■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Felç Neden Olur?

Yazının Tam Başlığı: Felç Neden Olur?

Felç Neden Olur?

Kişinin beyne giden kan damarlarının durması ile ortaya çıkan bir durumdur. Felç iki türden oluşur. Bunlar iskemik felç ve hemorajik felçtir. Felç oranları ise iskemik felç %85, hemorajik felç %15’dir.

İskemik felç çeşidi, beyni besleyen damarların tıkanmasına neden olan kalp pıhtıları ya da karotid damarındaki plaktan fırlamış olan parçalardır. Bu damarlar beyni beslediği için tıkandığında beyne kan akışı gitmez ve ölmeye başlar. Eğer bu süre 5 dakikayı geçer ise kalıcı felç meydana gelir. Hemorajik felç ise beyin kanaması nedeniyle ortaya çıkar. Bu beyni besleyen damarların çatlaması yada yırtılmasıyla oluşarak beyin bölgesi kanamaya başlar. Beyni besleyen damar bölgesinde ve kanayan bölgelerde hasar görülür. Kişide sorun oluşan alana göre değişik bulgular meydana gelebilir. Felcin etkisini anlamakta ise beyin bölgesinin hasarı yardım eder.

Kişinin motor bölgesi etkilendiyse motor bozukluğu, duyu bölgesi etkilendiyse duyu bozukluğu ve görme bölgesi etkilendiyse görme bozukluğu görülür. Çoğunlukla kişide hareket kaybı, yutamama, yük şekil bozukluğu ve idrar kaçırması felcin en belirgin etkileri olarak gösterilir. İskemik felci ağrısızdır. Ancak beyin kanaması nedeniyle ortaya çıkan felç ağrıya neden olur.

Felç Nedenleri Nelerdir?

Felç rahatsızlığına etki eden birçok faktör bulunmaktadır. En önemlisi ise yüksek tansiyondur. Felç nedenleri %50 tansiyona bağlıdır. Diğer risk faktörleride yüksek kolesterol, sigara, güneşte kalma, şeker hastalığı, kan basıncına etki eden sıcaklık ve çok yemek yeme olarak sayılabilir. Felce neden olan faktörler arasında streste bulunmaktadır. Çünkü stres, kan pıhtılaşmasını ve tansiyonu etkiler. Vücuttaki östrojen ise damar sağlığı için önemlidir. Bu nedenle menopozdaki kadınların hormon süreci felci önler.

Kişi sigara kullanıyor ve aynı zamanda tansiyon hastası ise felç riski daha yüksektir. Felç riskini azaltmak içinde kişi kendi sağlığını düşünmelidir.

felc-2

Felç Belirtileri Nelerdir?

Kişinin belirli bölgelerinde bacak, yüz, kol, baş dönmesi, görme bozukluğu, yutma ve duyu kaybı gibi belirtiler gösterir. Felcin etkisiyle beyin kontrolleri ters şekilde çalışır. Sağ beynin sol tarafı, sol beynin sağ tarafı kontrol etmesi gibi… Ayrıca sağ beyinde oluşacak hasar sol tarafa da etki eder.

Felç belirtileri hakkında kişilerin bilgili olması gerekir. Bu bilgi sayesinde felcin erken tanısı ve müdahalesi önemlidir. Felce bağlı ön belirtiler ise şöyledir:
• Aniden oluşan görme kaybı yada görme bozukluğu.
• Travmaya bağlı olmaksızın aniden oluşan bilinç kaybı.
• Daha önce yaşanmamış aniden oluşan yüksek başağrısı.
• Aniden bacakta, kolda ve yüzde oluşan uyuşukluk yada hareket ettirememe.
• Aniden oluşan konuşma bozukluğu.

Felç Tanısı Nasıl Yapılır?

Tıbbı tedavisi olmayan felç için, ilk 3 saat önemlidir. Felç geçiren kişi 3 saat içerisinde hastaneye gitmesi halinde damar açıcı tedavisi uygulanır ve felcin etkilediği alanları bulmak için testler yapılmaktadır. Uzman doktor, felç nedenini bulmak için bilgisayarlı tomografiden yardım alır.

felc-1

Felçten Korunma Yolları

• Felce etki eden yüksek tansiyon nedeniyle 40 yaş ve üzeri kişiler yıllık kontrol yaptırmalıdır.
• Tuz oranını azaltmak önemli bir faktördür. •Kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir.
Felçten korunma yolları olarak az yağlı tüketim yapılmalıdır.
• Lif içeren gıdalar azaltılmalıdır.
• Dengeli beslenerek yüksek kolesterol azaltılmalıdır.
• Sigara kullanımı bırakılmalıdır. Çünkü kan basıncına etki ederler.
• Düzenli olarak yürüyüşler ve egzersizler yapılmalıdır. Bunun sayesinde felç riski faktörleri azalmış olur ve kilo kontrolü sağlanır.

Felçte Ne Yapılmalıdır?

Felç belirtileri sezildiği yada fark edildiği anda kişiye bazı müdahaleler zarar verebilir. Felçte ne yapılmalı kısaca sıralayalım:
• Hasta hareket ettirilmemeli, apar topar kaldırılmamalıdır.
• Fazla panik yaparak hastayı heycanlandırmamalı.
• En yakın sağlık merkezine götürülmeli ki erken tanı yapılabilsin.
• Felcin tedavi ile hiç iz kalmadan geçmesi mümkündür.
• Felcin geçmemesi halinde hasta ordan oraya gezdirilmemelidir.
• Tıp dışındaki testlere izin verilmemelidir.
• Hastanın ilgilenen doktoruyla sürekli olarak iletişimde olunmalıdır.
• Tedavi ve takip sürecinin ne kadar olacağını bilinmeden tedbirler alınmalıdır.
• Hastaya doktorun tavsiyesinde düzenli olarak egzersiz ve masaj yapılmalıdır.
• Hastanın moral motivasyonu, hareketlenmesi, yatakta şekil değiştirmesi, psikolojik durumu, beslenme düzeni, yakın kişilerin destek ve ilgileri, felç tedavisi için kullanılan ilaç ve metotlardan kat kat iyi gelecektir.
Felç tedavisi için kullanılan ilaçlar felcin tekrar etmemesi için önlemdir.
• Kişiye moral destek vermek ve tansiyonunu ayarlamak önemlidir.
• Yatalak kalan hastanın hayatla bağının koparılmamasına özen gösterilmelidir.
• Kişide depresit düşünceler var ise tedavi edilmelidir.


Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Felç Neden Olur? - -


sitemap -- sitemap

banner