Hareketsiz Yaşam Kanser Nedeni Olabiliyor

Masabaşı iş, masa başı işin zararları, ofis hastalıkları

Hareketsiz Yaşam Kanser Nedeni Olabiliyor

Hareketsiz Yaşam Kanser Nedeni Mi? ”Stres, sağlıksız beslenme ve hareketsizlik, kansere neden oluyor.”

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cem Uzal, dünyada her yıl yaklaşık 10 milyon yeni kanser olgusunun ortaya çıktığını, dünyadaki ölümlerin yaklaşık yüzde 12’sinin kanser nedeniyle olduğunu anlattı.

Uzal; ”Stres, sağlıksız beslenme ve hareketsizlik gibi farklı nedenler, farklı kanser türlerinde risk artışına zemin hazırlayabiliyor” dedi.

Masa başında çalışanlarda kalın bağırsak kanseri riski

Prof. Dr. Uzal, masa başında çalışanların ve hareketsiz bir yaşam sürenlerin kalın bağırsak kanserine yakalanma oranlarının daha hareketli ve spor yapanlara oranla daha yüksek olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

”Liften yoksun, yağ, protein açısından zengin beslenme ve obezite, kalın bağırsak kanserinin oluşumuna zemin hazırlıyor. Hareketsiz bir yaşamı olan, özellikle masa başında çalışanlarda bu risk daha da artıyor.

Diyetteki lifin sebze, meyve ve kuru baklagil tüketiminin artırılıp yaşama fiziksel aktivite katılması halinde, kalın bağırsak kanseri oluşumunu yüzde 40 oranında azaltabiliyor.”

Prof. Dr. Uzal, tütsülenmiş et, konserve ve tuzlu gıdaların fazla tüketilmesinin mide, geç yaşta doğurma ya da hiç doğurmama, geç menopoz ve emzirmemenin meme, stres, sigara ve alkol tüketiminin gırtlak, akciğer ve karaciğer, aşırı güneşte kalmanın da cilt kanserini tetiklediğini bildirdi.

Uzal, sağlıklı bir yaşam için spor dolu bir yaşam ve kanseri tetikleyici unsurlardan uzak durulması gerektiğini sözlerine ekledi.

.
İlgili Yazılar: