Bebek ve Çocuklarda Reflü

Çocuk hastalıkları ve çocuk sağlığı

Bebek ve Çocuklarda Reflü

Bebek ve çocuklarda reflü hastalığı, mide içeriğinin yemek borusuna geri gelmesi olarak tanımlanır. Bebeklerin yaşamının ilk 3 aylık döneminde yarıdan fazlasında reflü rastlanılan bir durumdur.

Üç aylık dönemden sonra bebeklerin büyümesi ve mide kapak düzeneğini oluşturan yapıların gelişmesi sonunda bebeklerde görülen reflü belirtileri kendiliğinden kaybolur. Reflü sorunu 12-18 ay sonunda nadiren bazı bebeklerde devam eder.

Reflü sorunu olan bir bebekte;

 • Tükürme,
 • Kusma,
 • Öksürük,
 • Huzursuzluk,
 • Uyku bozukluğu,
 • Beslenme güçlüğü,
 • Kakada ya da kusmukta kan görülebilir.
 • .

  Önemli Uyarı

  Reflü rahatsızlığı, bebeklerin çoğunda bir yaşına kadar kendiliğinden düzeliyor olsa da, aşağıda sıraladığımız sorunlar oluşursa çok önemlidir ve hemen tedaviye başlanmalıdır:
  1) Huzursuzluk ve ağrı nedeni ile beslemeyi reddetmek,
  2) Beslenme yetersizliğine bağlı gelişme geriliği,
  3) Solunum ile ilgili sorunlar (Hırıltılı solunum, astım, sık akciğer hastalığı),
  4) Yemek borusunda oluşan hasara bağlı kan kaybı sonucu kansızlık,
  5) Tekrarlayan kulak ve sinüs enfeksiyonları.
  .

  Bebek ve Çocuklarda Reflü Tanısı

  Bebeklerde ve küçük çocuklarda hastalığın tanı yöntemlerinin kullanımı kolay değildir. Erişkinlerde kullanılan tanı yöntemleri kullanılamaz. Çünkü; bebekler ve küçük çocuklar ne hissettiklerini henüz anlatabilecek durumda değildir.

  Reflü tanısı genellikle anne ya da babanın gözlemlerini anlatmaları ve bebeğin muayenesi sonucunda konulur. Çok ciddi şüphelerin olduğu bazı durumlarda hekim pHmetri, endoskopi ya da ilaçlı yutma testi uygulanmasını isteyebilir.
  .

  Bebek ve Çocuklarda Reflü Sorununda Alınabilecek Önlemler:

  Reflü Sorunlu Bebek ve Çocuklarda Beslenme

  Reflü sorunu yaşayan bebeklerin ve çocukların öğünlerinin arası sık tutulmalı, ama her öğünde yedirilen miktar az olmalıdır. Öğünler sonrasında bebeğin gaz çıkarması için kesinlikle karnına basınç uygulanmamalıdır.

  Öğün sonrası bebek yatırılırken; bebeğin başı gövdesine göre 15-25 derece kadar yukarıda olacak şekilde bir yastık kullanılmalı, bebek sırt üstü yatırılmalı ama başı mutlaka yana çevrilmiş olmalıdır.

  Bebeğin besinlerinin koyu kıvamlı olması, kusmayı ve reflüyü nispeten azaltabilir. Piyasada satılan anti reflü bebek mamaları kullanılabilir.

  Bunun yanı sıra kıvam koyulaştırıcılar da bebeğin yaşı ile uyumlu olmak şartıyla kullanılabilir.

  Ayrıca; salya salgısını artırması ve sindirim sistemini faaliyete geçirerek mide boşalımını hızlandırması açısından değerlendirildiğinde, reflü sorunu olan bebeklerde yalancı emzik kullanımı yararlı olabilir.
  .

  Bebek ve Çocuklarda Reflüde İlaç kullanımı

  Reflü rahatsızlığı yaşayan bebek ve çocuklarda konunun uzmanı hekim önerisi olmadıkça hiçbir ilaç kullanılmamalıdır.

  Bebek ve çocuklarda, reflünün sık sık akciğer enfeksiyonları ya da gelişme geriliği gibi ciddi sorunlar yaratması durumunda, yalnızca çocuk hastalıkları veya çocuk gastroenterolojisi uzmanı muayene sonucu önerdiğinde ilaç kullanımı düşünülmelidir.

  Ranitidin ve Simetidin gibi h2 reseptör blokerleri, Sisaprid gibi mide boşalımını hızlandıran ilaçlar ve aljenik asit içeren, yemek borusunun duvarını sıvayan ilaçlar hekim tarafından gerçekten gerekli görülürse kullanılabilir.
  .

  Bebekler İçin Reflüde Cerrahi Yöntem

  Bebeklerde reflünün ciddi sağlık sorunlarına ve gelişme geriliğine yol açtığı durumlarda, ilaç kullanımına hasta bebek olumlu yanıt vermiyorsa ya da reflü bebek reflüsü olmaktan çıkmış, bebeğin büyümesi ile düzelmesi beklenmeyen bir hal almışsa, cerrahi sağaltım yapılabilir. Bu operasyonun etkinliği çok iyidir.

  .

  Bebek ve Çocuklarda Reflü İle İlgili Aramalar

  bebeğim reflü mü oldu, bebekte reflü, çocukta reflü hastalığı olur mu, reflü belirtileri nelerdir, reflü nedir, reflü ve bebek, çocukta reflü nasıl oluşur…

  Bebek ve Çocuklarda Reflü

  Bebek ve Çocuklarda Reflü yazımızı okuduktan sonra, sağlığınız için bu yararlı sağlık bilgilerini kullanmanızı, kendi sağlığınız ve aile bireylerinizin sağlığı için bu sağlık bilgileri arşivinden yararlanmanızı dileriz.

  .
  İlgili Yazılar: