Boyun Düzleşmesi Nedir

Boyun düzleşmesi nedir tedavisi nasıldır

“Boyun Düzleşmesi Nedir” konulu bilgilendirici bu yazı ile sağlığınızı ilgilendiren pek çok bilgi ve şifalı bitkiler ailece sağlık sitemizde…

Boyun düzleşmesi genel olarak, iş yoğunluğu olanlarda, stresli kişilerde ve çok düşünen kişilerde sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır.

Boyun Düzleşmesi Nedir

Boyun düzleşmesi, boynumuzu hareket ettirmeyi sağlayan, şekli C ye benzeyen omurganın belirtilen sebeplerle I şeklini almasıyla beyne kan gitmeyişine boyun düzleşmesi adı verilir.

BOYUN DÜZLEŞMESİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Düzleşen boyunda beyine yeterince kan gitmediği için baş ağrısı, bulantı, baş dönmesi, unutkanlık halleri, ilerleyen vakalarda ise isteksizlik ve konsantrasyon bozuklukları görülür.

BOYUN DÜZLEŞMESİ İÇİN NASIL YASTIK KULLANILIR?

Gün boyu yaşananlar fiziksel bir yorgunluğa sebep olur. Koşmak, yürümek, gün boyu ayakta kalmak, bir sandalye ve masada bütün bir günü çalışarak geçirmek vücudun kapasitesi üzerinde yük taşıması demektir. Bunları yaşadıktan sonra ihtiyacımız olan tek şeyin sırt üstü uzanıp dinlenmek olduğunu düşünürüz. Oysaki doğru yatak ve yastık vücudun en büyük ihtiyacıdır.

Yatış pozisyonumuzu en iyi şekilde sağlayacak bir yastık, yukarıda sıralanan sorunların çözümüne yardımcıdır. Gelişigüzel, özelliklerine dikkat edilmeden sadece görüntüsü veya fiyatı nedeniyle tercih edilen yatak ve yastıklar vücudumuzda istenmeyen ağrılara ve yorgunluğa sebep olur. Bunun sonucunda güne dinlenmiş olarak başlanamayacağı için verimsiz bir iş günü ve dolayısıyla iş gücü kaybına neden olur.

Boyun düzleşmesi rahatsızlığı olan kişiler ortopedik yastık tercih etmelidirler. Örneğin, visco bir yastığa başınızı koyduğunuzda, yastık şekil alır ve her noktaya eşit basınç uygulanmasını sağlar. Bu esneklik, kaliteli uykunun anahtarlarından biridir.

BOYUN DÜZLEŞMESİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Düzleşmiş boyun kavisini tekrar eski haline getirmek ve hastanın normal yaşamına devam etmesini sağlamak mümkündür. Doktor kontrolünde gerçekleştirilen ya da sizlere sunulan egzersiz programları sayesinde 2 ila 3 hafta gibi kısa bir sürede hastalığın tedavisi mümkündür. Egzersiz programı düzenli olarak gerçekleştirildiğinde hasta eski haline kavuşur ve daha rahat bir yaşam sürer,bunun yanı sıra verilen egzersiz programını düzenli ve sürekli olarak gerçekleştirmek ileri ki dönemlerde yaşanabilecek boyun fıtığı rahatsızlığını büyük ölçüde engeller. Hasta iyileştikten sonra egzersizleri bırakmamalıdır çünkü tekrarlama oranı çok yüksektir bu hastalığın.

Önceleri sıkça tercih edilen boyunluklar günümüzde yerini doğal egzersizlere bırakmıştır.Boyunluk,hastalara daha çok acı vermekte ve sızlanmalara neden olmaktadır.Egzersizler sayesinde hasta daha kısa sürede ve kolay bir şekilde iyileşmektedir bu nedenle boyunluk tedavisinden uzak durulmalıdır.

——————

Boyun Düzleşmesi Nedir İle İlgili Aramalar

Boyun düzleşmesi, boyun düzleşmesi belirtileri, boyun düzleşmesi nedenleri, boyun düzleşmesi nasıl tedavi edilir, fizik tedavi, duruş bozuklukları, boyunda kireçlenme, cerrahi tedavi, hastalıklar
——————

.
İlgili Yazılar: