■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Fıtık Bilgileri

Yazının Tam Başlığı: Fıtık Bilgileri

Fıtık Bilgileri

Esasında fıtığın genel olarak belirli bir tek nedeni yoktur. Çoğu kimse fıtığı ağır kaldırmanın bir sonucu olarak düşünür. Bu her zaman doğru değildir. Karın içi organlarımız ince bir kas örtüsüyle yerlerinde tutulurlar. Herhangi bir kimse hatta yeni doğmuş bir bebeğin bile fıtığı olabilir.

Karın içi organlardan birinin herhangi bir kısmı bu kas örtüsünün zayıf bir yerinden dışarı çıkar ve fırlarsa veya bu kas duvarını yırtarsa, fıtık oluşur.

Fıtık Belirtileri

 • Eğilirken veya bir şey kaldırırken rahatsızlık,
 • Kasıkta hassas bir kitle bulunması
 • Fıtık Çeşitleri

  Çoğu kimse fıtığı ağır kaldırmanın bir sonucu olarak düşünür. Bu her zaman doğru değildir. Karın içi organlarımız ince bir kas örtüsüyle yerlerinde tutulurlar. Herhangi bir kimse hatta yeni doğmuş bir bebeğin bile fıtığı olabilir.

  Karın bölgesini etkileyen üç tip fıtık vardır. Bunlar;
  Kasık (inguinal) Fıtığı, uyluk (femoral) Fıtığı ve göbek (umblikal) Fıtığıdır.

  Başka bir fıtık türü de hiatal fıtıktır. Bu fıtık da diyaframın yemek borusuna açılan deliğinden midenin bir bölümünün fırlaması durumudur. Eğer sıkışan bağırsak parçasına kan gitmezse buna da bağırsak düğümlenmesi denir.

  Kasıkta Görülen Fıtık:
  Erkeklerde fıtık ekseriyetle testise uzanan sperm kordonunun karından çıkıp skrotuma (torba) girdiği yerde belli olur. Bu geçitteki (halka) bağ dokusu (dış kasık bağı) zayıflarsa, bağırsağın bir bölümü buradan dışarı çıkabilir ve kasık bölgesinde bir kitle oluşturur. Bu doğrudan (direkt) kasık fıtığıdır.

  Karından çıkan bir bağırsak kitlesi sperm tüpünün yolunu izleyip skrotumdan (torba derisinden) içeri girerse buna dolaylı (endirekt) kasık fıtığı denilir. Bu fıtık çok sancılı olabilir ve skrotumu şişirebilir. Bu iki tür fıtık erkeklerde görülen her 5 fıtığın dördünü oluşturur. Kadınlarda kasık fıtığı az görülür ve karından mesaneye idrar yolu geçitleri saran dokularla bir araya geldiği yerde meydana gelir.

  Uyluk Fıtığı:
  Özellikle şişman veya hamile kadınlarda görülür ve uyluğun üst kısmındadır. Ana kan damarlarını (uyluk arteri) bacağa taşıyan kanalda oluşur. Bu fıtık ekseriyetle kasıkta görülen fıtıktan biraz aşağıdadır. Uyluk fıtığının düğümlenmesi olasılığı diğer bütün fıtıklardan daha fazladır.

  Göbek Çevresi Fıtığı (Paraumilical Hernia):
  Bu tür fıtığa çok daha az rastlanır. Göbeği saran karın duvarındaki zayıflık nedeniyle göbekte bir kitle meydana çıkar. Bazı yeni doğmuş bebeklerde buna benzer bir problem görülür ve ona göbek fıtığı denir. Bu türde bağırsağın bir kısmı bir kısmı kanına dönmek yerine göbek kordonunda kalmıştır.

  Kesi Yeri Fıtığı (Incisional Hernia):
  Cerrahi bin müdahaleden sonra gerektiği gibi eski halini almayan bir karın duvarı fıtık yapabilir. Bu tip fıtıklar genellikle az problem yaratır. Fakat bağırsakların bir bölümü fıtıktan dışarı çıkıp rahatsızlık verebilir.

  Baskı yapılarak karın duvarından geri içeri itilemeyen fıtıkların sıkışmış ve düğümlenmiş olması mümkündür.

  Tedavi edilmezse, düğümlenmiş ve sıkışmış olan kısım dolaşan taze kandan oksijen alamaz. Neticede kangren olur. Bu da hayatı tehlikeye atan ve derhal ameliyat gerektiren bir durumdur.

  Fıtıkta Tedavi

  Ameliyat: Birçok fıtık için en iyi tedavi fıtığı ameliyatla karına geri itmek ve karın duvarındaki zayıf adaleyi dikmektir. Ameliyattan aşağı yukarı bir ay sonra güç gerektiren normal hareketlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz.

  Diğer Tedaviler: Korse giymek kabul edilebilir bir fıtık tedavisi şekli değildir. Doktorunuz ameliyattan önce problemin ilerlemesini önlemek üzere kısa süreli korse giymenizi isteyebilir. Ama korse giyerek yaşamak fıtıkta kalıcı bir çare değildir.
  .

  Fıtık Bilgileri İle İlgili Aramalar

  fıtık, fıtık ağrısı, fıtık bilgisi, fıtık nedir, fıtık çeşitleri, fıtık belirtileri, fıtık tedavisi, fıtık nasıl tedavi edilir, fıtık ameliyatı


  Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

  Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

  Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

  Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

  Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

  Fıtık Bilgileri - -


  sitemap -- sitemap

  banner