Gut Hastalığı Teşhisi ve Tedavisi

Doktor açıklaması, dr bilgiler

Gut Hastalığı Teşhisi ve Tedavisi

.
Gut hastalığı nedir?

.
Gut hastalığı teşhis ve tedavisi nasıldır?
.
.

Gut hastalığı tanısı nasıl konulur?

– Eklem sıvısının incelenmesinde mikroskopta mono-sodyum ürat kristallerinin görülmesi gut tanısında önemlidir.

– Kan testleri; ürik asit seviyelerine bakılabilir ancak gut tanısı koydurmaz. Atak sırasında normal hatta düşük bile olabilir. Kan şekerine ve lipid düzeylerine bakılabilir.

Gut hastalığı tedavisi nasıl yapılıyor?

Gut tedavisi atak ve atak dışı tedaviler olmak üzere iki aşamalıdır. Tedavinin amacı gut ataklarının ve komplikasyonlarının önlenmesidir.

– Akut gut artriti geliştiğinde ağrı ve inflamasyonu gidermek için; steroid olmayan ağrı ve inflamasyon giderici ilaçların (naprosin, diklofenak, indometazin gibi tedaviler) mide korunarak verilmesi gerekiyor.

Kolşisin tablet günde 3 veya 4 adet (6-8 saat ara ile) alınabilir. Altta yatan koroner problem veya böbrek fonksiyon bozukluğu gibi yandaş hastalık durumlarında kortikosteroid, tercihen eklem içine enjeksiyon veya düşük doz ağızdan kullanılabilir.

– Gut komplikasyonları ve atak gelmesini önlemek için; ürik asit üretimini azaltan ilaçlar; allopurinol ve febuxostat kullanılabilir.

Allopurinolün, kan hücrelerinde azalma ve cilt döküntüsü, yan etkilerine neden olabilir. Düşük doz kolşisin kullanımının (günde 1-2 tablet), gut ataklarını azalttığını gösteren çalışmalar vardır.

– Ürik asit atılımını artıran ilaçlar; probenesid – vücuttan böbrekler yoluyla ürik asit atılımını artırır. Döküntü, mide ağrısı ve böbrek taşı gibi yan etkileri olabilir.

.

Gut Hastalığının Teşhisi ve Tedavisi İle İlgili Aramalar

gut hastalığı teşhisi ve tedavisi, Gut Hastalığının Nedenleri, artrit, romatizma, gut

.