Beyinde Uyuşma Neden Olur? Kafa Uyuşması Nedenleri

Baş ağrısı ve migren

Beyinde Uyuşma Hissi

Beyinde uyuşma, sancı ya da karıncalanma hissi pek çok kişide görülebilir ve aniden belirir. Bu durum bazı kişiler tarafından çok ciddiye alınmasa da, bazıları kafada uyuşma sorununun neden kaynaklandığı hakkında karamsar tahminlerde bulunup, endişelere kapılırlar.

Bu sorunu yaşayan çoğu kişi, beyin kanaması geçirdiğini düşünür. Ama her kafa karıncalanması, başta uyuşma ya da sancı, beyin kanamasına işaret etmez.

Beyinde uyuşma nedenleri ile doktora başvuran hastaların en büyük endişesi, beyin kanaması geçirdikleri yönündedir. Ama nöroloji uzmanları, hemen endişeye kapılmanın gereksiz olduğunu söylemekteler. Beyinde karıncalanma diye tarif edilen kafa uyuşması hissi, çoğunlukla psikolojik sorunlardan meydana gelmektedir. Sinirsel durumlardan ortaya çıkan beyin uyuşmaları, kanın damarlarda pıhtılaşmasından dolayı damarların tıkanmasından ya da beynin oksijensiz kalmasından kaynaklanır.

Beyindeki uyuşma hissi ile birlikte bulantı, kusma, konuşmada bozukluk, yüzde kızarıklık ve çarpılma, bilinç kayıpları ve uyuklama gibi sorunlar da görülüyorsa, beyin kanamasından şüphelenilmelidir.

Beyinde Uyuşma, Baş Uyuşması, Kafada Karıncalanma?

Beyinde uyuşma sorunu yaşayan kişiler zaman zaman ciddi korkular içine düşmektedir. Beyinde uyuşma neden olur, sebepleri nelerdir ve kafa uyuşmasının altında yatan hastalıklar hakkında bilgi almak isteyenler için nöroloji uzmanları önemli açıklamalarda bulundular.

Beyinde uyuşma sorunu yaşayan pek çok kişi bulunmaktadır. Uzmanlar sıklıkla karşılaştıklarını söyledikleri beyinde uyuşma sorununun altında yatan pek çok problemin olabileceğine dikkat çekiyorlar.

Beyin uyuşması şeklinde tarif edilebilecek bir duygu, doğal olarak önce beyin kanamasını akla getirir. Bu problemi yaşayanların beyin kanaması geçirme korkularını hafifletmek için belirtmek gerekir ki, her beyin uyuşması beyin kanamasının işareti değildir. Beyinde karıncalanma, sancı veya uyuşma duygusu, yanında bilinç ve konuşma bozulmaları da getirmiyorsa, büyük olasılıkla endişe edilecek bir durum yoktur.

Beyinde Uyuşma Neden Olur?

Beyinde uyuşma hissi, halk arasında başta karıncalanma gibi dile getirilir ve daha çok saçlı deride başın arka kısmında hissedilir. Bu karıncalanmalarla beraber genellikle beyinde uyuşma ve elektriklenme hissi birlikte görülür.

Baştaki karıncalanmaların hepsi beyinle ilişkili değildir. Başta uyuşma vakalarının çoğu saçlı deriyle ilişkilidir ve daha çok da başın arka kısmındaki çıkıntılı bölümden saçlı deriye yayılmaktadır.

Başın arka kısmında yer alan kaslardaki herhangi bir spazm da ilgili sinire dokunarak bu karıncalanmalara neden olabilir.

Beyinde Uyuşma Baştaki karıncalanmaların en önemli nedenleri ise stres ve strese bağlı diş sıkmalarıdır.

Aşağıdaki videoda “Başımda karıncalanma oluyor neden olabilir?” sorunuza cevap bulabilirsiniz.
.

İbrahim Saraçoğlu’nun Baş Üşümesi Rahatsızlığı İçin Önerisi:
.
https://www.youtube.com/watch?v=wXuOTS1ec-E

Genellikle baş uyuşması şikâyetiyle doktora giden kişiler kötü birşey duyacaklarını düşünürler. Ancak çoğu beyin uyuşması psikolojik sorunlardan kaynaklanır. Günümüzde psikolojik rahatsızlık yaşayan kişilerin sayısı da oldukça fazla olduğu için, beyinde uyuşma sorununa da sıklıkla rastlanır. Beyinde uyuşma sinirsel durumlardan oluşabildiği gibi, kanın damarlarda pıhtılaşmasından da kaynaklanabilir. Beynin oksijen miktarının azalması da beyinde uyuşma nedenidir.

Beyinde uyuşma hissine bulantı, kusma, konuşamama, sözcüklerin birbirine karışması, yüzde kızarıklık, çarpılma, bilinç kaybı, uykuya meyilli hale gelme gibi sorunlar eşlik etmiyorsa korkmaya gerek yoktur. Ancak beyinde uyuşma ile birlikte bu sorunlar da görülüyorsa beyin kanamasından şüphelenilmelidir. Beyinde uyuşma ile birlikte bu problemleri de yaşıyorsanız derhal acile başvurun.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, beyin uyusmasi, kafada uyuşma, beyinde uyuşma, baş uyuşması, kafa uyuşması, başta uyuşma, bas uyusmasi neden olur, zayıflama.
.
İlgili Yazılar: