■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Farenjit Nedir?

Yazının Tam Başlığı: Farenjit Nedir?
Boğaz hastalıkları, boğaz ağrısı, boyun tutulması

Farenjit Sebepleri Nelerdir?

Farenjit, sonbahar ve güz aylarında sıkça görülen bir hastalıktır. Halk arasında boğaz ağrısı olarak bilinir. Bu hastalık belirli bakterilerin neden olduğu üst solunum yolu enfeksiyonudur. Genellikle soğuk ve kirli havadan ortaya çıkan bir hastalıktır. Vitamin düşüklüğü de farenjitin sebeplerindendir. Öksürük ya da hapşırıkla etrafa ve yüze dağılan virüsler bu hastalığa yol açabilir. Genellikle kendi kendine geçmesini bekleriz. bir hafta kadar boğaz ağrısını çekebiliriz. Virüslerin yanı sıra tozlu hava, sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklar da farenjit nedenleri arasındadır. Burun tıkanıklığı ağızdan nefes almanıza sebep verir. Bu da boğazınızda kuruluğa neden olur. Diş iltihapları da farenjit problemine yol açar. Ağaç ya da çiçek gibi bitkilerden gelen polenler saman alerjisine sebep olur. Bu saman nezlesi ise boğazda tahrişe zemin hazırlamaktadır. Özellikle ilkbaharda bu polenler nedeniyle oluşan saman nezlesi rahatsızlığının etkisiyle boğaz ağrılarında artış olduğu görülmektedir.

Farenjitten Korunma Yolları

Bu hastalığı dinlenerek geçirmek gerekir. Bulunduğunuz ortamlar çok iyi havalandırılmalıdır. İçerisinin tozlu ve kirli havadan arındırılması gerekir. Sigara içmemeli ve sigara dumanı olan yerlerden kaçınılmalıdır. Boğazın kuruluğunu gidermek için bol su içmemiz gerekir. Özellikle asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Sıcak ve soğuk yiyecek içeceklerden uzak durmak farenjit tedavisi için önemlidir. Geniz ve burun akıntılarını durdurmak için nefes açıcı ilaçlar kullanmakta fayda vardır. Gargara yaparak boğaz ağrısını azaltabilirsiniz. Eğer tahriş fazla ise; doktorunuza danışarak boğaz ağrısını azaltacak bir ilaç isteyebilirsiniz. Bol vitamin tüketmek gerekir. Bu hastalığın olumsuz etkilerini azaltmak için bazı bitki çayları da işe yarar. Özellikle boğazı yumuşatacak ıhlamur çayı, kuşburnu, nane çayı ve yeşil çay tüketmek yararlı olur. Fakat bu bitki çaylarını çok sıcak değil, ılık tüketmek gerekir. Boğazı soğuktan sabah akşam sıcak tutmak önemlidir. Mevsim değişikliğine dikkat edilmelidir.

Farenjit Nasıl Anlaşılır?

Boğazın arkasında bademciklerin şişmesi, boğaz kızarıklığı ve yanması hissi farenjit hastalığının işaretidir. Yutkunma sırasında ağrı olması da öncelikle farenjit belirtisi olarak değerlendirilir. Boğazda sürekli bir kuruluk hissi, öksürük, boğazın gece uyutmayacak kadar ağrıması, ateş, halsizlik ve yorgunluk bu hastalığa işaret eder. Geniz akıntısı varsa bunun sinüzite bağlı olup olmadığına bakılarak da hastalık teşhisi koyulabilir. Geniz akıntısı da bu hastalık da bir kriter olarak görülür.

Farenjit Nedir? Yukarıda da belirtmiştik ama tekrar hatırlatmakta fayda var ki; diş iltihapları zamanında tedavi edilmezse farenjit problemine yol açar.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, pharyngite nasıl bir hastalıktır, zayıflama.

Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Farenjit Nedir? - -


sitemap -- sitemap

banner