Domates Kansere Çare Olabilir

Domates ve Yararları

Güney Amerika’da 1500’lü yıllarda keşfedilen domates, Güney Amerika’dan önce İspanya’ya sonra da Avrupa ülkelerine yayılarak tüm dünyada çok tutulan ve tüketilen bir besin haline geldi. Günümüzde birçok ülkede cennetin ve aşkın simgesi olarak adlandırılan domates, sağlık açısından çok yararlı bir besin olduğunu tüm dünyanın kabul ettiği bir besin.

Sağlıklı bir yaşam için doğru beslenmemiz gerekiyor. Domates, sağlıklı yaşam deyince ilk akla gelen besinler arasında bulunuyor. Domates ve sağlığa faydaları konusunda araştırmalar yapan uzmanlar, düzenli olarak domates tüketiminin insan vücudunu koruduğu ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği sonucu üzerinde durarak, kaliteli bir yaşam için domates tüketiminin arttırılması, domatesin faydalarına kulak verilmesi noktasında birleşiyorlar.

Domates ve içindeki gizli hazine; Likopen!

Sağlık açısından içinde birçok vitamini barındıran domates aynı zamanda lif zengini bir besindir. Lifli besinleri sıklıkla tüketmek sizi bir ömür boyu; kanser, yüksek kolesterol, obezite gibi hastalıkların tümünden korur.

Tüm bunların yanı sıra domatesin içinde yer alan öyle bir hazine var ki aslında tüm mucize burada saklı diyebiliriz. Kırmızı mucize denilen “likopen” domatesin ve tüm domates ürünlerinin sihirli gücü!

Domates Kansere Çare Olabilir

ABD’de kanser araştırmalarını sürdüren Prof. Dr. Ömer Küçük, Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesi’nde ‘Beslenme ve Kanser’ konulu bir konferans verdi. Prof. Dr. Ömer Küçük, kanserin önlenmesinde en önemli konunun fiziki aktivite olduğunu belirterek şöyle dedi:

“Bol yürüyüş yapmak, fiziksel aktivite olarak çok önemli. Vücut ağırlığının fazla olmaması gerekir. Bunun dışında beslenme de çok önemli. ‘Beslenme’ dediğimiz şey; fazla sebze ve meyve yemek. Şekerli ve unlu yiyeceklerden kaçınmak da önemli.”

Daha önce 26 prostat kanseri hastayla çalışarak domateste bulunan ‘lycopen’ adlı maddenin bulunduğu kapsülleri hastalara vererek, kanser tümörlerini küçülten araştırmasıyla adından söz ettiren Prof. Dr. Küçük, şöyle devam etti:

Domates ayrıca over (yumurtalık), böbrek ve meme kanserini de önlüyor. Daha önce yaptığımız araştırmalarda prostat kanserine karşı önleyici etkisini göstermiştik. Daha sonra yapılan araştırmalarda domates içinde bulunan lycopenin, diğer kanserlerin önlenmesinde de faydalı olduğunu gördük. Örneğin; meme kanserinde faydası olduğu yayınlandı. Son zamanlarda hayvanlar üzerinde yaptığımız çalışmalarda domates aynı zamanda over kanserinde ve rahimdeki miyomlarda önleyici etkiye sahip, böyle olduğunu da gösterdik. Böbrek ve meme kanserine etkisi olduğunu da gösterdik.” dedi.

Yani, Prof. Dr. Küçük’ün açıklamasından yola çıkarak şöyle bir toparlayıp, sayacak olursak; domates kanser türlerinin neredeyse tamamına, prostat kanseri, yumurtalık (over) kanseri, böbrek kanseri, meme kanseri, rahimdeki miyomların küçültülmesi ve önlenmesinde faydalı görünüyor.

domates Bu açıklamalara bakılırsa, domates neredeyse tüm kanser türlerini önlemede işe yarıyor gibi ne dersiniz.

.
İlgili Yazılar: