Almanya’da Ücretsiz Tedbir Muayeneleri

Çocuk hastalıkları, hasta çocuk, bebek hastalıkları

Almanya’da ücretsiz tedbir muayeneleri hakkında, ülkede yaşayan vatandaşlarımızın bilmesi gerekenler…

“Almanya’da Ücretsiz Tedbir Muayeneleri” yazımız ülkede yaşayanların sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmesi için düzenli olarak sağlık kontrollerinden geçirilmesinin önemsendiğini ve birçok sağlık kontrolünün masraflarının Alman Sağlık sistemi ve sağlık kasalarınca karşılandığını anlatan bilgilendirici bir yazıdır.

Almanya’da Ücretsiz Tedbir Muayeneleri

Sağlık için kontrol her yaşta önemlidir. Ama özellikle çocuklar için tedbir muayeneleri kaçınılmazdır. Alman Sağlık Sisteminde çocuğun doğumundan ilkokula başlamasına kadar geçen süre için ücretsiz olarak on muayene öngörülmüştür (U1-U9). Bununla hastalıklar ve istenmeyen gelişmeler erkenden teşhis edilebilir. Bu muayeneler anne-babaya güven, çocuğa da bir yardıma ihtiyaç duyulması halinde, bu yardımı zamanında elde etme şansı verir.

tedbir muayeneleri Almanya’da tüm Almanya’da Ücretsiz Tedbir Muayeneleri çocuğun doğumundan sonra anne-babaya verilen sarı deftere işlenir.

Bu „U-Heft“ (Muayene Defteri) çok iyi saklanması gereken önemli bir belgedir.

Almanya’da 12-14 yaşındakiler için yapılan Gençler için Genel Sağlık Muayenesi J1 de ücretsizdir.

Yetişkinler için Tedbir Muayeneleri (Sağlık Kontrolü)

35 yaşını dolduran her yetişkin iki senede bir kendi ev doktorunda genel sağlık kontrolünden geçmelidir. Kanserin erken teşhis edilebilmesi için de belirli bir yaştan sonra tedbir muayeneleri tavsiye edilir. Kansere karşı tedbirli olmak için yapılan muayeneler kadınlar ve erkekler için ayrıdır.

Tedbir muayeneleri içinde diğer önemli bir kontrol ise diş kontrolüdür. Herkes sorunu olmasa bile yılda bir defa tedbir muayeneleri yaptırmalıdır.

Hamileler hamilelikleri sırasında ve doğumdan sonra birçok kez muayene edilirler. Tüm bu tedbir muayeneleri masrafları sağlık kasaları tarafından karşılanır. Belirli koruyucu aşıların ücretleri de sağlık kasaları tarafından ödenir. Daha ayrıntılı bilgilere sağlık kasanız aracılığıyla veya şu internet adresinden ulaşabilirsiniz: NRW Tüketicileri Koruma Merkezi

Tedbir Muayeneleri Konusuyla ilgili yardım alabileceğiniz internet sayfaları:

  1. Federal Sağlık Bilgilendirme Merkezi: „Ben kontrole gidiyorum! Ya sen?“
  2. NRW Tüketicileri Koruma Merkezi: Yetişkinler için Tedbir Muayeneleri

.

.
İlgili Yazılar: