Gut Hastalığı ve Başlıca Risk Faktörleri

Doktor açıklaması, dr bilgiler

Gut Hastalığında Başlıca Risk Faktörleri

– Aşırı alkol tüketimi, et ve sakatat ağırlıklı beslenmek önemli bir neden.

– Belli hastalıklarda gut gelişimi daha fazladır. Kontrolsüz kan basıncı, diyabet, yüksek yağ ve kolesterol seviyeleri, ateroskleroz (damar sertliği) bunlar arasında yer alıyor.

– Tiyazid grubu diüretikler (idrar söktürücüler), kanı sulandırması amacıyla alınan düşük doz aspirin (üratın idrarla atılımını engeller), organ nakli tedavisinde organın atılımını önleyen bazı ilaçlar, lösemi tedavisinde kullanılan ilaçların yanısıra, yoğun hücresel yıkımla aşırı ürat üretimi de hastalığın nedenleri arasında yer alıyor.

– Eğer anne, baba ve kardeşler gibi birinci derece akrabalardan herhangi birinde gut hastalığı varsa, bu hastalığın o kişide görülme riski artıyor. Gut hastalığında çoklu genetik yatkınlık söz konusudur.

– Kadınlarda ürik asit seviyesi, erkeklerden daha düşüktür. Ancak menopozdan sonra kadınlarda da ürik asit seviyesi yükselir ve gut riski artar. Erkeklerde 40-50’li yaşlarda başlarken kadınlarda daha ileri yaşlara kayar.

– Nadir görülen bazı genetik hastalıklar (Lesch Nyhan sendromu gibi).

Gut’un yarattığı başlıca sorunlar nelerdir?

– Gut tedavi edilmezse daha ciddi durumlara neden olabiliyor. Tuttuğu eklemlerde ve çevre dokularda (tendon ve sinir basısı gibi) hasara yol açıyor.

– Yılda birkaç kez gut atakları tekrarlayabiliyor.

– Tedavi edilmeyen gut hastalığında, ürat kristalleri cilt altında toplanarak tofüs denilen nodüllere neden oluyor. Bu nodüller sıklıkla el, ayak, parmakları, kulak sayvanı, dirsek, aşil tendonu ve ayak tabanında birikiyor. Tofüsler, genellikle ağrısızdır; ancak bası bulgusu veya tendonlarda ve kemikte hasara neden oluyor. Böbrek taşı, ürat nefropatisi (böbrek fonksiyonunda bozulma) gibi hastalıklara neden olur.

.

Gut Hastalığında Başlıca Risk Faktörleri İle İlgili Aramalar

gut hastalığı riskleri, Gut Hastalığının Nedenleri, artrit, romatizma, gut, romatoid artrit

.
İlgili Yazılar: