■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Baş Ağrısı ve Migrene Neden Olan Gıdalar-2

Yazının Tam Başlığı: Baş Ağrısı ve Migrene Neden Olan Gıdalar-2
Baş ağrısı ve migren

Baş Ağrısı ve Migreni Başlatan Gıdalar


Baş ağrısı ve migreni başlatan gıdalar hakkında ön bilgiler veren yazımızı önceki gün sunmuştuk.

Dün de baş ağrısı yapan yiyeceklerin birinci grubunu tanıttık. Yazıyı okumaya, bu konudaki ilk yazıdan başlamak üzere BURAYA tıklayınız.

Dün saydığımız ilk grup dışındaki, baş ağrısı tetikleyicisi gıdalar şunlardır:

Acı Biber

Acı biber yediğinde baş ağrısı tetiklenen kişilerin etkilendiği madde, kapsaisin maddesi… Kapsaisin, çok şiddetli baş ağrılarının başlatıcısı olabiliyor.

Üzüm

Severek tüketilen ve vitaminler açısından zengin olan üzüm de belirli durumlarda migren tetikleyicisi olabiliyor. Üzümün içinde bulunan tiramin adlı aminoasit, kan basıncının yükselmesine yol açarak, belirli bazı anti-depresan ilâçlarla etkileşime girerek, bu ilâçların etkisinde değişikliğe neden olduğu gibi, kullanan kişide şiddetli baş ağrılarına da neden olabiliyor.

Fasulye

Bütün fasulye türleri, “tanin” adlı maddeyi içermektedir. Bu madde de bazı kişilerde migren tetikleyicisi olarak rol oynuyor.

Turunçgiller

Narenciye de denilen turunçgiller (portakal, mandalina) bile, bazı hassas kişilerde baş ağrısı başlatabiliyor.

Avokado

Baş ağrısının suçlusu olabilen tiramin maddesi, üzüm ve narenciye gibi, avokado meyvesinde de bulunuyor.

Erik

Kırmızı eriğin de yapısında bulunan tiramin maddesi, bazı kişiler için migren tetikçisi.

Muz

Muz meyvesinde hem tiramin hem de histamin, migren suçlusu…

Kuru Meyveler

Kurutulmuş olarak tüketilen meyvelerin yapısındaki sülfit maddesinin de migren başlatıcısı olduğu durumlara rastlanıyor.

Sirke

Balzamik sirke ve kırmızı sirke de tiramin içeriyor. Tiramin, beyaz sirkede bulunmuyor ve bu nedenle beyaz sirke, migren suçluları arasında yer almıyor.

Ekmek

Mayanın içinde yer alan kumarin isimli madde nedeniyle, her türlü mayalı ekmek de migren suçluları listesinde.

Pide, Pizza, Simit, Poğaça vb

Yapımında kullanılan hamurun mayası nedeniyle bu yiyecekler de pek masum sayılmıyor.

Süt

Yağı alınmış sütler masum sayılsa da, tam yağlı sütün içerdiği kolin ve kazein adlı maddeler de baş ağrısı başlatıcısı olarak kabul ediliyor.

Kafein

Kafein de bazı hassas kişilerde migreni tetiklemektedir.

Çikolata

Çikolata ve çikolatalı içecek ve yiyeceklerin de yapılarındaki kafein, tanin ve feniletilamin ile migreni tetiklediği düşünülüyor.

Sucuk, Sosis, Jambon vs

Bu ürünler de içeriğinde bulunan tiramin ve koruyucu maddeler nedeniyle baş ağrısı tetikleyicileri arasında yer alıyor.

————————

Baş Ağrısı ve Migreni Başlatan Besinler

Baş Ağrısı ve Migreni Başlatan Besinler hakkında bilgilenmek için, bu yazının, önceki iki yazıyla birlikte okunmasını tavsiye ederiz.

Baş Ağrısı ve Migrene Neden Olan Gıdalar İle İlgili Aramalar

Baş Ağrısı, baş ağrısı ve migren ağrısı, migren mi oldum, migren nedir, baş ağrısında mide bulantısı olur mu, migren belirtileri nelerdir, migren nasıl geçer, migren çeşitleri ve tedavisi, migrende ağrı nasıl olur, hangi yiyecekler baş ağrısı yapar…

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, acı biber baş ağrısı yaparmı, acı baş ağrısı yaparmı, muz baş ağrısı yaparmı, süt baş ağrısı yaparmı, araba surerken bas agrisi yapiyor, zayıflama.

Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Baş Ağrısı ve Migrene Neden Olan Gıdalar-2 - -


sitemap -- sitemap

banner