Jet-Lag İle Baş Etmenin Yolları

Jet-lag konusunda daha önceki yazılarımızda jet-lag nedir, jet-lag belirtileri, jet-lag nasıl önlenir, Melatonin nedir, ne işe yarar? konularını ele almıştık. Jet-lag konusundaki son bilgilendirici yazımız olan “Jet-Lag İle Baş Etmenin Yolları” aşağıdadır. Konuya tam hakim olabilmeniz için ilgili diğer yazıları da okumanızı öneririz.

Jet-Lag İle Baş Etmenin Yolları

Jet-lag ile baş etmenin, yeni saat dilimine hızla adapte olmanın en önemli kuralı; eski zaman dilimindeki gibi değil yeni zaman dilimine uygun olarak yaşamaktır. Gittiğiniz yerde yeni saat düzenine uygun olarak yatağa girip, uyanmanız, yemek saatlerinizi ve çalışma düzeninizi yeni saate göre ayarlamanız jet-lag etkisinden kolay kurtulmanızı sağlar. Eğer mümkünse birkaç gün önce gidip oradaki zaman dilimine adapte olun. Ayakta olmanız gereken zamanlarda protein yönü zengin, akşamları ise karbonhidrat yönü zengin yemekler tercih edin.

Yolculuğunuzun öncesinde gidilecek yöne uygun olarak yapılan planlama değişiklikleri de jet-lag ile baş etmede etkili olacaktır. Vücut saatini alıştırmaya birkaç gün önceden başlayabilirsiniz; batıya gidecekseniz her zamankinden 1-2 saat geç, doğuya gidecekseniz 1-2 saat erken yatıp erken uyanmak gittiğiniz yere uyumunuzu kolaylaştırır. Yolculuk öncesinde iyice dinlenmeye özen gösterin.

İnsülin, tansiyon hapı vb. ilaçlar kullanıyorsanız, ilaçların geçiş şekli için doktorunuza danışmalısınız.
Yolculuktan bir gün önce, yolculuk sırasında ve bir gün sonrasında alkol alımından kaçınmalısınız. Alkol, vücutta sıvı kaybına, uyku bozukluklarına ve bulantıya neden olabilir.

Alkol gibi kafein alımından da kaçınmalısınız; benzer sorunlara yol açtığı gibi yolculukta yaşanabilecek uçuş fobisi vs. gibi sorunları ve gerginliği arttırıcı etki yapar.

Uçaktaki düşük nem oranı ve susuzluğa bağlı tüm olumsuzluklarla baş etmek için olmazsa olmaz şart, bol su içilmesidir.
Uzun uçuşlarda gidilecek yerin saatine uygun olarak uçak içerisinde karartma yapılması vücut saatinin adaptasyonuna yardımcı olur. Yolculuktan önce, yolculuk sırasında ve sonrasında bol bol su için. Herhangi bir sıvı değil, özellikle su almaya özen gösterin.

Seyahatiniz sırasında rahat kıyafetler giymek ve en azından saat başı bacakları hareket ettirmek, uçağın içinde dolaşmak; derin ven trombozu, pulmoner emboli gibi hareketsizliğe bağlı oluşabilecek riskleri ortadan kaldırırken, jet-lag ile baş edebilmeniz için zihninizi ve bedeninizi de dinç tutacaktır.

Uzun yolculuklarda uyuyamadığınız için jet-lag sendromu yaşıyorsanız, uçuş sırasında ayakkabılarınızı çıkarmak uyuyamama problemini hafifletebilir.

Jet-lag ve Melatonin İlişkisi

Bazı kişiler vücudu ve metabolizmayı uyku konumuna hazır hale getirmek için melatonin kullanırlar. Melatonin uyku ilacı değildir. Melatonin, insan beyninin 23.00-05.00 saatleri arasında salgıladığı bir hormon olup, asıl görevi vücudun biyolojik ritmini korumaktır. Ancak bu hormon ışığa karşı duyarlı olduğu için yerel saatinize göre uykuda olmanız gereken zamanlarda, mümkün olduğu kadar koyu renkli gözlükler, göz maskeleri vs. ile gözlerinizi ışıktan koruyun. Böylece melatoninin doğal olarak salgılanması hızlanmış olur.

Dışarıdan melatonin desteği alacaksanız, uyumayı planladığınız saatten 30 dakika önce alın. Melatonin kullanan kişiler jet-lag etkisini daha hafif ve kısa sürede atlatabildiklerini söylemektedir; ancak bu konuyla ilgili henüz yeterli sayıda çalışma yapılmamıştır. Kan sulandırıcı etkiye sahip ilaç alanlarda ve epilepsi hastalarında melatonin dikkatli kullanılmalıdır. Kısacası; melatonini doktorunuza danışmadan kesinlikle kullanmamalısınız.

Bazı yolcular uyku ilaçları kullandıklarını belirtmektedir. Ancak uyku ilaçları, birkaç günden uzun kullanımlarda alışkanlık yapabilecekleri ve yolculuk sırasında derin ve hareketsiz uykuya neden olarak kan dolaşımını yavaşlatacağı için doktorlar tarafından pek önerilmemektedir. Uyku sizin için gerçekten büyük sorunsa, belki en düşük doz ve kısa etkili uyku ilaçları kullanılabilir.

Jet-lag Ayrıca; Jet-lag etkileri 50 yaşın üstünde daha fazla hissediliyor, önlemlerinizi ona göre almalısınız

.

.