■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Astım Hastalığı Nedir? Nasıl Oluşur?

Yazının Tam Başlığı: Astım Hastalığı Nedir? Nasıl Oluşur?
astım hastalığı, ailecesaglik.com

Astım Hastalığı Nedir?

Astım hastalığı; solunum yollarında meydana gelen iltihaplanmalar ve daralmalar sebebiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Bronşlardaki bu daralmalar ve iltihaplanmalar mukoza şişmesine ve buradaki sıvı miktarının artmasına sebep olur, sonuçta astım hastalığı ortaya çıkar.

Astım hastalığı varlığının en büyük belirtileri; göğüste sıkışma hissi, nefes darlığı, nefes alırken hırıltı ve öksürüktür. Bu sayılan belirtiler çoğunlukla nöbetler şeklinde yaşanır ve bu nöbetler belirli bir zamanı olmamakla birlikte, gece uyku öncesi ve uykuda daha sık görülür. Astım hastalığı bazı alerjik hastalıklar ve soğuk algınlığının uzun sürmesi gibi nedenler de tetikleyebilir. Astım hastalığı tanı ve tedavisinde geç kalınırsa; belirtiler iyice sıklaşır ve rahatsızlık verici bir durum ortaya çıkar. Toz böcekleri, küf mantarları, polenler, sigara dumanı ve bazı ilâçlar astım hastalığı tetikleyicisi başlıca etkenlerdir.

Astım Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Astım hastalığının ilk belirtisi; hastanın hırıltılı nefes alması, sürekli göğüs kafesinde bir sıkışma ve nefes almada güçlük çektiğinden bahsetmesidir. Astım hastalığı olan kişiler normal insanlara kıyasla daha çabuk yorulurlar ve halsizlikten hareketleri kısıtlanır. Astım hastalarında öksürük de nadiren belirtiler arasında görülebilir.

Astım Hastalığı İçin Nasıl Önlemler Alınabilir?

Astım hastalığından korumak için; allerjik sorunları olan hastaların bulundukları oda mutlaka düzenli olarak havalandırılmalı ve sürekli temiz tutulmalıdır. Yatak odasındaki nevresim, yastık kılıfı ve çarşaf gibi tekstil ürünleri sık sık yıkanmalı ve düzenli olarak değiştirilmelidir. Bu tür ürünler yıkanırken de kimyasal madde içermeyen  doğal temizlik ürünleri  tercih edilmelidir.

Astım hastalığı belirtisi gösteren insanların çoğunda astımı tetikleyen en önemli etkenlerden biri de sigara dumanıdır. Sigara içilen oda ve sigara dumanı astım hastaları için çok tehlikelidir. Bununla birlikte; sağlıklı bir insanın odasında içilen sigara bile astım hastalığına neden olabilir. Özellikle hamile bayanlar doğuma dek sigara içilen ortamlardan ve sigaradan uzak durmalıdır. Aksi takdirde anne karnındaki bebek sigaradan kötü etkilenebilir ve doğacak çocuk astım hastası olabilir.

Astım Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Astım hastalığı türüne göre uzmanlar üç farklı tedavi yöntemi uygulamaktadır. Bu yöntemlerin üçünde de ilaç kullanılmaktadır. Bunlar:

1- Rahatlatıcılarla Tedavi: Astım hastalığının ilk aşamasında uygulanan ilaç tedavisidir. Tanı konulduktan sonra bu tedaviye başlanır ve hastadaki belirtiler bu tedavi yolu ile yok edilmeye çalışılır. Başlangıç aşamasındaki birçok hasta bu tedavi sonrasında eski sağlıklarına kavuşurlar.

2- Önleyicilerle Tedavi: Astım Hastalığının ilerlediği ve tedavinin geciktiği durumda uygulanan ilaç tedavisidir. İlaç tedavisi düzenli ve yoğun olarak uygulanır ve ilk aşamaya oranla tedavi çok daha uzun sürer.

3- Acil ilaçlarla Tedavi: Astım hastalığının çok fazla ilerlediği aşamadır. Bu aşamada hastanın geçirdiği nöbetler sıklaşır. Bu durumda ilaç tedavisi, anında müdahale ederek nöbetleri sonlandırmak için uygulanır. Bu tedavinin amacı; hastayı sadece o an rahatlatmak ve eski durumuna döndürmektir.

Astım Hastalığı İçin Kişisel Sorumluluklar Nelerdir?

1- Astım hastalığı, hastalığın tetikleyisi olan etkenlerin mümkün olduğu kadar ortadan kaldırılması ile daha kolay tedavi edilir. Bu nedenle astım hastasının yaşadığı evde havayı tozlardan ve sigara dumanı gibi etkenlerden temizleyen cihazlar kullanılması çok yararlı olur. Evde ve otomobil içinde havayı temizleyen ve astım hastasını rahatlatan hava temizleme cihazı tavsiyelerimizi bu yazının sonunda bulabilirsiniz.
2- Astım ilaçları reçetede belirtildiği ve doktorun önerdiği şekilde ve sıklıkta, hiç aksatılmadan düzenli olarak kullanılmalıdır.
3- Astım hastalığını engellemek ve yenmek için, düzenli olarak egzersiz yapılmalı ve yaşa uygun sportif faaliyetler gerçekleştirilmelidir.
4- Sigaranın astımın en büyük tetikleyicisi olduğu unutulmamalı, sigara içilen ortamlardan uzak durulmalıdır.
5- Uzmanlara göre; astım hastalığı kronik bir hastalık olduğu için, düzenli doktor kontrolleri ihmal edilmemelidir.

İlgili Aramalar:

Astım hastalığının tedavisi nedir, astım tedavisi nasıl yapılır, astım hastaları nelere dikkat etmeli, hava temizleme cihazları nereden alınır, astım hastası için hava temizleme cihazlarının fiyatları, evde temiz hava nasıl sağlanır, astımda havayı temizleyen cihazlar çok pahalı mı, temiz hava sağlıklı nefes

.

.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, astım hastalığı, astim hastalığı nedir, astım hastaları çabuk yorulur mu, astım nasıl oluşur, alerjik astim hastaligi nedir, Cocuklarda pipi hastaligi nedir, zayıflama.

Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Astım Hastalığı Nedir? Nasıl Oluşur? - -


2 Yorum

  1. Meral Oktay

    27 Mayıs 2013 at 22:36

    Bu çok yararlı bir yazı olmuş. Astım hastalığı konusunda halkımız pek bilgi sahibi değil. Astım hastalığı için yapılması gerekenler bilinmiyor. Astım hastalığı biraz dikkat edilirse; çok rahat geçirilebilir. Dr. Anyon ürünlerinin çok işe yaradığını kullanan birisi olarak söyleyebilirim. Astım hastalığı toz, koku ve polenlerle çok çekilmez bir hal alıyor. Dr. Anyon bunları yok ediyor. Yazıdaki bilgilendirme için teşekkür ederim.

  2. Yasemin 67

    20 Nisan 2014 at 14:09

    Astım Hastalığı Nedir ve Nasıl Oluşur başlıklı bu yazınız ve yine astım hastalığıyla nasıl yaşanacağına dair diğer yazılarınız için teşekkür ederim. Benim için çok yararlı oldu. _

sitemap -- sitemap

banner