Bitlenme Tedavisi Çocuklarda Nasıl Yapılır?

Bitlenme Tedavisi Çocuklarda Nasıl Yapılır?

Küçük çocuğu okulda olan bütün anneler yaşadıkları güzel duyguların yanı sıra, kalabalık ortamda olan çocukları için bazı endişeler de yaşarlar. Bunlardan biri temiz olmak için ne kadar çabalarsak çabalayalım yine de başımıza gelebilecek olan bitlenme sorunudur. Öncelikle bilinmesi gereken bitlenmenin önlenmesinin mümkün olmadığı; bitlenme tedavisi konusunda bilinçlenmek gerektiğidir.

İşte bu yazımız size bitlenme tedavisi konusunda güvenilir bilgiler vermeyi amaçlayarak oluşturulmuştur. Bu yazımızda özellikle bitlenme tedavisi çocuklarda nasıl yapılır? konusunu ele aldık.

Hemen hemen hepimiz yaşamımız boyunca en az bir kere bitlenmişizdir. Özellikle küçükken, okul çağlarımızda bitlenme sorunu yaşamış ve o kadar temiz titiz davrandığımız halde neden bu bitlenme sorununu ben yaşıyorum ki diye söylenmişizdir. Annelerimiz bu durumu kabul edememiş, utancından kimselere söyleyememiş, bizim de söylememizi yasaklamış ve bizi dezenfekte etmeye, bitlerden arındırmaya çalışmışlardır. Halbuki saç bitinin kişisel temizlikle hiçbir bağlantısı yoktur. En temiz, en bakımlı kafada bile bitler çok rahat çoğalabilir.

Günümüzde bile bitlenme sayısında artış görülmesinin nedeni; toplumumuzda hala, bu parazitin insandan insana geçişi, çoğalması ve ona karşı mücadele konularında genel bilgi eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Bitler başka insanların kafasına temiz ya da pis olduğuna bakmaksızın yalnızca doğrudan temasla geçer. Genel olarak bit, arkadaşlar arasında ya da aile içinde kucaklaşma, şakalaşma ve okşama sırasında, yani doğrudan temasla geçer. Kısa zamanda bütün aile, arkadaş çevresi, sınıf ya da ana okulundaki herkes bitlenir.

Kafa biti, giysi bitiyle karıştırılmamalıdır. Giysi bitinin aksine kafa biti; şapka, bere, yorgan, yastık, tarak, saç fırçası ve eşarp gibi ortak kullanılan kişisel eşyalardan bulaşmaz. Bitlenme çok aşırı bir duruma gelmişse ve bit yumurtaları berelerin, eşarpların, atkıların ipliklerine yapışıp kalmışsa bile bu eşyalar üzerinde bit gelişmesi mümkün değildir. Yine de bu eşyaları kullanan diğer kişilere geçme olasılığı çok çok düşük de olsa vardır. Bu tür kişisel eşyalar özenle temizlenmeli ve sürekli kontrol edilmeli ve başkalarının kullanması önlenmelidir.
.

Bitlenme Nasıl anlaşılır?

Kafa deriniz öyle şiddetli kaşınır ki sürekli kaşımak zorunda kalırsınız. Şiddetli kaşıntıya neden olan şey, bitin her kan emişinden sonra kafa derisine sıktığı azıcık tükürükten kaynaklanmaktadır. Elinizde olmadan kafanızı kaşımanız kafa derisinde küçük yaralara neden olur ve bu yaralar iltihaplanabilir. Hatta daha ciddi olarak lenf bezlerinde şişmeler görülebilir. Böyle bir durumda hiç vakit kaybetmeden aile hekiminize görünmelisiniz.

Sürekli kaşınıyorsanız hemen saç diplerinizi kontrol ettirmelisiniz. Bunun için saçlar tarakla küçük tutamlar halinde ayrılarak tüm kafa derisi bir büyüteç kullanılarak kontrol edilmelidir. Özellikle, bitlerin yumurtlayıp çoğalmak için en uygun sıcaklığı bulduğu kulak arkalarına, ensedeki saçlara ve favorilere çok iyi bakılmalıdır.

Eğer bitlenmişseniz, büyüteçle kontrol sırasında görebileceğiniz bitler, kurtçuklar, yumurtalar ve bit sirkelerini tanımanız için biraz bilgi verelim: Yaklaşık 3 mm uzunlukta altı bacaklı bitler ile saç derisi yakınına bırakılmış ve saçlara yapışık olan açık renkli bit sirkeleri görülebilir. Bit sirkelerinin içinde yumurtalar vardır. Yumurtalardan bitlerin kurtçukları çıkar ve bu kurtçuklar daha sonra bite dönüşür.

