Farenjit Nedir?

Boğaz hastalıkları, boğaz ağrısı, boyun tutulması

Farenjit Sebepleri Nelerdir?

Farenjit, sonbahar ve güz aylarında sıkça görülen bir hastalıktır. Halk arasında boğaz ağrısı olarak bilinir. Bu hastalık belirli bakterilerin neden olduğu üst solunum yolu enfeksiyonudur. Genellikle soğuk ve kirli havadan ortaya çıkan bir hastalıktır. Vitamin düşüklüğü de farenjitin sebeplerindendir. Öksürük ya da hapşırıkla etrafa ve yüze dağılan virüsler bu hastalığa yol açabilir. Genellikle kendi kendine geçmesini bekleriz. bir hafta kadar boğaz ağrısını çekebiliriz. Virüslerin yanı sıra tozlu hava, sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklar da farenjit nedenleri arasındadır. Burun tıkanıklığı ağızdan nefes almanıza sebep verir. Bu da boğazınızda kuruluğa neden olur. Diş iltihapları da farenjit problemine yol açar. Ağaç ya da çiçek gibi bitkilerden gelen polenler saman alerjisine sebep olur. Bu saman nezlesi ise boğazda tahrişe zemin hazırlamaktadır. Özellikle ilkbaharda bu polenler nedeniyle oluşan saman nezlesi rahatsızlığının etkisiyle boğaz ağrılarında artış olduğu görülmektedir.

Farenjitten Korunma Yolları

Bu hastalığı dinlenerek geçirmek gerekir. Bulunduğunuz ortamlar çok iyi havalandırılmalıdır. İçerisinin tozlu ve kirli havadan arındırılması gerekir. Sigara içmemeli ve sigara dumanı olan yerlerden kaçınılmalıdır. Boğazın kuruluğunu gidermek için bol su içmemiz gerekir. Özellikle asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Sıcak ve soğuk yiyecek içeceklerden uzak durmak farenjit tedavisi için önemlidir. Geniz ve burun akıntılarını durdurmak için nefes açıcı ilaçlar kullanmakta fayda vardır. Gargara yaparak boğaz ağrısını azaltabilirsiniz. Eğer tahriş fazla ise; doktorunuza danışarak boğaz ağrısını azaltacak bir ilaç isteyebilirsiniz. Bol vitamin tüketmek gerekir. Bu hastalığın olumsuz etkilerini azaltmak için bazı bitki çayları da işe yarar. Özellikle boğazı yumuşatacak ıhlamur çayı, kuşburnu, nane çayı ve yeşil çay tüketmek yararlı olur. Fakat bu bitki çaylarını çok sıcak değil, ılık tüketmek gerekir. Boğazı soğuktan sabah akşam sıcak tutmak önemlidir. Mevsim değişikliğine dikkat edilmelidir.

Farenjit Nasıl Anlaşılır?

Boğazın arkasında bademciklerin şişmesi, boğaz kızarıklığı ve yanması hissi farenjit hastalığının işaretidir. Yutkunma sırasında ağrı olması da öncelikle farenjit belirtisi olarak değerlendirilir. Boğazda sürekli bir kuruluk hissi, öksürük, boğazın gece uyutmayacak kadar ağrıması, ateş, halsizlik ve yorgunluk bu hastalığa işaret eder. Geniz akıntısı varsa bunun sinüzite bağlı olup olmadığına bakılarak da hastalık teşhisi koyulabilir. Geniz akıntısı da bu hastalık da bir kriter olarak görülür.

Farenjit Nedir? Yukarıda da belirtmiştik ama tekrar hatırlatmakta fayda var ki; diş iltihapları zamanında tedavi edilmezse farenjit problemine yol açar.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, pharyngite nasıl bir hastalıktır, zayıflama.
.
İlgili Yazılar: