Boyun Tutulması Kulunç Nedenleri ve Tedavisi

Kaşıntı nedir, kaşıntı nedenleri, kaşınma tedavisi

Boyun tutulması (kulunç) nedenleri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır? Boyun tutulması yazın neden daha çok görülür? Ayrıntılar yazımızda…

Zaman zaman başımıza gelebilen ve hafife aldığımız boyun tutulması aslında ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nagihan Yararoğlu, bu durumun, yazın daha sık yaşandığını söyledi.

Boyun Tutulması Kulunç Nedenleri Tedavisi

Günlük hayatımızda sıklıkla maruz kaldığımız boyun tutulması, rahatsız edici boyutlara da ulaşabiliyor. Bu durumdan kurtulmak adına ilk akla gelen masaj, aslında hemen uygulanmaması gereken bir durumdur. Özellikle yazın, klimaların bilinçsiz bir şekilde kullanılması, boyun tutulmasına daha sıkça rastlanmasının asıl nedenleri arasındadır.
Dr. Nagihan Yararoğlu, boyun tutulmasının nedenleri, ne yapılması gerektiği ve tedavi yöntemlerini AjanHaber’e aktardı.

“EN BÜYÜK NEDENİ, KİŞİNİN BOYNUNU ZORLAMASIDIR”

Boyunda meydana gelen hareket kısıtlamasının boyun tutulması olarak tanımlandığını belirten Yararoğlu, bu durumun pek çok sebebinin olabileceğini söyleyerek şöyle devam etti:

Boyunda ufak bir ağrımadan tutun da boyun fıtığına kadar pek çok durum, boyun tutulması olabilir. En büyük nedeni, kişinin boynunu zorlamasıdır. Bu da boyun ve kasların zorlanmasıyla ortaya çıkar. Boyun tutulmasının nedenlerinden biri olarak, birçok hastalığın nedeni olarak da sayılabilecek stresi söyleyebiliriz. Stresli olan kişinin, istemsiz olarak, boyun ve kaslarını kasması sonucu ağrılar meydana gelir. Öte yandan, boyun tutulmasının tek nedeni olarak, sadece zorlamadan bahsedemeyiz. Boynun kireçlenmesi, kemiklerde kayma, kas romatizmasından tutun da pek çok neden boyun tutulmasına yol açabilir. Boyun tutulması bir belirtidir, bir tanı değildir.

“BOYUN TUTULMASI YAZIN DAHA ÇOK GÖRÜLÜYOR”

Yazları boyun tutulmasının daha sık olmasına da dikkat çeken Yararoğlu, boyun tutulmasının genelde kas kaynaklı olduğunu söyleyerek şöyle devam etti:

Boyun tutulmasının gündelik hayattaki nedenleri arasında; terliyken cereyanda kalma, klima altında kalma sayılabilir. Bu durumda, halk arasında ‘kulunç’ diye bilinen durum meydana gelir ve bu da boyun ağrısına neden olabilir. Yazın en çok meydana gelen boyun tutulmaları da bu kulunçlardan olur.

“BOYUN AĞRISI BAŞKA HASTALIĞIN DA BELİRTİSİ OLABİLİR”

Boyun ağrısı olduğunda, ilk akla gelen masaj, bazen faydadan çok zarara neden olabilir. Masajı eğitimli ve bilinçli kişilerin yapması gerekir, şeklinde konuşan Yararoğlu “Boyun tutulması, başka bir hastalığın da belirtisi olabilir. Bu hastalıklar arasında; kas romatizması, boyun kireçlenmesi, boyun fıtığı yer alır. Boyun tutukluluğumuzla beraber kas uyuşukluğumuz veya baş ağrımız varsa, mutlaka bir uzman doktora başvurmamız gerekir.” dedi.

“TEDAVİDE ÇOK İYİ SONUÇLAR ELDE ETMEK MÜMKÜN”

Dr. Nagihan Yararoğlu, boyun tutulmasının tedavi yöntemleri ise şöyle sıraladı:

Bu durumda, şikâyet edip bize başvuran hastalara önce tanı koyuyoruz. Nedenini ortaya çıkarıyoruz, basit bir boyun tutulması veya ağrısı mı, diye. Ayrıntılı tetkiklerde kulunç mu, kireçlenme mi olduğunu anlayabiliyoruz. Asıl problemi anladıktan sonra tedavisini yapmaya başlıyoruz. Boyun tutulmasının tedavisinde; kas gevşetici kremler, ilaç gibi tedavi yöntemleri uyguluyoruz. Eğer bir iyileşme sağlanamıyorsa fizik tedavi, ozon tedavisi, bantlama tedavisi gibi tedavi şekillerini de uyguluyoruz. Bu uyguladığımız tedavilerle çok iyi sonuçlar elde etmek mümkün.

—————————————–
Kaynak: AjansHaber

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, boyunda kulunç, kulunç tutulması, kulunç tutulmasına ne iyi gelir, hamilelikte boyun tutulması, boyundaki kulunç nasıl geçer, kulunç tutulması nasıl geçer, zayıflama.
.
İlgili Yazılar: