■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Farenjit Neden Olur?

Yazının Tam Başlığı: Farenjit Neden Olur?
Boğaz hastalıkları, boğaz ağrısı, boyun tutulması

Farenjit Neden Olur?

Farenjit hastalığının halk arasındaki ismi boğaz iltihabıdır. Burun ve ağız boşluğunun arka kısmında ve özellikle boğaz kısmında oluşan enfeksiyondur. Çok fazla yaygın bir rahatsızlıktır, genelimiz bu hastalığı birçok kez geçirmişizdir. En belirgin özelliği yutkunma problemi ve boğaz ağrısıdır.

Halk arasında boğaz iltihabı diye tanıdığımız bu hastalık yaklaşık 4 ile 10 gün içerisinde iyileşir. Bu hastalık için oturup beklemekten başka çare yoktur.

Bu hastalık tıpta iki dala ayrılır biri Akut diğeri ise Kronik Farenjit hastalığıdır. İki hastalık dalı birbirinden çokça farklıdır. Bir anda başlayan ve hızlı ilerleyen Akut Farenjit hastalığıdır. Akut Farenjit’in belirtilerinde genellikle şunlar vardır. Bilindiği üzere sadece boğaz ağrısı değildir. Ama vücudun sadece üst kısmın da başlayan, oluşan bir hastalıktır. Belirtileri ise, boğaz kuruluğu, boğaz yanması, boğaz ağrısı, ara da bazen ses kısılması, halsizlik, ateş ve burun akıntısı gibi şeylerdir. Kronik Farenjit ise Akut türünden daha farklı özellikler gösterir. Halsizlik, kırgınlık ve ateş belirtileri yoktur ama yutkunamama, gıcık tutması, öksürük, ara ara boğaz temizleme isteği belirtileri görülür. Bu tür hastalıkta boğazdaki iltihap çok önemlidir ama hava kirliliği gibi boğazı tahriş eden etmenler daha büyük sorunlara yol açar. Aslında bu iki hastalık birbirinden çok farklı olabilir, fakat Akut Farenjit çok fazla tekrarlanıyorsa bu döngü Kronik türüne çevrilebilir.

Farenjit Nedenleri Nelerdir?

Bakteriler ve Virüsler:  Grip ve Soğuk algınlığına benzer hastalıklar Akut yolu Farenjit’ine sebep olur. Çevrede ki etkiler, solunum yolu ile saçılan mikroplar, hava da dolaşan virüs ve bakteriler ziyadesiyle ağız ve burun bölgelerinin temiz olmayan yerlere değmesi sonucuyla oluşabilir ve Akut Farenjit oluşumuna sebebiyet verir. Henüz virüs ve bakteri, iltihap, enfeksiyon oluşumu olmadan antibiyotik gibi ilaçlar kullanmak tavsiye edilmez çünkü alınan ilaç iyileşmeye ve ya geçirmeye yaramaz. Genellikle insanlar bu hastalığa kışın ve ya sonbahar mevsimleri arasın da yakalanır daha sonra bütün aile fertlerine yayılır.

farenjit-1 Boğaz Tahrişi:  Boğaz tahribine yol açan şeyler genellikle şunlardır; hava kirliliği, aşırı fazla toz, sigara, tozlu hava, geniz akıntısı, kuru hava, alkol, aşırı Sıçak ve aşırı soğuk içecekler boğaz tahribine yol açar bu da akut hastalığının başlangıcı sayılır.

Reflü: Reflü hastalığı da boğaz tahribi yapan diğer önemli sebepler arasındadır. Genellikle insanların çoğu bu hastalıktan şikâyetçidir. Çünkü midede bulunan asitler yemek borusuna kaçarak boğazın tahriş olmasına sebebiyet verir.

Burun Tıkanıklığı:  Burun tıkanıklıkları sadece iltihaba bağlı değildir, burun kıkırdağının eğri bir yapıya sahip olması, burun kemiklerin de oluşan hasarlar ve ya geniz akıntısı sebebiyle de tıkanabilir. Burun tıkanıklılığı solunum yolları döngüsünü bozar ve birey ağzından nefes almaya başlar, bu durum da boğaz da kuruluk hissi ve yanma hissi oluşur, böylelikle de boğaz tahrik olunca enfeksiyon el başlangıç olur.

Alerjenler: Çim ve ya ağaçta bulunan ve ya başka bitkiler de bulunan polenler mevsimsel alerjisi olan insanlara fazla zarar verir. Boğazı tahriş ederek Farenjit’e sebep olur. Ayrıca araştırmalara göre saman nezlesi adı verilen hastalık Kronik Farenjit’e sebebiyet vermektedir.

Sigara ve Alkol Tüketimi: Sigara içmek çok zararlı bir alışkanlıktır. Ayrıca zaten solunan zararlı bir pis dumandır, bu da boğazı fazlasıyla tahriş eder. Ayrıca Kronik Farenjit’e sebebiyet verir. Alkoldeki durum ise içinde bulunan maddeler yoluyla sık sık tüketilmesi sonucu oluşur.

Hastalıklar:  Bir kişi sürekli alerji, grip, enfeksiyon el, nezle, sinüzit, soğuk algınlığı ve benzeri hastalıklara sürekli yakalanıyorsa bunlar sürekli tekrarladığı için boğazın tahriş olmasıyla farenjit hastalığına dönüşür.

Farenjite İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

  • Sarımsak
  • Bal
  • Zencefil
  • Fesleğen
  • Nane
  • Limon

Farenjit Riskini Artıran Faktörler Nelerdir?

Alerjiler sık sık tekrarlayan sinüs enfeksiyonları daha önceden Farenjit ya da grip olmuş biriyle yakın temasta içine girmek, farenjit risklerini artıran sebepler arasındadır. Ayrıca sigara kullanıyorsanız veya kullanılan ortamda bulunuyorsanız bu da tetikleyen etkenlerden bir tanesidir. Bu durumlarla karşılaştıktan sonra ilk yapacağınız iş bir doktora görünmek olmalıdır ve olabilecek hastalıklar önlemek için doktorunuzun verdiği tedavi yöntemini uygulamalısınız.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, farenjit, boğaz tahriş, boğaz tahrişi, faranjit başlangıcı, zayıflama.

Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Farenjit Neden Olur? - -


sitemap -- sitemap

banner