■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

İdrar yolları iltihaplanması nasıl geçer?

Yazının Tam Başlığı: İdrar yolları iltihaplanması nasıl geçer?
Kadın sağlığı, kadın hasyalıkları, kadınsal hastalıklar

İdrar yolları iltihaplanması

İdrar yolları; böbreklerden başlayıp, idrar kanalları, idrar kesesi (mesane) ve idrar çıkış yerine kadar uzanan bir sistemdir. Vücudumuzdan zararlı atıkları atmakta idrar yolları önemli bir rol oynar.

Böbrekler, bir çift fasulye şeklinde karnın her iki üst arka kısmında yer alır ve kanımızdan atık maddeleri süzme görevi yaparlar. Böbreklerde oluşan idrar, idrar kanalı ile mesaneye taşınarak üretradan atılana kadar mesanede yani idrar kesesinde bekletilir.

Böbreklerden idrar çıkış yerine kadar olan bu saydığımız kısımların herhangi birinde enfeksiyon gelişebilir. En sık rastlanan alt kısımda mesane ve idrar çıkış yerindeki enfeksiyonlardır. İdrar kesesinde gelişen iltihaplanma çok ağrılı ve rahatsızlık vericidir. Zamanında tedavi edilmezse bu enfeksiyon yukarı doğru ilerleyip, böbreklere kadar yayılabilir ve daha önemli sağlık sorunları yaratabilir.

Sık sık idrara çıkma isteği, idrar yaparken yanma, ağrı ve sızı hissi yaşıyorsanız İdrar yolları iltihaplanması sorunuyla karşılaşmışsınız demektir. İdrar yolları iltihaplanması varsa; idrarda koku ve renk değişimi, vücut kırgınlığı, halsizlik, bulantı ve kusma gibi belirtiler görülebilir.

Kadınlar İdrar yolları iltihaplanması ile çok sık karşılaşmaktadır. Çünkü, kadınlarda anatomik yapıları nedeniyle idrar yolu daha kısadır. Kadınlarda idrar yolunun kısa olması, bakterilerin mesaneye daha kolay ulaşmasına ve kolayca enfeksiyon oluşmasına neden olmaktadır. Dış vajinanın çevresinde bulunan mikroorganizmalar cinselliği aktif olan kadınlarda ilişki sırasında mesaneye daha kolay ve daha kısa bir süre içinde ulaşır ve İdrar yolları iltihaplanması sorununu ortaya çıkarır.

İdrar yaparken ağrı, yanma, yüksek ateşle birlikte kanama varsa, vakit kaybetmeden hemen uzman bir doktora görünmek ve İdrar yolları iltihaplanması için acilen tedavi olmak gerekir. Zamanında önlem alınmazsa idrar yolları iltihaplanması tamamen yok edilemez ve sık sık kendini yenileyebilir.

İdrar yolları iltihaplanması özellikle bayanların en sık karşılaştığı sağlık problemlerinin başında gelir demiştik. İdrar yolu iltihaplanması sorununda uygulanacak tedavi çok önemlidir. Çünkü idrar yolu iltihabının geçmesi için kimi zaman kadın hastalar evde yanlış yöntemler uygulayabiliyorlar. Bu da bazen istenmeyen ciddi sağlık sorunları yaratabiliyor.

Peki; idrar yolları iltihaplanması tedavisi için yapılması gerekenler nelerdir? dediğinizi duyar gibiyiz. İşte bu nedenle uzman doktorlar sizin için aşağıda idrar yolları enfeksiyonlarında yapılması gerekenleri özetlediler.

İdrar yolları iltihaplanması sorununda yapılması gerekenler nelerdir?

İdrar yolları iltihaplanması yaşamamak ve yakalanmaktan kendimizi korumak için bol sıvı tüketmeli, dış vajinanın hijyenine dikkat etmeli, ilişkiden sonra 15 dakika içinde mutlaka idrara çıkmalı, yeterince temiz olmayan havuzlara ve denize girilmemelidir. Tekrar eden idrar yolu enfeksiyonlarında düşük doz antibiyotik tedavisi uygulanır.

İdrar yolu enfeksiyonlarından korunmak için bol bol sıvı tüketilmesinin önemine değinmiştik. Aynı zamanda idrar yolları iltihaplanması hastalığından korunmak için tatlı ve şekerli gıdalardan da uzak durmak gerekir. C vitamini bakımından zengin besinlerle beslenmek, idrar yolları iltihaplanması sorunundan korunmada etkili bir yöntemdir.

İdrar yolları iltihaplanması İdrar yolları iltihaplanması sırasında ortaya çıkan ağrı ve benzeri sıkıntıların geçmesi için doktor önerisi olan ilaçların kullanılması gerekir.

Çocuklarda idrar yolu iltihaplanmasının tedavisi kesinlikle yetişkinlerinkinden daha büyük bir öneme sahiptir. Çocuklarda hastalığa neden olan başlıca faktörler araştırıldıktan sonra, nedene yönelik tedavi uygulanmalıdır.

İdrar yolları iltihaplanması doktorun tavsiye ettiği dozda ve sürede antibiyotik ilaç kullanılarak iyileştirilir. Antibiyotik kullanmadan tamamen bu sorundan kurtulmak mümkün değildir. İdrar yolları iltihaplanması vakalarında antibiyotik tedavisi ile %80 başarı sağlanmaktadır.

İdrar yolları iltihaplanması rahatsızlığında bol bol sıvı tüketilmeli, hijyene dikkat edilmeli ve kasık bölgesinde ortaya çıkan ağrı için de sıcak uygulamasına başvurulmalıdır

.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, idrar yolu iltihabı nasıl geçer, idrar yolu enfeksiyonu kaç günde geçer, idrarda iltihap, idrar yolu iltihabını ne söker, iltihabı ne söker, idrarda iltihap nasıl geçer, idrar yolu enfeksiyonu antibiyotik kullanmadan geçer mi, zayıflama.

Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

İdrar yolları iltihaplanması nasıl geçer? - -


sitemap -- sitemap

banner