H3N2 Virüsü Belirtileri ve Korunma Yolları

h3n2 virüsü ve h3n2 gribi

H3N2 Virüsü Yayılıyor

H3N2 virüsü hakkındaki bilgileri, ülkemizde son bir buçuk aydır yaygın olarak görülen grip olayları ile öğrendik. Yeni bir virüs mü, yoksa domuz gribi mi, gibi soruların ardından Sağlık Bakanlığı bir açıklama yaparak bu virüsün domuz gribi virüsü (H1N1) olmadığını, H3N2 virüsü olduğunu açıkladı. Sağlık Bakanlığı, vatandaşları grip mevsiminin başladığına dair uyararak, H3N2 virüsü hakkında bilgiler verdi.
.

H3N2 Virüsü ve Genel Grip Bilgileri

Grip salgını haberlerinin çoğalması üzerine Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, grip salgınlarının arttığı dönemlerin her yıl yaşandığını belirterek, “Olağanüstü bir sıkıntı söz konusu değil. Vatandaşlarımız panik yapmasın” dedi.

Müezzinoğlu, “Gribin bir haftalık bir gelişim süreci vardır. Bu bir haftalık dönem boyunca bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Vatandaşların bu mevsimde bolca sulu gıda almaları, kalabalık ortamlarda bulaşmaya karşı dikkatli olmaları ve üşütmemeye dikkat etmeleri gerekiyor” dedi.
.

H3N2 Virüsü ve Grip Uyarıları

Grip hastalığına neden olan bir bakteri değil, bir virüs olduğu için antibiyotikler işe yaramaz. Boşuna antibiyotik kullanmayın. Virüslere karşı etkili olan antiviral ilâçlar ise gribin başlangıcındaki ilk 48 saat için geçerlidir. Antiviral ilaçların mutlaka doktor tarafından verilmesi gerekiyor.

H3N2 virüsü ve diğer grip ihtimallerinden korunmak için ellerin sık sık yıkanması, hapşırırken ağzın mendille kapatılması, kalabalık ortamlardan kaçınılması gerekiyor. Size H3N2 virüsü bulaştığını düşünüyorsanız, hemen doktora gidin, antibiyotik kullanmayın, hasta çocuğunuzu okula göndermeyin, kronik hastalığınız varsa aşı yaptırın. Evi sık sık havalandırın, yüzeyleri sıkça temizleyin, diğer insanlarla teması azaltın.

Nezle ile grip farkı nedir? Bu iki rahatsızlık genellikle birbirine karıştırılır. Nezlede burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve hapşırık görülür. Bu belirtiler gripte de görülebilir ama, kas ağrısı ve ateş gripte asıl belirleyici özelliklerdir.
.

H3N2 Virüsü ve Risk Grupları

Sağlık çalışanları, 65 yaş ve üzerindeki kişiler, yaşlı bakımevi ve huzurevinde kalan kişiler, astım dahil kronik akciğer ve kalp-damar sistemi hastalığı olanlar, şeker hastaları, kronik böbrek yetmezliği olanlar, kan hastalığı olanlar, bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar. 6 ay – 18 yaş arasında olup uzun süreli aspirin kullananlar daha çok risk altında bulunuyor.
.

H3N2 Virüsü ve Domuz Gribi Farkı

Prof. Dr. Selim Badur: “Grip aktivitesinde bir artış var ancak bu her kış olan ve beklenen bir dönemdir. Mevsimsel grip dediğimiz H3N2 virüsü ve H1N1 virüsü ağırlıklı bir salgın. Ancak biz çoğunlukla incelediğimizde H3N2 virüsünü görüyoruz. Aslında birkaç yıl önce adından söz ettiren ve domuz gribi olarak anılan H1N1 virüsü olsa daha iyi, çünkü o daha hızlı geçiyor. H3N2 daha ağır geçiyor. Bu grip virüsü saptananların yüzde 80′inden fazlasında H3N2 virüsüyle karşılaşıyoruz. Yaklaşık 1 hafta istirahat etmek gerekiyor.”

