Jet-lag Belirtileri

Jet-lag Belirtileri

Daha önceki yazımızda uzun süreli uçak yolculukları sonucu biyolojik saatimizin bozulması ile bazı sorunların ortaya çıktığından bahsetmiştik. Bu sorunlara Jet-lag sendromu dendiğini belirtmiştik. Jet-lag nedir? konulu yazımızı okumak için Buraya tıklayınız.

Jet-lag olayı, insanları hem fiziksel, hem zihinsel, hem de duygusal olarak etkilemektedir. Fiziksel etkisine ayaklarda şişkinlik, zihinsel etkisine yönlerin şaşırılması gibi şaşkınlık belirtileri ve duygusal etkisine de korku ve endişe gibi kuruntular örnek verilebilir.

Jet-lag belirtileri olarak; aşırı yorgunluk, uykusuzluk, mide ve baş ağrıları, oryantasyon bozukluğu, iştahsızlık, alınganlık sayılabilir. Düzensiz kalp atışları ve koordinasyon bozuklukları da jet-lag olayında görülen belirtilerdendir.

Jet-lag yaşayan kişide uykusuzluk başta olmak üzere, uyku düzeninde bozukluklar ve yorgunluk temel sorunu oluşturur.

Halsizlik, kabızlık veya tam tersi ishal gibi bağırsak bozuklukları, iştah kaybı, kendini kötü hissetme, gerginlik, konsantrasyon güçlüğü, baş ağrısı, hafıza bozuklukları, kan basıncındaki oynamalar, adet düzensizliği, bulantı, vücut direncinde azalma görülebilecek diğer yaygın belirtilerdir.

Jet-lag en çok kimlerde görülür?

Hemen herkes az ya da çok jet-lag sendromundan etkilenir. Fakat; uyku saatleri düzenli olan kişileri; yorgun, uykusuz, az su içen, 60 yaş üstü, kronik hastalıkları nedeniyle genel durumu kötü olan kişileri jet-lag daha çok etkiler.

Jet-lag Çocuklar günün farklı saatlerinde uyuyabildikleri için jet-lag olayından daha az etkilenirler. Gençlerin de etkilenme oranı, süresi ve şiddeti yetişkinlere oranla daha düşüktür.

Jet-lag etkisi; kaç zaman dilimi (time-zone) aşıldığı ve hangi yöne (doğu-batı) gidildiğine bağlı olarak artar ya da azalır. Doğuya doğru uçmanın yarattığı sıkıntı batıya uçmaya göre daha fazladır.

Uzun süreli uçak yolculuğuna bağlı olarak oluşabilecek yakınmalar da jet-lag süresini ve şiddetini etkilemektedir. Uçakta yeterli uyuyamama, düşük oksijen basıncına maruz kalma, saatlerce oturmak zorunda kalınması, düzensiz zamanlarda yenilen yiyecekler, kabin içi nem oranının düşük olmasına bağlı olarak ortaya çıkan sıvı kaybı etkileri, alkol ve kafein alımı vb. Jet-lag etkisini ve süresini arttırır.

Jet-lag nasıl önlenir? konulu yazımızı okumak için Buraya tıklayınız.

Sonraki yazımız Jet-lag nasıl önlenir.

.
İlgili Yazılar: