Böbrek Taşı İçin Neler İyi Gelir?

Böbrek Taşı İçin Neler İyi Gelir?

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Muammer Kendirci, serinletici etkisiyle bilinen limonatanın böbrek taşını azalttığının altını çizdi ve böbrek taşı oluşumunu engellemek adına yapılabilecekleri sıraladı.

Özellikle daha önce taş hastalığı geçirenlerde, yatkınlık nedeniyle bu risk daha da artabilir. Her ne kadar böbrek taşı genellikle 20-50 yaş gibi daha genç yaşlarda görülse de, daha ileri yaşlarda ve çocuklarda da olabilir. Böbrek taş hastalığına yatkınlığı olanların dikkatli olmalarında ve doktorlarıyla konuşarak oruç tutmalarında fayda var.

Yeterince su için: Böbrek taşı oluşumuna karşı alınabilecek en iyi önlem yeterince su içmektir. Su alımının azaltılması böbrek taşı riskini artırır. Oruç tutanların iftar ve sahur arasında günlük sıvı gereksinimini almaları gerekir. Bu süre içinde olabildiğince zamana yayarak su için. Kabaca, günde ortalama 2 litre idrar yapacak kadar su tüketmekte yarar var. Bu miktar, aşağı yukarı günlük 2,5-3 litre, ağırlıklı olarak su olmak üzere sıvı almak demek. Unutulmamalıdır ki, hiçbir sıvı suyun yerini tutmaz.

Karbonhidratı azaltın: Yüksek oranda karbonhidratla (ekmek, tatlı, şeker vs.) beslenmek, idrarda taşın öncül maddesi olan kalsiyumun atılımını artırarak böbrek taşı oluşma riskini artıracaktır. Karbonhidratın azaltılması taşa karşı alınabilecek bir diğer önemli tedbirdir.

Hayvansal proteini sınırlayın: Hayvansal kaynaklı et ve et ürünlerinin ramazanda fazla miktarda tüketilmesi kanda kalsiyum ve ürik asit, idrarda ürik asit ve okzalat miktarını artırır, idrardaki savunucu sitrat miktarını azaltabilir. Hayvansal protein namına tarımsal protein tercih etmek henüz doğru bir yaklaşım olabilir.

Fazladan tuz kullanmayın: Fazla tuz tüketimi idrarda taş oluşumuna sebep olan kalsiyumun atılımını artırır, taş için koruyucu olan sitrat miktarını azaltır. Yiyeceklere tuz ekmeden günlük tuz gereksinimimizi besinlerle ya da suyla karşılayabiliriz. Ramazanda iftar-sahur arasında tuzlu besinlerden özellikle kaçının. Tuz tüketimini sınırlamak, böbrek taşından savunmak için en mantıklı, kolay uygulanabilen ve ucuz yöntemlerden birisi.

Dengeli beslenin: Tek tip beslenme yerine dengeli beslenin. Diyetteki liflibesinlerin artırılması taş oluşumunun engellenmesine katkıda bulunur. Akdeniz tipi beslenme böbrek taşı riskini azaltabilir.

SAHURDA ÇAY YERİNE LİMONATA İÇİN

İdrarda taş oluşumunu azaltan kimi koruyucu maddeler atılır. Bunlardan en önemlisi sitrattır. İdrarda sitrat miktarı azaldığında kalsiyum ve oksalatın çökme olasılığı artmaktadır. Normal şartlarda vücutta sitrat üretilir. Ancak kimi durumlarda miktarı yeterli olmayabilir. Taştan korunmak amacıyla da sitrat içeren besinlerin alınmasında fayda var. Bunlardan en önemlisi limonatadır. Özellikle yaz aylarında, hem serinletici özelliği, hem vücudun su ihtiyacını yerine koyması, hatta bol miktarda sitrat içermesi nedeniyle limonata sudan sonra içilebilecek en iyi içecek olabilir. İdrar söktürücü özellikleri nedeniyle sahurda çay-kahveden kaçınmakta yarar var. Bu içecekler gün içinde susama hissini de artırabilirler. Bunlar yerine su, limonata, ayran gibi daha yumuşak içecekleri seçenek etmekte yarar var.

.