■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Diş eti iltihaplanmasına ne iyi gelir?

Yazının Tam Başlığı: Diş eti iltihaplanmasına ne iyi gelir?
Dişler, ağız ve diş sağlığı, bakımı

Diş eti iltihaplanmasının tedavisi nedir, diş eti iltihaplanmasına ne iyi gelir, diş eti iltihaplanmasının bitkisel çözümü ve diş eti iltihaplanmasına iyi gelen bitkiler nelerdir? gibi sorularınıza ve daha pek çok sağlığınızla ilgili merak ettiğiniz konulara ailecesaglik.com ’da cevaplar bulacaksınız.

Diş eti iltihaplanması

Dişler gerektiği gibi düzgün temizlenmezse, dişlerin üzerinde ve diş aralarında biriken yiyecek artıkları bakterilerin üremesine neden olurlar. Bakteri plağı dediğimiz bu tortular, diş çürüklerine ve diş eti iltihaplarına neden olarak, zamanla tükürüğün çökelmesiyle diş taşlarını oluştururlar.

Diş aralarındaki bakteri plağının içinde üreyen mikroorganizmalar, şekerli gıdaları parçalayıp asit üretirler. Bu asit, dişin zayıf bir bölgesinden girip, zamanla dişi çürütür. İhmal edilirse diş tamamen çürür ve diş çekimi kaçınılmaz hale gelebilir.

Diş etindeki kanamalar, diş eti iltihabının ilk belirtisidir. Diş etlerinde kanama ile ortaya çıkan ilk belirtinin ardından diş etinde renk değişimi, şekil bozuklukları, kızarıklık, yara, pütürlü bir görünüş ve ağız kokusu diş eti iltihaplanması sorununun diğer belirtileridir. Diş eti iltihaplanması üzerinde önemle durulması gereken bir sorundur. Dikkat edilmezse; diş eti iltihabının neden olduğu diş kayıpları, çürüklerin neden olduğu diş kayıplarından çok daha fazla olur. Çünkü, diş eti iltihaplanması toplu halde diş kayıpları yaşatabilir.

Sağlıklı dişeti açık pembe renkte, dişe ve kemiğe sıkıca yapışmış, parlak – pütürlü bir görünümdedir. Sağlıklı dişeti fırçalama sırasında kanamaz.

Diş eti iltihaplanması belirtileri

Diş eti hastalıklarının ilk ve en önemli belirtisi dişeti kanamasıdır. Eğer dişlerinizi fırçalarken kanama oluyorsa, diş etlerinde şişmeler ve kızarmalar varsa, diş etlerinde çekilmeler ve açığa çıkan kök yüzeylerinde özellikle sıcak ve soğuğa karşı hassasiyet oluşuyorsa, dişeti kenarlarında veya dişler arasında, diş taşlarına bağlı olarak oluşmuş siyah alanlar görülüyorsa, diş ile dişeti arasından iltihap sızıyorsa, dişlerde sallanmalar, uzamalar ve dişler arasında açılmalar varsa ve ağzınızda sürekli bir kötü koku ve kötü tat hissi yaşıyorsanız geç kalmadan mutlaka bir diş hekimine muayene olmalısınız.

Diş eti iltihaplanmasının tedavisi nedir?

Tıp dilinde jinjivit olarak adlandırılan diş eti iltihaplanması sorunu, zaman kaybetmeden uygulanacak tedavi yöntemleri ile tamamen ortadan kaldırılabilir. Diş eti iltihaplanması çok çeşitli nedenlerden oluşabilecek bir sorundur ve genel olarak bu nedenlerin hepsinde de mikroplar baş rolü oynamaktadır. Diş eti kenarlarında oluşan iltihaplanmalar hem çirkin bir görünüm oluşturur hem de fırça ile dokunulduğunda hemen kanama yapar. Ayrıca ağız kokusuna da neden olur.

Diş eti iltihabının tedavisinde öncelikle diş temizliğine özen göstermek gerekmektedir. Diş ve damak arasında biriken bakteriler iltihap, kanama ve tahrişe yol açacağından bu sorunlar oluşmadan dişler düzenli olarak fırçalanmalı ve diş ipi kullanımı alışkanlık haline getirilmelidir. Diş eti iltihaplanması tedavi edilmezse peritodontit gibi daha ciddi damak hastalıklarına ve en sonunda kemiklerin hasar görmesine ve kemik kaybına yol açabilir.

Dişeti iltihaplanması tedavisi genellikle diş taşı temizliği ve kök yüzeyi düzleştirmesi ile yapılır. Dişlerin etrafındaki ceplerden bakteri birikintileri ve diş taşları uzaklaştırılarak kök yüzeyleri düzleştirilir. Böylece diş eti iltihabına neden olan bakteriler ve zararlı toksin maddeler ağızdan uzaklaştırılır. Dişeti iltihaplanmasının erken evresinde diş hekimine başvurursanız uygulanan bu işlemler genellikle iyi sonuçlar verir.

Geç kalınmış vakalarda cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi müdahalede; derin diş ceplerindeki diş taşlarını ve hastalıklı dokuları ortamdan uzaklaştırmak ve kök yüzeylerini düzleştirebilmek için diş etlerini kolay temizlenebilecek şekile getirme işlemi yapılır. Periodontal tedavi adı verilen bu işlemi periodontist yapar.

Periodontal hastalar tedavilerden sonra düzenli aralıklarla periodontiste görünmelidir. Periodontal tedavi ile sağlanan olumlu sonuçları koruyabilmek için dişlerin fırçalanması, diş ipi ve bakteri birikintilerini ortamdan uzaklaştıran ağız suyu ve gargarası gibi kimyasal ajanların düzenli olarak kullanılması gerekir.

Diş eti iltihaplanmasına iyi gelen bitkiler nelerdir?

Diş eti iltihaplanmasında eğer ilaç v.b. kimyasal maddeler kullanmak istemiyor ve doğal bir çözüm arıyorsanız, bunun için de bitkisel çözüm önerimiz var. Diş eti iltihabını geçirmek için kekik kullanabilirsiniz. Kekik bitkisinin iltihap giderici etkisi vardır. Ayrıca kekik kullanımının vücudunuza herhangi bir yan etkisi de yoktur.

diş eti Diş eti iltihaplanmasına bitkisel çözüm olarak kekik nasıl kullanılır?
Bir cezvenin içine 1 tatlı kaşığı kekiği ve 1 su bardağı kadar suyu koyarak, 5 dakika iyice kaynattıktan sonra ılımasını bekleyin ve süzün. Elde ettiğiniz bu kekik suyu ile dişlerinizi 3-4 gün fırçalayın. Yararını göreceksiniz.

Diş eti iltihaplanmasına benzer ağız ve diş sağlığı konusunda daha fazla bilgiye ulaşmak için Buraya tıklayınız.

İlgili Aramalar:
————–
Diş eti hastalıkları, Diş eti iltihabına bitkisel çözüm, dişeti iltihaplanması tedavisi, Diş eti iltihaplanmasına ne iyi gelir

.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, diş eti iltihabına ne iyi gelir, dis iltihabina ne iyi gelir, diseti iltihabina ne iyi gelir, diş eti iltihaplanmasına ne iyi gelir, damak iltihabına ne iyi gelir, diş eti iltihabı ne iyi gelir, diş iltihabını ne geçirir, zayıflama.

Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Diş eti iltihaplanmasına ne iyi gelir? - -


sitemap -- sitemap

banner