Baş Ağrısı Yapan Yiyecekler

Baş ağrısı, migren sebepleri ve tedavisi

Baş Ağrısı Yapan Yiyecekler

Bazı yiyecek ve içecekler, içeriğinde bulunan çeşitli maddeler nedeniyle baş ağrısının ve şiddetli migren şikâyetlerinin tetikleyisi olabilmektedir. Eğer sizde de sürekli veya sık baş ağrısı şikâyeti varsa, yediğiniz ve içtiğiniz çeşitli gıdalar ile baş ağrısının ortaya çıkması arasındaki ilişkiyi takip ederek, buradan bir çözüme ulaşabilirsiniz.

Gıdaların baş ağrısına neden olması, kişiden kişiye değişen bir durumdur. Her gıda, herkeste aynı etkiyi yapmaz. Sizdeki baş ağrısı eğer yiyeceklerden ise, bunu kendiniz de tespit edebilirsiniz; veya bir uzmana başvurarak, yardım alabilirsiniz. Uzman doktorlar sizi sistemli bir gözleme alıp, sizde baş ağrısı yapan yiyecekler listesini çıkarırlar.

Bilimsel bir saptama olması için önce bu bulguyu doğrulamaya yönelik diyet listeleri hazırlanır. Sizde baş ağrısı yapan yiyecekler listesini içeren ilk diyetler, uyarıcı diyetlerdir; bunlara provokasyon diyeti denir. Bulgu kesinleştikten sonra, baş ağrı yapan bu yiyecekler listesinden soyutlanmış yeni diyet listeleri hazırlanır. Kişinin duyarlı olduğu gıdaların belirlenerek, onlardan arınmış olarak hazırlanan diyetlere, eliminasyon diyeti veya önleyici diyet denir.

Baş Ağrısı Yapan Yiyecekler Nasıl Anlaşılır?

Migreniniz başladığında, öncesinde neler yeyip içtiğinizi hatırlayarak notlar alın. Her migren ve baş ağrısı olayında aldığınız notlara, bir süre sonra baktığınızda, hepsinde ortak olan bir veya birkaç gıda dikkatinizi çekecektir.

İşte o gıdayı bir süre almamayı deneyin. Eğer migren ve baş ağrısı olaylarınızda önemli bir azalma yaşarsanız, suçluyu bulmuşsunuz demektir. Ancak, bazı durumlarda baş ağrısı yapan yiyecekler bu etkilerini kısa sürede değil, saatler sonra, hatta ertesi gün de yapabilirler. Böyle durumlarda, sizde baş ağrısı yapan yiyecekler hangileridir, tespit edilmesi biraz zor olacak ve fazla zaman alacaktır.

Baş Ağrısı Yapan Yiyecekler Başlıca Nelerdir?

Baş ağrısı yapan yiyecekle, migreni tetikleyen gıdalar, kişiden kişiye değişmekle birlikte, hassas kişilerde bu etkiye sahip olduğu bilinen bazı gıdalar, bu tür araştırmalarda ilk şüpheliler olarak gözlem altına alınırlar. İşte, birçok kişide baş ağrısı yapan bu yiyeceklerin neler olduğunu, sonraki yazımızda ele alacağız.

Baş ağrısı yapan yiyecekler için, sonraki yazımızı okumak üzere, BURAYA tıklayınız.

Baş Ağrısı Yapan Yiyecekler İle İlgili Aramalar

Baş Ağrısı, baş ağrısı ve migren ağrısı, migren mi oldum, migren nedir, baş ağrısında mide bulantısı olur mu, migren belirtileri nelerdir, migren nasıl geçer, migren çeşitleri ve tedavisi, migrende ağrı nasıl olur, hangi yiyecekler baş ağrısı yapar…

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, baş ağrısı yapan yiyecekler, zayıflama.
.