■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Boyun Tutulması Kulunç Nedenleri ve Tedavisi

Yazının Tam Başlığı: Boyun Tutulması Kulunç Nedenleri ve Tedavisi
Kaşıntı nedir, kaşıntı nedenleri, kaşınma tedavisi

Boyun tutulması (kulunç) nedenleri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır? Boyun tutulması yazın neden daha çok görülür? Ayrıntılar yazımızda…

Zaman zaman başımıza gelebilen ve hafife aldığımız boyun tutulması aslında ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nagihan Yararoğlu, bu durumun, yazın daha sık yaşandığını söyledi.

Boyun Tutulması Kulunç Nedenleri Tedavisi

Günlük hayatımızda sıklıkla maruz kaldığımız boyun tutulması, rahatsız edici boyutlara da ulaşabiliyor. Bu durumdan kurtulmak adına ilk akla gelen masaj, aslında hemen uygulanmaması gereken bir durumdur. Özellikle yazın, klimaların bilinçsiz bir şekilde kullanılması, boyun tutulmasına daha sıkça rastlanmasının asıl nedenleri arasındadır.
Dr. Nagihan Yararoğlu, boyun tutulmasının nedenleri, ne yapılması gerektiği ve tedavi yöntemlerini AjanHaber’e aktardı.

“EN BÜYÜK NEDENİ, KİŞİNİN BOYNUNU ZORLAMASIDIR”

Boyunda meydana gelen hareket kısıtlamasının boyun tutulması olarak tanımlandığını belirten Yararoğlu, bu durumun pek çok sebebinin olabileceğini söyleyerek şöyle devam etti:

Boyunda ufak bir ağrımadan tutun da boyun fıtığına kadar pek çok durum, boyun tutulması olabilir. En büyük nedeni, kişinin boynunu zorlamasıdır. Bu da boyun ve kasların zorlanmasıyla ortaya çıkar. Boyun tutulmasının nedenlerinden biri olarak, birçok hastalığın nedeni olarak da sayılabilecek stresi söyleyebiliriz. Stresli olan kişinin, istemsiz olarak, boyun ve kaslarını kasması sonucu ağrılar meydana gelir. Öte yandan, boyun tutulmasının tek nedeni olarak, sadece zorlamadan bahsedemeyiz. Boynun kireçlenmesi, kemiklerde kayma, kas romatizmasından tutun da pek çok neden boyun tutulmasına yol açabilir. Boyun tutulması bir belirtidir, bir tanı değildir.

“BOYUN TUTULMASI YAZIN DAHA ÇOK GÖRÜLÜYOR”

Yazları boyun tutulmasının daha sık olmasına da dikkat çeken Yararoğlu, boyun tutulmasının genelde kas kaynaklı olduğunu söyleyerek şöyle devam etti:

Boyun tutulmasının gündelik hayattaki nedenleri arasında; terliyken cereyanda kalma, klima altında kalma sayılabilir. Bu durumda, halk arasında ‘kulunç’ diye bilinen durum meydana gelir ve bu da boyun ağrısına neden olabilir. Yazın en çok meydana gelen boyun tutulmaları da bu kulunçlardan olur.

“BOYUN AĞRISI BAŞKA HASTALIĞIN DA BELİRTİSİ OLABİLİR”

Boyun ağrısı olduğunda, ilk akla gelen masaj, bazen faydadan çok zarara neden olabilir. Masajı eğitimli ve bilinçli kişilerin yapması gerekir, şeklinde konuşan Yararoğlu “Boyun tutulması, başka bir hastalığın da belirtisi olabilir. Bu hastalıklar arasında; kas romatizması, boyun kireçlenmesi, boyun fıtığı yer alır. Boyun tutukluluğumuzla beraber kas uyuşukluğumuz veya baş ağrımız varsa, mutlaka bir uzman doktora başvurmamız gerekir.” dedi.

“TEDAVİDE ÇOK İYİ SONUÇLAR ELDE ETMEK MÜMKÜN”

Dr. Nagihan Yararoğlu, boyun tutulmasının tedavi yöntemleri ise şöyle sıraladı:

Bu durumda, şikâyet edip bize başvuran hastalara önce tanı koyuyoruz. Nedenini ortaya çıkarıyoruz, basit bir boyun tutulması veya ağrısı mı, diye. Ayrıntılı tetkiklerde kulunç mu, kireçlenme mi olduğunu anlayabiliyoruz. Asıl problemi anladıktan sonra tedavisini yapmaya başlıyoruz. Boyun tutulmasının tedavisinde; kas gevşetici kremler, ilaç gibi tedavi yöntemleri uyguluyoruz. Eğer bir iyileşme sağlanamıyorsa fizik tedavi, ozon tedavisi, bantlama tedavisi gibi tedavi şekillerini de uyguluyoruz. Bu uyguladığımız tedavilerle çok iyi sonuçlar elde etmek mümkün.

—————————————–
Kaynak: AjansHaber

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, boyunda kulunç, kulunç tutulması, kulunç tutulmasına ne iyi gelir, hamilelikte boyun tutulması, boyundaki kulunç nasıl geçer, kulunç tutulması nasıl geçer, yazın boyun tutulması, zayıflama.

Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Boyun Tutulması Kulunç Nedenleri ve Tedavisi - -


sitemap -- sitemap

banner