■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Bronşit Zatürreye Dönüşebilir

Yazının Tam Başlığı: Bronşit Zatürreye Dönüşebilir
Öksürük, öksürme, boğaz, bronşit, zatürre, soğuk algınlığı, grip

Bronşit Zatürreye Dönüşebilir

Öksürük gibi belirtilere dikkat edilmediği taktirde hastalık ilerler ve zatürreeye dönüşme ihtimali artar.

Bronşiti sakın hafife almayın. Uygun bir ilaçla iyileşebilecek olan bronşit, tedavide geç kalındığında ölümcül bir tablo olan zatürreye dönüşebilir. Bronşit, bronşların özellikle sonbahar ve kış mevsiminde ortaya çıkan iltihabıdır. Nedeni ise bu aylarda zamanımızın çoğunu kapalı ortamlarda geçirdiğimiz için solunum yolları aracılığıyla virüslere daha yoğun şekilde maruz kalmamızdır.

Ayrıca günümüzde egzoz ve sanayi ortamının oluşturduğu hava kirliliği de bronşite yol açan bir başka önemli etkeni oluşturuyor. Bronşitin tipik belirtisi olan öksürük çoğu zaman ihmal ediliyor ve hekime başvurulmadan eczaneden alınan gelişigüzel ilaçlarla tedavi edilmeye çalışılıyor. Oysa bu rahatsızlık ihmal edildiğinde zatürreeye yol açabiliyor.

BELİRTİLERİ NELERDİR

Öksürük, akut bronşitin en tipik belirtisi. Ayrıca hırıltılı solunum, nefes darlığı, balgam ve yüksek ateş de bronşitin yol açtığı diğer yakınmaları oluşturuyor. Bronşitte bu belirtilerin tümü bir arada olabildiği gibi bazen tek tek de görülebiliyor. Akut bronşitte öksürük bazen haftalarca sürebiliyor. Bronşitin iyileşme süresinin uzamasına yol açan en önemli faktörler ise sigara ve hava kirliliğidir.

NE ZAMAN TEHLİKELİ

Bronşit erken dönemde tedavi edilmediği takdirde bir süre sonra zatürreeye çevirebiliyor. Ayrıca her iki hastalık da öksürük, balgam, hırıltılı solunum ve yüksek ateşle seyredebildiğinden bu belirtilerin varlığında vakit geçirmeden doktora başvurmak gerekiyor.

BRONŞİTE YAKALANDIYSANIZ

Bol bol su için: Su, solunum yollarım nemlendirmeye yarar. Bu etkisi sayesinde öksürüğü dindirir. Dolayısıyla bronşite yakalandığınız zaman da bol bol su içmeye içmeye özen gösterin.

Az konuşun: Konuşurken kuru havayı içimize çekip, dışarı veriyoruz. Kuru hava da öksürüğü tetikleyen bir faktör. Bu nedenle mümkün olduğunca az konuşun.

İstirahat edin: Bronşite yakalandığınızda vücut direncinizin güçlenmesi için doktorunuzun önerdiği süre boyunca istirahat edin.

İçecekleri oda ısısında tüketin: İçeceklerinizin oda ısısında olmasına dikkat edin.

Evde nem oranını artırın: Kuru hava öksürüğü tetiklediği için evde nem oranını artıracak nemlendirici cihazlarla önlem alın. Bronşit, bronşların iltihabıdır. Bronşlar ise havayı akciğer dokusuna iletiyorlar. Dolayısıyla bronşlardaki iltihabın komşu dokuya, yani akciğere geçmesi, akciğer iltihabına neden oluyor. Akciğer iltihabı ile zatüree eş anlamlıdır ve bu mekanizmanın bilinmesi bronşitte erken doktora gidilmesi gereğini açıklıyor.

NASIL TEDAVİ EDİLİYOR

Bronşit hastalığında öncelikle bronşların çapım artıran tedaviler uygulanıyor. Enfeksiyon nedeni virüs ise kesinlikle antibiyotik önerilmiyor. Bakteri kaynaklı enfeksiyonlarda ise uygun antibiyotiklere zamanında başlandığında kısa sürede olumlu sonuç alınabiliyor. Eğer kişinin göğüs kafesinde doluluk ve balgam şikayetleri varsa, tedaviye balgam söktürücü ilaçlar da eklenebiliyor.

KORUNMA YOLLARI

Sigarayı bırakın: Bronşları ciddi boyutlarda tahriş eden sigaradan uzak durun ve pasif içicilikten de kaçının.

Protein ağırlıklı beslenin: Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için protein ağırlıklı beslenin ve bol bol sebzeyle meyve yiyin.

Atkı ve bere kullanın: Hava kirliliğinden korunmak ve vücut ısınızın düşmesini önlemek için atkı ve bere kullanmayı ihmal etmeyin.

Yakın temastan kaçının: Enfeksiyonlu kişilerin olduğu ortamlarda bulunmayın. El sıkışma, tokalaşma veya öpüşme gibi alışkanlıklarınızı kış aylarında minimuma indirin.

Dr. Nur Kaşkır Öztürk


Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Bronşit Zatürreye Dönüşebilir - -


sitemap -- sitemap

banner