Baş Ağrısı ve Migrene Neden Olan Gıdalar

Baş ağrısı ve migren yapan yiyecekler

Baş Ağrısı ve Migrene Neden Olan Gıdalar

Baş ağrısı ve migreni tetikleyen gıdalar hakkında ön bilgi veren yazımızı dün sunmuştuk. Önce o yazımızı okumak isterseniz, BURAYA tıklayınız.

Şimdi gelelim, baş ağrısı yapan bu gıdaların neler olduğuna… Unutmayın, bunlar sadece bazı kişilerde baş ağrısı yapan gıdaların en bilinenleri… Bu gıdalar çoğu insanda hiçbir olumsuz etki yapmadığı gibi, bunların dışındaki bazı besinler içinde de baş ağrısı yapanlar vardır. En yaygın olarak bilinen, baş ağrısı tetikleyicisi besinler şunlar:

Korunmuş Etler

Kurutulmuş, dondurularak korunmuş, tütsülenmiş et çeşitleri ve pastırma, sucuk gibi ürünler bazı kişilerde baş ağrısı yapabilir. Korunmuş ve işlemden geçirilmiş etler baş ağrısı ve migrene neden olan gıdalar listesindedir. Et tüketiminde tercihiniz taze etten yana olmalıdır.

Rafine Şeker

Ham şeker, rafine edilmiş beyaz küp şekere dönüştürülürken birçok işlemden geçirilir.
Şeker pancarı ve şeker kamışı lifleri, toprak kalıntıları ve bakterilerden arındırmak için yıkama, kaynatma, filtreleme ve kurutma gibi işlemlerden geçirilir. Daha sonra bu ürünler tekrar beyazlatma işleminden geçer ve bu işlemler sırasında şekerin içindeki vitamin, mineral ve proteinler yok olur. Rafine edilmiş şeker bağışıklık sistemini etkileyerek baş ağrısına ve migrene neden olur. Hatta bağışıklık sisteminin olumsuz etkilenmesi bazı kişilerde kansere bile neden olabilir. Baş ağrısının en önemli nedeni beyindeki oksijen seviyesinin azalmasıdır. Rafine edilmiş şeker kandaki glükoz seviyesini aniden yükselterek dengesizliğe ve beyine yeterince oksijen gitmemesine yol açar.

Bu nedenle alternatif olarak rafine şekerin yerine bal yada esmer şeker kullanabilirsiniz.

Yer fıstığı ve Kabak Çekirdeği

Yapılan bilimsel araştırmalar yer fıstığı ve kabak çekirdeğinin bazı insanlarda baş ağrısına neden olabildiğini gösteriyor.
Bunun nedeni yer fıstığı ve kabak çekirdeğinde bulunan “Tyramine” maddesi…
Fıstık ve çekirdek oyalanmak, eğlenmek, zaman geçirmek için yenilen gıdalardandır. Farkına varmadan, ölçüyü kaçırıp, çok miktarda yediğinizde baş ağrısına neden olabilirler.
Bu gıdalara karşı alerjiniz olup olmadığını test edin ve bunları her tüketiminizde başınızın ağrıdığını farkederseniz bu gıdalardan uzak durun.

Zeytin

Belki şaşıracaksınız ama zeytin ve zeytin yağı da kimi insanlarda baş ağrısına yol açabiliyor.
Zeytin ve zeytinyağı aslında çok şifalı, yararları saymakla bitmeyen besinlerdir. Ama, bazı bünyelerde çok fazla tüketildiğinde baş ağrısına neden olabilir.

Fastfood Yiyecekler ve Çin Yemekleri

Fastfood yiyeceklerde ve Çin yemeklerinde MSG diye bir katkı maddesi var. Açılımı Mono Sodyum Glutamat. Gıda güvenliği kurumları tarafından onaylanmış olan MSG, amino asit içeriyor ve gıdadaki diğer tatları dengelemek için kullanılıyor. Bu madde yiyeceklere katkı maddesi olarak eklenince, yiyeceğin tadının beyin tarafından güzel algılanmasını sağlıyor. Yiyeceğin tatlı ya da tuzlu olması da farketmiyor, hangi yiyeceğin içinde MSG varsa, bu yiyeceği tüketen kişiye tadı güzelmiş gibi geliyor. MSG; tüm Çin yemeklerinde ve kızarmış patates, hamburger, pizza, kızarmış tavuk gibi Fastfood ürünlerinde kullanılıyor. Fakat, MSG içeren gıdalar, diyabet ve obezite riskini arttırıyor, tansiyonu yükseltiyor ve baş ağrısına neden oluyor. Doktorlar, MSG içerikli gıdalardan tamamen uzak durulmasını tavsiye ediyor…

