasiyet ve ağrıdır. Yapılacak kan testleri ve ultrasonografi  ile teşhis konulabilir. Kesin teşhis ise, yapılacak ameliyatla kitlenin alınmasından sonra konur.  Testiste oluşan çeşitli yapıdaki tümörler, selim ya da habis tümör olabilirler. Habis tümörler tehlikeli olmakla birlikte; erken teşhis edilirse etkili bir biçimde tedavi edilebilirler.

Kasık Fıtığı:

Kasık fıtığı, ilgili kasık bölgesinde dokuların gevşemesi ile, bağırsaklardan bir bölümünün scrotum içine inmesi şeklinde oluşur. Her yaşta görülebilen erkek hastalıkları arasındadır. Tedavisi ameliyatla yapılır.

Testis ağrısı:

Başlıbaşına erkek hastalıkları listesinde yer almayan, ama değişik etkenlerin neden olduğu ağrılı durumlara verilen genel bir addır. Testislerde çeşitli nedenlerle oluşan iltihaplanmalar; testislerin gereğinden fazla veya gereğinden az kanla dolması, bu organlarda ağrıya neden olur. En çok rastlanan geçici testis ağrısı, cinsel organın kasılması ama boşalmaması sonucunda, testislerde ve kasıkta yaşanan sancılar şeklindedir. Bu boşalmama durumunun, prostatla ilgili ciddi rahatsızlıkları tetikleyebileceği de ileri sürülmektedir.

Varikosel:

Genellikle yaşamsal tehlike oluşturmayan erkek hastalıkları arasındadır. Adının “varis” sözcüğüne benzemesinden de anlaşılacağı gibi; testis kanını boşaltan toplar damarların genişlemesine verilen addır. Her yaşta rastlanabilmesine karşın, genel olarak 15 – 35 yaşları arasındaki erkeklerde ve sol tarafta görülür. Varikoselli hastalarda, sperm sayısında ve hareketliliğinde azalma olduğu saptanmıştır. Bu nedenle erkek kısırlığının (infertilite) en sık görülen nedenlerinden biridir. Ancak bu, her varikosel hastası erkek kısır olacak demek değildir.

Hastalık, çoğu olayda belirti vermez. Muayene sırasındaki belirtisi, testisin yukarısında ve arkasında kabarıklığın ele gelmesidir. İleri derecede varikosel teşhisi de muayene ile konur, ek tetkikler gerektirmez. Kısırlık nedeniyle başvuran varikosel hastalarına veya varikosel amaliyatı yapılmasına karşın kısırlığı devam eden hastalara, renkli doppler ultrasografi uygulanır. Tedavisi cerrahidir.

Hidrosel:

Hidosel, testisi saran kılıfta sıvı birikmesi durumudur. Tek testiste veya her iki testiste de görülebilir. Her yaştaki erkekte görülebildiği gibi; yaşlı hastalarda görülmesi daha sık olan erkek hastalıkları arasındadır. Hidrosel tehlikeli bir hastalık değildir. Hidroselli hastaya, üroloğa görünmesi önerilir. Genel olarak, tedavi gerektirmeyen bir erkek hastalığıdır. Eğer tedavi gerektiren bir durumdaysa, ameliyat önerilir. Testis zarında biriken sıvı doktor tarafından enjektörle çekilebilir. Ancak, enjektörle sıvı çekilmesi işlemi, enfeksiyon riskini yükseltir. Enjektörle sıvı çekilmesi işlemi, ancak ameliyat olması riskli olan hastalarda uygulanmalıdır.
.

Orşit:

Orşit, testislerin iltihaplanması şeklinde görülen bir hastalıktır. Orşitin en çok görülen nedenlerinden biri, kabakulaktır. Prostat ve epididim einfeksiyonlarına bağlı olarak da  ortaya çıkabilir. Orşit, pek sık görülmeyen erkek hastalıkları arasında yer alır. Testiste ağrı ve şişlik ile teşhis edilir. Hastalığın tedavisinde, bakterilere bağlı olarak ortaya çıkmışsa antibiyotik ve ağrı kesici verilir; istirahat önerilir.

Epididimit:

Epididimit de iltihabî erkek hastalıkları arasındadır. Testisin arka tarafında, spermleri sperm kanallarına taşıyan kıvrımlı bir borunun iltihaplanması durumudur. Epididimit hastalığına bakteriler neden olur. Scrotumda yavaş yavaş çoğalan şiddetli ağrı, ateş ve şişme görülür. Hastalığın tedavisinde antibiyotik kullanılır. Scrotumu kaldırarak ve buz konarak uygulanacak bir yatak istirahati verilir.

Balanit:

Ülkemizde pek görülmeyen erkek hastalıkları arasındadır. Glans (penis başı) ya da penis ucunun iltihaplanması durumudur. Daha çok, sünnet olmamış erkeklerde görülür. Balanit hastalığının birçok nedeni olabilir. İç çamaşırından kaynaklanan tahriş ve bunun devamında oluşan iltihaplanma olarak ortaya çıkabileceği gibi; böbrek yolları enfeksiyonları, veya doğum  kontrol kremi, erteleyici krem gibi kozmetiklerin neden olduğu alerjik tepkiler şeklinde de oluşabilir. Peniste görülen şişlik ve kızarıklık iki gün içinde iyileşmezse, üroloğa başvurulmalıdır.

Hipospadias:

İltihabî veya mikrobik erkek hastalıkları arasında değildir. Yeni doğan erkek çocukların ilk muayenesinde gözle görülebilen bir şekil anormalliğidir. Çocukta,  penisin ucunda olması gereken dış idrar deliğinin, penisin alt yüzeyinde bir yere açıldığı görülür.  İdrar penisin ucundaki delik yerine, alttaki delikten boşalır. Bu anormallik, ailevi geçiş ile ortaya çıkabilir. Asla sünnet edilmemelidir; geç kalınmadan hekime başvurulmalıdır. Çocuk cerrahisi ya da üroloji uzmanı tarafından ameliyatla tedavi edilir. Ameliyat için en uygun zaman, 6 ay – 1,5 yaş arasıdır.

Parafimoz:

Hipospadias gibi, bir hastalıktan çok, bir şekil anormalliği olarak ortaya çıkan erkek hastalıkları arasındadır. Sünnet edilmemiş bir penisteki sünnet derisi denilen bölümün, geriye çekilmiş şekilde olup, penis başını örtecek şekle dönememesi durumudur. Halk arasında “peygamber sünneti” adı verilir. Bu anormalliğin giderilmesinde, tıbbî müdahale ile penisin sünnet derisi gevşetilir. Tedavide gecikilmişse, penis ucunun kızarıp şişmesi durumunda acilen müdahale gereklidir. Bu müdahale ile, ileriye yönelik kalıcı hasarlar önlenmiş olur.

Priapizm:

Ender rastlanan erkek hastalıkları grubunda olup, bir tür ereksiyon sorunudur. Priapizm hastasında penis, normal bir ereksiyon durumunda olduğu şekilde, kanla dolar. Fakat cinsel aktivite bittikten sonra, penisi dolduran kan geri dönmez. Ereksiyon sırasında ve sonrasında kuvvetli ağrı vardır. Priapizm, bazı omurilik hastalıklarında, lösemi durumunda, üretra iltihabı sonrasında görülebilir. Penisin normal ereksiyon yeteneğinin sağlanabilmesi için doktor tarafından yapılacak acil müdahale şarttır.

Peyroni hastalığı:

Peyroni de mikrobik bir hastalık olmayıp, şekil anormalliği olarak ortaya çıkan erkek hastalıkları arasındadır. Bu hastalıkta penis eğriliği oluşur ve bu eğrilik nedeniyle ağrılı yaralar da görülebilir. Genellikle 40 – 60 yaş arasındaki erkeklerde rastlanır. Ereksiyon sırasında peniste oluşan ağrılı eğrilme, normal cinsel ilişkiyi de zorlaştırır.  Penis eğrilmesi ile oluşan yara izi (nedbe dokusu) muayenede ele gelir. Birçok durumda, bu rahatsızlık kendi kendine geçer. Geçmezse bir üroloğa başvurmak gerekir.

Jinekomasti:

Jinekomasti de mikrobik bir hastalık değildir, şekille ilgili erkek hastalıkları grubundadır. Erkek memesinin, erkek için normal sayılandan büyük olması durumudur. Normal olarak erkek memesi, erkek vücudunda “kadınlık hormonu” denilen hormon türlerinin çok az miktarda olması nedeniyle küçüktür. Ancak, bazı durumlarda erkek memesi kendiliğinden büyümeye başlar ve normal sayılamayacak bir görüntü oluşturur, buna jinekomasti denir. Siroz gibi hastalıklar, bazı sendromlar, kullanılan bazı ilaçlar, vücut geliştirme sporu, jinekomastinin nedenleri arasında sayılabilir. Oluşan görüntünün anormal olması dışında; jinekomasti, meme kanseri riskini de arttıran bir durumdur. ilâçla ya da cerrahi olarak tedavi edilir. Cerrahi uygulamaya, hastanın tercihi ve hastalığın derecesi göz önüne alınarak karar verilir.

Testis kanseri:

Bütün kanser türleri gibi, testis kanseri de riskli erkek hastalıkları arasındadır. Testiste  şişlik ve sertlik  görülür. Genel olarak testiste pek ağrı olmayıp, onun yerine bölgesel hassasiyet vardır. Testis kanserine, 15-35 yaş arası erkeklerde rastlanır. Eğer testislerden  biri veya her ikisi doğumda normal yerine inmemişse, ileride her iki testiste kanser görülme tehlikesi yüksektir. Kendi kendini muayene ile teşhis konur, ancak doktor muayenesi de şarttır. Hastalığın tedavisi cerrahidir; eğer hastalık yayılmışsa, radyoterapi ve kemoterapi de tedaviye eklenir.

Penis kanseri:

Çok nadir görülen erkek hastalıkları arasındadır. Genellikle sünnet edilmemiş olan ve sünnet derisinin altındaki bölgeyi temiz tutmayan erkeklerde rastlanır. Penis ucuna yakın bölgede, ağrısız, küçük boyutlu oluşumlar; penis ucunda sivilce, siğil görülür. Teşhis, oluşan kitlenin cerrahi müdahale ile çıkarılmasıyla konur.

Prostatit:

İltihabî erkek hastalıkları grubundadır. Prostatit, erkekte prostatın iltihaplanmasına denir. Prostat, mesanenin altında, rectumun önünde yer alan, ceviz iriliğinde bir salgı bezidir. Prostatit hastalığının belirtileri, titremeler, gittikçe yükselen ateş, idrar yollarına ait şikayetler ve idrar yapamama durumudur. Tedavisi için, abse drenajı uygulanır ve antibiyotik tedavisine başlanır.

Kronik bakteriyel prostatit durumunda, muayene sırasında ağrı yaşanmaz. Ateş gibi akut enfeksiyon bulguları da görülmez. Hastalığın tedavisinde, prostat sıvısına en çok geçebilen antibiyotiklerle, uzun süreli (en az 3 ay) antibiyotik tedavisi uygulanır.

Prostat büyümesi:

Prostat bezinin büyümesi durumudur. Prostat büyümesi (Benign prostat hipertrofisi), adı en çok bilinen erkek hastalıkları arasındadır. Hastalık, 50 yaşını geçmiş olan erkeklerde görülür. Hastalığın ilk belirtisi, gece idrara kalkmaktır. Prostat büyümesi hastalığında, geceleri sık sık idrar yapmak ihtiyacı duyulur, fakat uzun bekleyişten sonra genellikle çok az idrar boşaltılır. Kesik idrar yapma durumu görülür, bazen idrarın başında ve sonunda kan damlaması da görülebilir. İdrar torbası (mesane) tam olarak boşalmaz. Bir süre sonra hiç idrar yapamama durumu baş gösterir. Basit rahatsızlıklarda ilâç tedavisi önerilir. Hastalığın kesin tedavisi cerrahidir.

Prostat kanseri:

Prostat kanseri, çok sık görülen erkek hastalıkları arasında değilse de; erkeklerde en sık görülen kanser tiplerindendir. Hastalık, 50 yaşın üstündeki erkeklerde daha çok görülür. Ancak seyrek olarak genç erkeklerde de rastlanabilir.

Organ olarak prostat, ejakulasyon sırasında spermin dışarı atılması için gerekli akışkan sıvının ve enzimlerin üçte birini salgılar. Prostatın arka bölümündeki seminal kabarcıklar, bu akışkanın üretildiği yerdir. Prostatın rectuma olan yakınlığından dolayı, elle yapılan rectal muayene önemlidir.

Prostat kanserinin nedeni henüz tam olarak bilinmemektedir. Ancak bilinen birinci faktör, ailede prostat kanseri geçmişinin bulunmasıdır. Prostat kanserinde, yaşlı erkekler risk grubunu oluşturur. Çevresel unsurlar da riskin artmasında önemli rol oynar. Bu arada, erkekte östrojen hormonunun (kadınlık hormonu) arttığı durumlarda ve kan seviyelerinin yükseldiği ağır karaciğer hastalıklarında, prostat kanseri riskinin azaldığı saptanmıştır.

Hastalığın belirtileri arasında, prostat bezinin büyümesine bağlı idrar yapamama durumu, idrar ya da semen sıvısında kan görülmesi gibi bulgular sayılabilir. Muayenede tanı, rectal tuşe ile konur. Ayrıca, kanda PSA (Prostat Specific Antijenin) testinin yapılması prostat kanserinin teşhisinde çok önemlidir. Yayılmayı (metastaz) araştırmak için ek olarak kemik taramaları, MR, BT, röntgen gibi tetkikler de istenebilir. Ayrıca, üroloji doktoru tarafından ultrasonografi eşliğinde biopsi yapılabilir. Prostat kanserinin tedavisi cerrahidir; yayılmışsa radyasyon ya da hormon tedavisi yapılır.

 

_____________________
Kaynak: ailehekimligi.gov.tr

.
erkek hastalıkları Erkek hastalıkları listesindeki başlıcaları hastalıklar hakkında kısa ön bilgiler bulduğunuz bu yazımızdaki herhangi bir sorunu yaşadığınızı düşünüyorsanız en kısa zamanda bir uzman doktora görünmelisiniz.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, erkek hastalıkları, erkek hastalığı, erkek üreme organı hastalıkları, erkek hastalıkları bölümü, erkek üreme sistemi hastalıkları, erkeksel hastalıklar, erkek hastaliklari nelerdir, zayıflama.
.
İlgili Yazılar: