Astım Hastaları İçin Rahat Yaşam İpuçları

ASTIM, astım hastalığı, belirtileri, tedavisi, ailecesaglik.com

Astım Hastalığı

Astım nedir?
Astım belirtileri nelerdir?
Astım hastası nasıl yaşamalıdır?
Astım hastalığında nelere dikkat edilmelidir?

Astım, kronik bir akciğer hastalığıdır. Dış ortamdaki alerjik reaksiyona neden olan maddeler, sigara dumanı, egzersiz, duygusal faktörler, soğuk havada uzun süre kalma gibi tetikleyici faktörlere karşı, bronşların daralması ile kendini gösterir ve ataklarla seyreder.

Astım hastasında atak sırasında nefes darlığı, öksürük, hırıltılı soluk alma, güçlükle balgam çıkarma, göğüste sıkışıklık hissi gibi belirtiler görülür ve bu belirtilerin şiddeti hastadan hastaya çok büyük değişiklikler gösterir.

Ataklar dışında kalan zamanda kişinin çoğu kez hiçbir yakınması olmaz. Ataklar çoğunlukla gece sabaha karşı ortaya çıkar, kendiliğinden ya da ilâç kullanarak geriler ve kaybolur. Fakat; yeni bir atakla yeniden ortaya çıkar.

Tedavi edilmemiş ya da düzensiz tedavi edilmiş kişilerde, zaman içinde atak şiddeti ve sıklığı artar. Böyle hastalarda, hırıltılı solunum, nefes darlığı ve göğüste sıkışıklık hissi gibi belirtiler sürekli hale gelir.

Dünya genelinde astım hastalığı görülme sıklığı, yaklaşık olarak % 10 – 15 kadardır ve ülkeden ülkeye değişme gösterse de, gelişmiş ülkelerde bu oran daha yüksektir.

Astım Hastalığı İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Astım Hastalığı için risk faktörleri; genetik ve çevresel faktörlerdir. Genetik faktörlerden en önemlisi alerjidir. Alerji genetik geçiş gösteren bir rahatsızlıktır. Alerji geçişinden sorumlu olan bazı genler tanımlanmıştır. Çevresel faktörler ise; alerjenler, mesleki bazı toz ve kimyasal maddeler, sigara dumanı ve hava kirliliği ile sık sık viral üst solunum yolu enfeksiyonları geçirilmesi olarak sıralanabilir. Dünya çapında yapılan araştırmalarda astıma en çok neden olan alerjenin ev tozu akarları (maytlar) olduğu saptanmış ve daha yaşamın başlangıcında iken, yani bebeklik döneminde evde yoğun olarak ev tozu akarları bulunan kişilerin ilerleyen yıllarda astım hastası olduğu anlaşılmıştır. Çevresel faktörlerden sigara dumanı da çok önemlidir. Gebelik döneminde sigara içen ya da sigara içilen ortamda bulunan annelerin, çocuklarında astım ve benzeri solunum yolu hastalıklarının daha sık görüldüğü saptanmıştır. Bir de sigara, ortamdaki alerjenlere karşı duyarlılık gelişmesine neden olmaktadır.

Astım Hastalığı Belirti Ve Bulguları Nelerdir?

Astım hastalığı, genellikle ataklar halinde kendini gösteren; göğüste sıkışıklık hissi, nefes darlığı, hırıltılı solunum, öksürük, çok koyu yapışkan sert ve zor çıkarılan balgam gibi yakınmalara yol açan bir akciğer hastalığıdır. Birçok hastada astımla birlikte; sinüzit, alerjik konjonktivit (göz alerjisi), alerjik rinit (saman nezlesi, alerjik nezle) ve egzama gibi hastalık öykülerinin de olduğu görülür. Astım hastalarının atakları sorgulandığında, bu atakların çoğunun gecenin ilerleyen saatlerinde ve sabaha karşı ortaya çıktıkları ya da tetikleyen faktörlerle (alerjen, soğuk hava, kirli hava, sigara dumanı) karşılaşınca geliştikleri anlaşılır.

Atakların şiddeti; hafif bir öksürükten başlayıp, yoğun bakıma yatmayı gerektiren ciddi solunum yetmezliğine kadar uzanan çok geniş bir yelpazededir. Nadiren ataklar kendiliğinden gerileyebilir ya da geçebilir. Fakat hasta çoğu zaman astım ilâçlarını kullanarak rahatlayabilir. Astım tanısı koymak hekim için; atak sırasında kolaydır. Çünkü hastalığın tüm bulguları muayenede görülür. Atak dışında ise; hekimi astım tanısına hastalığın öyküsü yönlendirir. Astım hastalığı tanısı için hastadan akciğer grafisi, solunum fonksiyon testleri, alerji testi, bazı kan tetkikleri istenir. Genelde, hastanın atak dönemi dışında akciğer grafisi ve solunum fonksiyon testleri normal çıkar. Alerji testlerinde, ev tozu akarları, evcil hayvan tüy ve epitelleri, tahıl, ağaç, çiçek polenleri gibi alerjenlere karşı reaksiyon görülebilir.

Astım Hastalığı Tedavisi Nasıldır?

Astım hastalığı; çok ilerleyip geri dönüşümsüz aşamaya girmediği takdirde kolaylıkla kontrol altına alınıp tedavi edilebilir. Astım tedavisinde kullanılan ilaçlar genelde solunum yoluyla alınır. Bu ilaçlar iki türlüdür. Birincisi; semptom giderici yani hastayı rahatlatıcı ilaçlardır. Bunlar yine solunum yoluyla alınır ve atak belirtileri ortaya çıktığında hekimin önerdiği biçimde kullanılır. Bu ilaçların etkileri 1 – 2 dakika içerisinde başlar ve hastanın nefes darlığı, hırıltılı solunumu, öksürüğü azalır ya da kaybolur. Bu tür semptom giderici ilaçların hastalığı tedavi etme ya da kontrol altına alma gibi etkileri yoktur. Yalnızca hastayı rahatlatıcı etki yaparlar.

İkincisi; hastalığı tedavi eden ya da kontrol altına alan ilaçlardır. Bunların da çoğu, solunum yoluyla kullanılmakla birlikte tablet ya da enjektabl türleri de kullanılabilir. Astım hastalığının seyri ve hastanın yaşam kalitesi bu ilaçlara bağlıdır. Düzenli tedavi gören hastalarda, astım yaşamı olumsuz etkilemez. Fakat; eksik ya da düzensiz tedavi, bilinçsiz ilaç kullanımı, atak sıklık ve şiddetinin artmasına, hastalığın giderek ilerlemesine ve sonuçta hastanın sürekli ataktaymış gibi nefes darlığı, göğüste sıkışıklık hissi ve benzeri şikayetlerle yaşamasına sebep olur.

Astım Hastalığı Ataklarından Korunma Yöntemleri Nelerdir?

* Birçok astımlı kişi tüylü hayvanlara karşı allerjik reaksiyon gösterir. Evde bu tür hayvanlar varsa dışarıda tutulmalı ya da başka kişilere verilmelidir.
* Astımlı kişilerin yanında ve yaşadıkları yerde sigara içilmemelidir. Astım hastası sigara bağımlısıysa; sigarayı bırakmak için yardım istemelidir.
* Güçlü kokular evden uzak tutulmalı, tütsülerden uzak durulmalı, parfümlü sabun, şampuan ya da losyonlardan kaçınılmalıdır.
* Astımlı kişinin yatak odasında özel düzenlemeler yapılmalı, tozu ve küfü çeken halı ve kilimler kaldırılmalıdır.
* Evin içinde toz toplayan tüylü koltuklar, minderler ve fazla yastıklar kaldırılmalıdır.
* Hayvanların yatak odasına girmesine ya da yatağa çıkmasına izin verilmemeli, yatak odasında sigara dumanı ya da güçlü kokulara engel olunmalıdır.
* Yatak takımlarının sade olmasına özen gösterilmeli, kuş tüyü ya da samandan yapılmış yastık ve yatak kullanılmamalıdır.
* Nevresim takımları ve çarşaf sık sık, çok sıcak suda yıkanmalı ve güneşte kurutulmalıdır.
* Evin içinde yemek pişirilirken oluşan buhar ve güçlü kokular ile sıcak ve sıkıcı hava pencereler açılarak ortamdan uzaklaştırılmalıdır.
* Pişirme sırasında odun ateşi ya da gaz ocağı kullanılıyorsa, oluşan dumanın çıkması için pencere sürekli açık tutulmalıdır.
* Dışardaki hava, egsoz gazı, araba ve fabrika dumanı ya da çiçek ve ağaç polenleri ile kirli ise; pencereler kapalı tutulmalıdır.

Aşağıda Sıralanmış İşler Astımlı Kişi Evde Yokken Yapılmalıdır:

* Süpürge, elektrikli süpürge ve toz bezi ile temizlik yapmak
* Boya–badana yapmak
* Sprey, filit v.b. böcek ilaçları ile evi ilaçlamak
* Güçlü temizleyiciler kullanmak
* Çok kokan yiyecekler pişirmek

Bu işler yapıldıktan sonra, astımlı kişi eve gelene kadar evin güzelce havalanması sağlanmalıdır. Evde bu gibi işleri yapacak kimse yoksa, astımlı kişi süpürme ve temizlik sırasında bir maske ya da tülbent kullanmalıdır.
.
———————————–
Daha geniş bilgi için, bu yazının altında yer alan
“Benzer Yazılar” bölümüne bakınız.

 

İlgili Aramalar:

Astım hastalığı nedir, astım hastalığının tedavisi nasıl yapılır, astım hastaları nasıl davranmalı, astım hastası hava temizleme cihazı nereden alınır, astım hastası için hava temizleme cihazlarının fiyatları, evde temiz hava nasıl sağlanır, astımda havayı temizleyen cihazlar çok pahalı mı, temiz hava sağlıklı nefes, astım hastaları için led anyon jeneratörü havayı nasıl temizler, led anyon jeneratörü nerede satılır, anyon jeneratörü otomobil modeli var mı, astım hastalığı kesin tedavi oluyor mu

 

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, astım hastaları nerede yaşamalı, astım hastaları nasıl uyumalı, astımlı hastalar nerede yaşamalı, astım tedavisinde kullanılan teknolojik gelişmeler, astımlı kişi nerede yaşamalı, astım hastaları hangi ilde yaşamalı, astım hastaları için hava temizleyici, zayıflama.
.

2 yorum

  1. Astım hastalığı hakkında verdiğiniz bilgiler oldukça işime yaradı. Özellikle tedavi öncesinde astım ile yaşamak hakkında bilgiler iyi olmuş. Bir de sitenizin ürün tavsiyesi çok işime yaradı. Aslında bu konuda teşekkür etmek için yazıyorum.

    http://Hepsi-Sepete.com sitesine üye oldum, Bu yazının altında tavsiye ettiğiniz Dr. Anyon hava temizleme lambasından iki tane aldım. Bir tanesi yeşil olan, çok az ışık verdiği için, gündüz de salonda kullanıyorum. Diğerini yatak odasında geceleri açıyorum. Artık evde iken astım hastası olduğumu unutuyorum. Çok iyi oldu, çok… Size sonsuz teşekkür ediyorum.

  2. “Astım Hastaları İçin Rahat Yaşam İpuçları” başlıklı yazınız için teşekkür ederim. Çok bilgilendirici, faydalı bir yazı olmuş. Ancak, önceden yazının altında tavsiye ettiğiniz bir hava temizleme cihazı varmış sanırım, sonradan link bozulmuş veya link verdiğiniz site kapanmış. Astım hastaları için yararlı olacak hava temizleme cihazı ve diğer astım ürünleri için tavsiyelerinizi bekliyorum. Sitenizdeki tavsiyelere güveniyorum, çünkü defalarca denedim ve memnun kaldım. _

Yorumlar kapatıldı.