Soya Sosu

Soya sosu, yemeklere lezzet katmak için kullanılır. Soya fasulyesinin kavrulmuş tahıl, su ve tuzla fermantasyonu sonucu elde edilen soya sosu, sanılanın aksine sağlıklı bir gıda değildir. Yüksek oranda tuz içermesi nedeniyle, fazla tüketildiğinde bazı kişilerde ölüme bile neden olabilir. Özelikle Çin yemeklerinde bolca kullanılan soya sosu hassas bünyeli kişilerde baş ağrısına yol açar.

Yıllandırılmış Peynirler

Yaşamlarında peynirin yeri çok önemli olan, peynire düşkün insanlar her peyniri yemezler. Onlar için yıllandırılmış, eski peynirler vazgeçilmezdir. Bazı peynir türleri 30 gün, bazıları 6 ay, bazıları da daha uzun süre bekletilerek yaşlandırılır. Yıllandırılarak eskimiş peynirlerin birçok yararlı bakteri ve probiyotik içermesi tabiki onları daha değerli kılar. Ancak, her şeyin fazlası zararlıdır. Yıllandırılmış peynirlerin, çok fazla miktarda tüketilmesi bazı kişilerde yüksek tansiyona, alerjiye ve baş ağrısına yol açabilir.

Enerji İçecekleri

Kafein başta olmak üzere, bağımlılık yapan bir çok kimyasal madde içeren enerji içeceklerinde, yapay tatlandırıcılar ve Amino asitler de bolca bulunur. Enerji içecekleri, gerçekten bağımlılık yapar ve alışınca bırakılması zordur. Çok miktarda tüketildiğinde, enerji içecekleri kalp çarpıntısına, yüksek tansiyona ve akıl kaybına yol açabilir. Gençler arasında tüketimi moda haline gelen enerji içecekleri, genç kuşaktaki yaygın görülen baş ağrısı sorununun temel nedenlerinden biridir.

Kırmızı Şarap

Kırmızı şarap koyu kırmızı renkteki üzümlerden üretilmektedir. Kırmızı şarap üretiminde fermantasyon ve yıllandırma işlemleri uygulanmaktadır. Üretiminde fermantasyon ve yıllandırma işlemleri uygulandığı için, çok miktarda kırmızı şarap tüketen kişiler baş ağrısından şikayet eder. Baş ağrısına neden olan gıdaların başında kırmızı şarap gelir!

Yapay Tatlandırıcılar

Yapay tatlandırıcılar normal şekere göre daha az kalori içerdiği ve çok daha fazla tat verdiği için, özelikle hazır içeceklerde bolca kullanılır. Yapay tatlandırıcıların sağlığa zararlı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Yapay tatlandırıcılar, şeker tadı veren kimyasallardan oluşur ve içeriğindeki eksitotoksin ve sakarin gibi maddeler bazı kişilerde kanserden baş ağrısına kadar bir çok sağlık sorununa neden olabilir. En doğrusu işlenmemiş esmer şeker kullanmak ve yapılabiliyorsa, şeker kullanımını minimuma indirmektir.

Baş ağrısı yapan diğer yiyecekler:

Burada saydıklarımız, baş ağrısını tetiklediği en yaygın olarak bilinen gıdalar. Ne var ki, kuşkulu yiyeceklerin hepsi bu kadar değil. Sonraki yazımızda, yine yaygın olarak bilinen baş ağrısı tetikleyicisi gıdaları ele alacağız. Sonraki yazıya gitmek için BURAYA tıklayınız.

Baş Ağrısı ve Migrene Neden Olan Gıdalar İle İlgili Aramalar

Baş Ağrısı, baş ağrısı ve migren ağrısı, migren mi oldum, migren nedir, baş ağrısında mide bulantısı olur mu, migren belirtileri nelerdir, migren nasıl geçer, migren çeşitleri ve tedavisi, migrende ağrı nasıl olur, hangi yiyecekler baş ağrısı yapar…

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, kabak çekirdeği baş ağrısı yaparmı, çekirdek baş ağrısı yaparmı, buhar baş ağrısı yapar mı, çekirdek yemek baş ağrısı yaparmı, yüksek tansiyon baş ağrısı, zayıflama.
.