■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Astım Hastası Nerede Yaşamalı

Yazının Tam Başlığı: Astım Hastası Nerede Yaşamalı
Astım Hastaları Nerede Yaşamalı

Astım Hastası Nerede Yaşamalı?


Astım hastalarının çok iyi bildiği gibi, bu hastalıkta en büyük sorun, rahat nefes alabilme sorunudur.

Astıma karşı doğru önlemler almak için, öncelikle bu hastalığın üç farklı ana türünün olduğunu bilmek gerekiyor. Bunlar sinirsel astım, kalp astımı ve bronşlara bağlı astım hastalıklarıdır. Bu üç astım türünün bulgularını doğru bir şekilde saptayıp, alınacak önlemleri de buna göre belirlemek gerekiyor.

Astım hastalığının türüne göre, astım önlemleri de değişiklik gösterir. Bu nedenle, Astım Hastası Nerede Yaşamalı sorusunun yanıtı da, hastalığın türüne göre değişir.
.

Sinirsel Astım Hastası Nerede Yaşamalı?

Astım hastalığının yaşanan ortamla ilgisi bilindiği için; astım hastası nerede yaşamalı, hangi iller astım için iyidir, astım hastası hangi illerde yaşamalı, hangi şehirler astıma iyi gelir, gibi sorular sıkça sorulmaktadır.

Eğer sinirleriniz zayıfsa ve heyecana eğilimli biriyseniz; aynı zamanda astım şikâyetleriniz de varsa; sinir sisteminizden kaynaklanan bir astım hastalığı söz konusu olabilir. Bu durumda astım sorununuzu çözmek için öncelikle sinirlerinizin tedavi edilmesi gerekir. Ayrıca, sinirlerinizi bozan ortamlardan da uzak durmalısınız. Bu tür astım hastaları için, “nerede yaşamalıyım” sorusunun yanıtı, sakin ve huzur verici ortamlar, şeklinde verilebilir.
.

Kalp Kaynaklı Astım Hastası Nerede Yaşamalı?

Kalp sorunlarına dayalı bir astım hastası iseniz, benzer şekilde öncelikle kalbinizle ilgili sorunun tedavisine yönelmelisiniz. Astım açısından da, kalbinizi zorlayan işlerden ve ortamlardan uzak durmalısınız. Sigara, araba kullanmak gibi kalbi etkileyen hareketler, uzak durmanız gereken şeyler. Kalbinizi dinlendirecek hobiler (resim, müzik, hafif yürüyüşler gibi) edinmeniz yararlı olur. Vitaminleri ihmal etmeyin ve bolca havuç tüketin.

Bu tür astım hastalarında, kalbin sol bölümünün düzensiz çalışması, kan dolaşımında akciğerler aleyhine bir yetersizliğe neden oluyor. Kalp astımı olan kişiler, en küçük fiziksel etkinliklerde bile nefes alamaz duruma gelebiliyor. Bu nedenle, bu tür bir astım hastası iseniz, “nerede yaşamalıyım” sorunuzun yanıtı; “kalbinizi zorlamayacak ortamlar” diye verilebilir. Örneğin, yürüdüğünüz yolları inişli – yokuşlu olan kentler, size uygun olmayabilir. Asansörsüz, çok merdivenli binalar da sizin için uygun sayılmaz.
.

Bronşlara Bağlı (Bronşial) Astım Hastası Nerede Yaşamalı?

Astım hastalığının bronşlardan kaynaklanan türünde, solunan havanın niteliği önemlidir. Bronşlara bağlı astım hastalığında iklimle ilgili değişiklikler çok etkili olabiliyor.

Astım Hastası Nerede Yaşamalı sorusunun, bu tür hastalar açısından kısa yanıtı, havası temiz olan yerler, diye verilebilir. Tozlu olmayan, kimyasal uçucular barındırmayan ve nem oranı dengeli bir havayı solumak, bu tür astım hastaları açısından çok önemlidir.

Nem oranından söz etmişken; aşırı nemli, her mevsim yağışlı ekvatoral iklim, okyanusal iklim ya da ülkemizdeki Karadeniz ikliminin görüldüğü özellikle Doğu Karadeniz kıyıları da nem oranının normalden yüksek olması nedeniyle astım hastaları için uygun değildir. Havanın kuru olması kadar aşırı nemli olması da sakıncalıdır.

Bu açılardan bakıldığında, göl ve akarsu kıyısı olan yerlerde yaşamak tavsiye edilebilir. Ancak, solunan havada iyot da bulunması yararlı olacağı için, en iyisi, deniz kıyısıdır.

Ayrıca, mevsime göre yer değiştirmeniz de gerekebilir. Örneğin, ilkbaharda havadaki polen yoğunluğunun arttığı ortamlar sizin için sakıncalı olabilir. Sonbahar rüzgârlarının neden olduğu tozlu havaya da dikkat edilmeli. Evinizde, havayı temizleyen ve nem oranını düzenleyen cihazlar bulundurmanız da ev içi yaşamınızda astım rahatsızlıklarını azaltabilir.

astım hastası nerede yaşamalı Doktorunuz zaten anti-spastik ilâçlar verecektir; bunlara ek olarak, soğuk suyla duş almak gibi rahatlatıcı davranışlar da tavsiye edilebilir.
.
—————————————
Astım hastası nerede yaşamalı hakkında daha geniş bilgi sahibi olmak için, bu yazının altında göreceğiniz “Benzer Yazılar” bölümüne bakınız.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, astıma iyi gelen şehirler, astıma iyi gelen yerler, astım hastaları hangi şehirde yaşamalı, astım hastalarına iyi gelen şehirler, astıma iyi gelen iller, astıma hangi hava iyi gelir, astım hastalığına iyi gelen şehirler, zayıflama.

Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Astım Hastası Nerede Yaşamalı - -


sitemap -- sitemap

banner