Prof. Dr. Önder Ergönül: İnfluenza A ile karşı karşıyayız. Bu H1N1 ya da H3N2 virüsü olabiliyor. Domuz gribi dendiği zaman insanlara hâlâ çok kötü geliyor, ancak domuz gribi aslında hafif bir türdür. H3N2 virüsü olaylarında ise daha geç geçen ve daha ağır seyreden bir tablo görüyoruz. Aralık başı, ortası gibi başlayan salgın şu sıralar en yüksek seviyeye ulaştı. Giderek sayılar artıyor. Evde istirahat, işe ya da okula rahatsızlık bitmeden dönmemek yayılma hızını da azaltır. Kronik rahatsızlığı olan, kalp hastaları, kanser hastaları, yaşlılar, hamileler mutlaka doktora danışmalı. Yalnız bir sıkıntı da ilacının piyasada pek bulunmaması. Etken madde oseltamivir içeren 3 ilaç şu anda piyasada çok zor bulunuyor. Hastalar boş yere de antibiyotik kullanmamalı.”

Hastalık gribal salgın olduğu için bol bol C vitamini tüketilmeli. Salatalara limon sıkılmalı maydanoz doğranmalı. Mevyelerde de C vitamini yüksek meyveler tüketilmeli.
.

H3N2 virüsü nedir? İlk Belirtileri Nelerdir?

Bilinen grip belirtileri, H3N2 virüsünün habercisi olabilir:
— Ateş,
— beraberinde boğaz ağrısı,
— burun akıntısı,
— genel vücut kırgınlığında bir ağırlık,
— yaygın bir kas eklem ağrısı ve
— şiddetli öksürük
…varsa, bir doktora başvurulması gerekir.
.

Güçlü Bağışıklığın Altın Kuralları

1. Sigara içmeyin.
2. Alkol kullanmayın.
3. Günde 40 dakika hafif egzersiz yapın.
4. İşlenmiş gıdalar yerine doğal gıdalarla beslenin.
5. Şekeri hayatınızdan çıkarın.
6. Hazır mayalardan uzak durun, vücudunuz hazır mayaları sindiremiyor, ekşi mayaya dönüş yapın.
7. Probiyotiklerinizi takviye edin. Bunun için fermente gıdalarla beslenin, ev yoğurdu yapın, turşu kurun, boza için.
8. Bunlarla birlikte bağışıklık sisteminizi güçlendiren bitki çayları içebilirsiniz.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ DESTEKLEYEN İKİ BİTKİ ÇAYI:
Aşağıdaki bitki çayını taze olarak hazırlayıp her gün 5-6 fincan için. Sizi rahatlattığını göreceksiniz.
• 1 tatlı kaşığı yeşil çay,
• 1 tatlı kaşığı ekinezya,
• 1 tatlı kaşığı ıhlamur,
• 250 cc. kaynar su.
Bunları kapaklı bir porselen fincanda yaklaşık 30 dakika demleyip için.

İkinci bitki çayı:
• Limon kabuğu,
• 1 tatlı kaşığı adaçayı,
• 1 tatlı kaşığı zencefil,
• 250 cc. kaynar su.
Bunlar kapaklı ve porselen fincanda demlenerek, kaynar olmayan bir sıcaklıkta içilmelidir.
.

Hızlı İyileşme İçin Neler Yapılmalı?

Grip olduktan sonra kısa sürede iyileşmek için yapılması gerekenler neler? Dr. Ümit Aktaş, doktorunuzun önereceği tıbbi tedaviye ek olarak iyileşmeyi hızlandıracak ve bir an önce normal hayata dönmeyi kolaylaştıracak olan şu önerilerde bulunuyor:

• Mutlaka istirahat edin.
• Bol miktarda sıvı tüketin.
• Bulunduğunuz mekânı sık sık havalandırın.
• İçeceğiniz çorbalar iyileşmenizde son derece etkili olacaktır: Bol bol kelle paça, işkembe ve tarhana çorbası için. Bunlar, bağışıklığınızı destekleyen fermente gıda içeren çorbalardır.
• Kapari turşusunu bolca tüketin. Kapari antiviraldir, virüsleri yok eder.

simge AileceSaglik.com 1 H3N2 virüsü gribini iyi bir bakım ve dinlenme ile kısa sürede vücudunuzdan atabilirsiniz.


.

İlgili Aramalar:

H3N2 virüsü, H3N2 virüsü nedir? H3N2 virüsü nasıl bulaşır, H3N2 virüsü antibiyotikle geçer mi, H3N2 virüsü ve gribi nasıl tedavi edilir, H3N2 virüs tedavisi, H3N2 virüsü belirtileri, H3N2 virüsü belirtileri nelerdir? H3N2 virüsü salgını, H3N2 virüsü salgınından korunma yolları…

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, h3n2 virüsü nedir, h3n2 belirtileri, h3n2 nedir, h3n2 virüsü belirtileri, h3n2, h3n2 virüsü, zayıflama.
.

1 yorum

Yorumlar kapatıldı.