Saç biti gri renktedir. Kan emince kırmızımsı bir renk alır. Büyüteçle kontrolde bit ve kurtçuklar çok hızlı hareket ettikleri için onları gözlemlemeniz pek mümkün değildir. Saça yapışık, hareketsiz olan bit sirkesini ve içindeki yumurtaları daha kolay bulabilirsiniz.

Saç bitinin şeffafımsı beyaz parlayan yumurta zarına bit sirkesi denir. Bit sirkeleri, saça dizili beyazımsı şeffaf boncukları andıran damla şeklinde, 0,8 mm uzunluğunda oluşumlardır. Saçların normal tarakla taranması ve yıkanması bit sirkelerini saçlardan atmakta işe yaramaz. Çok başarılı bir bit tedavisinden aylar sonra bile saçlarda sirkeye rastlanabilir. Saçlar uzadıkça bit sirkeleri her ay saç derisinden yaklaşık 1 santimetre kadar uzaklaşırlar.

Dişi kafa biti, yumurtadan kurtçuk olarak çıktıktan ortalama 10 gün sonra kurtçuk evresini tamamlayıp olgunlaşır ve yumurtlamaya başlar. Bir tane dişi bit doksana yakın yumurta bırakır. Her yumurtadan 8-10 gün içinde bit sirkesinin içinde yeni bir kurtçuk gelişir. Böylece bir yumurtadan çıkan bitten öteki bit nesline kadar geçen süre yaklaşık 18 gündür. Bu uzun gelişme süresi, bitlenme tedavisinin başarılı olması için dikkate alınmalıdır.

Günümüzde bite karşı kullanılan ilaçlar yalnızca kurtçuklar ve bit aşamasına gelmiş olan bitlere karşı etkilidir. Bu ilaçlar bit sirkelerinin içindeki yumurtalara karşı etkili değildir.

Bu nedenle de bite karşı kullanılan ilacı 8-10 gün arayla en az iki kez kullanmak gerekir. Bir tek yumurta bile bit sirkesinin içinde canlı kalırsa, birkaç gün sonra bitlenme yeniden başlar.

Bit ilacıyla saçlar yıkanıp, yapışkan bit sirkelerinin saçlardan sıyırarak temizlenmesi çok önemlidir. Bunun için; 1 litre suya 3 yemek kaşığı sirke koyularak sirkeli su hazırlanmalı, saçlar birkaç kez sirkeli suyla çalkalanıp, bir bit tarağı ile iyice taranmalıdır. Bu sirkeli suyla saçları çalkalama ve taramanın 3-4 gün süreyle tekrarlanması bitlerden ve bit sirkelerinden kurtulmakta en iyi ve en güvenilir yöntemdir.
.

Bitlenme Tedavisi İlacı Tüm Eczanelerde Bulunur

Doktorunuzun yazdığı reçete ile ya da reçetesiz olarak eczaneden bitlenme tedavisi ilacını çok ucuza alabilirsiniz. Bitlenme tedavisinde haricen uygulanan ve böcek öldürücü madde içeren ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlarda bulunan pek dayanıklı olmayan asıl etkili madde, kasımpatı çiçeğinin özünden elde edilir.

Sentetik olarak hazırlanan ve daha dayanıklı olan pyrethroidler ise; çok az miktarlarda bile saç bitine karşı etkili olmaktadır.

Bitlenme tedavisi sırasında kullanılan ilaçla bitler ve kurtçuklar öldüğü halde bit sirkelerinin içindeki yumurtalar ölmediği için, ilaç 8 gün sonra yeniden uygulanmalıdır.
.

Bitlenme Tedavisi Çocuklarda Nasıl Yapılır?

Özellikle bebek çağındaki çocuklara, doktora danışmadan kendi kendinize bitlenme tedavisi uygulamamalısınız. Çocuk doktorunuz ya da aile hekiminiz çocuğunuzu muayene ettikten sonra uygun ilacı size tavsiye edecektir.

Bitlenme tedavisi ilaçları çoğunlukla jel ya da sıvı solüsyon şeklindedir. İlacın kullanımı sırasında talimatlara uymak çok önemlidir. Aksi takdirde bitlenme tedavisi başarılı olmaz. İlaç tedavisi kolaydır, acı vermez, ilacın kokusu da çok rahatsız edici değildir. Etken maddenin çok azı deriye geçer ve orada etkisini hemen kaybeder.

Bünyesi çok hassas olan kişilerde ilacın kullanımında, nadiren alerjik reaksiyonlar ve tahrişler görülebilir. Kasımpatına karşı alerjisi olduğu bilinenler ya da nadir görülen MCS-sendromu (multiple chemical sensitivy) olanlar sentetik pyrethroidlerle tedavi edilmemelidir.

Kafa bitleri ile mücadelede kimyasal ilaç kullanılmaması gerektiğinde, evde hazırlanan ilaçların ve saf bitkisel ilaçların kullanımı çoğunlukla istenen sonuca ulaşmada yeterince başarılı değilse de, tedaviden geriye kalan sirkeler, özel bit sirkesi tarağı ile zor da olsa temizlenebilmektedir. Bu durumda çok kısa kesilmiş saçlar tedaviyi kolaylaştırmaktadır. Sıfıra vurulmuş saçlarda sürekli gözleyerek mekanik temizlik yapılabilir.
.

Bitlenme Tedavisi Sonucunu Kontrol Edin

Bir bitlenme tedavisi ilacıyla yapılan ilk tedaviden 8-10 gün sonra, geriye kalan bit yumurtalarından yeni kurtçuklar çıkmış olabilir. Bunu anlamak için; 8 gün sonra kafanın çok dikkatli bir kontrolden geçirilmesi ve bitlerden tamamen kurtulmak için ikinci bir bitlenme tedavisi ilacı uygulanması zorunludur.
.

Bitlenen Çocuklar ve Öğretmenler Okula Gitmemeli

Ana okullarında, diğer okullarda ve halka açık yerlerde bitlenen çocuklar ve öğrenciler bitlenmenin tespitinden hemen sonra ailesi bilgilendirilerek okuldan uzaklaştırılmalıdır. Bitlenen öğretmen de okuldan uzaklaşmalıdır. Ortamda bulunan herkes kontrolden geçirilmelidir.

Bitlenen kişiler, Bulaşıcı Hastalıklardan Korunma Yasası gereğince, kendilerinin artık bit yayma tehlikesinin olmadığı konusunda doktor kararı olmadan okula geri dönemezler. Bitlenmenin tekrarlaması halinde doktor raporu gerekmektedir.
.

Bitlenmeyi Önlemek

Birinde bit tespit edildiğinde, ailenin bütün fertleri ve yakın ilişkide bulunulan herkes kontrolden geçirilmelidir. Saç bitinin yeniden bulaşmasını önlemek için tarak, fırça, bere, yastık gibi kullanım eşyaları titizlikle temizlenmelidir. Yere dökülen saçlar elektrik süpürgesi ile toplanmalıdır. Bitle mücadele ilacı sadece bitlenen kişiye değil, tüm aile fertlerine uygulanmalıdır.

Dolapların, mobilyaların ya da halının bitle mücadele ilacı ile temizlenmesi hiçbir işe yaramaz ve bu ilaçlar zehirli maddeler içerdikleri için bu işlem zararlı da olabilir.
.

Bit Türleri

Kafa bitleri dışında, çok sık rastlamadığımız giysi biti ve kasık biti de vardır. Saç bitinin tersine, giysi biti ve kasık bitinden korunmada temizlik önemli rol oynar. Giysi biti o kişinin daha çok giysilerinde, kasık biti ise vücudunda bulunur. Bu tür bitler nadiren saçların arasına da girerler.

Giysi bitleri,saç bitlerine göre daha dirençlidirler ve yaşamlarını sürdürmekte ustadırlar. Bu tür bitlerin yayılması ve bulaşmasını önlemek için daha ciddi önlemler gerekmektedir. Giysi biti ve kafa bitini, ancak tecrübeli bir parazit uzmanı ya da uzman laboratuvar birbirinden ayırt edebilir. Genel olan şu ki; giysi biti çok ender ve hemen hemen hiçbir zaman saçta bulunmaz.

bitlenme tedavisi Bitlenme tedavisi konulu bilgilendirme yazımızı beğendiğinizi umuyoruz.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, ölü sirke canlanırmı, ölü sirkeler canlanırmı, bite ne iyi gelir, sirke bite dönüşür mü, ölü bit canlanırmı, bitlenme tedavisi, ölü bitler canlanırmı, zayıflama.
.