jet-lag nasıl önlenir?

jet-lag nasıl önlenir?

Jet-lag konusunda daha önce iki tane yazı yazmış, yazılarımızda uzun süreli uçak yolculukları sonucu biyolojik saatimizin bozulması ile bazı sorunların ortaya çıktığından bahsetmiş ve bu sorunlara Jet-lag sendromu dendiğini belirtmiştik. Konuyu tam olarak kavrayabilmek için diğer ilgili yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

İlk olarak; Jet-lag nedir? konulu yazımızı okumak için Buraya tıklayınız.

İkinci olarak; Jet-lag Belirtileri konulu yazımızı okumak için Buraya tıklayınız.

Şimdi gelelim Jet-lag nasıl önlenir? konulu yazımıza…

Jet-lag sendromunu önlemek ve korunmak için; öncelikle soğuk algınlığı rahatsızlığı olanlar uçak yolculuğunu tercih etmemelidir. Çünkü soğuk algınlığı geçiren kişiler uçağın havalanışında ve yere inişinde basınç değişimi olacağından kulak ve baş ağrıları yaşayabilir.

Yolculuk öncesinde güzelce dinlenme ve uyku ihtiyacını giderme jet-lag etkisini azaltmada işe yarayabilir. Uçak yolculuğu sırasında rahat ayakkabılar giyilmeli, gerekirse ayakkabılar çıkartılarak ayaklar rahat ettirilip, uyku moduna geçilmelidir. Yolculuğu uyuyarak geçirebilirseniz bu jet-lag sendromu problemini daha hafif atlatırsınız. Uçak yolculuğu sırasında uyuma güçlüğü çekenler, uyku ilacı alarak uyumayı düşünseler de, uzmanlar yolculuk sırasında uyku ilacı kullanımını önermemektedir. Çünkü uyku ilacı ağır bir uyku hali yaratır ve bu ağır uyku sonucunda hareketsiz hale gelen vücuttaki kan dolaşımı çok yavaşlar. Bu da sağlıklı bir durum değildir.

Jet-lag etkisi yolculuk bittikten sonra da devam edeceği için; varılan bölgenin yeme, içme ve uyuma saatlerine uymaya çalışmak, sosyal etkinliklerine katılmak uyum süresini kısaltmaya ve jet-lag etkisini önlemeye yardımcı olacaktır. Protein açısından zengin bir kahvaltı ile karbonhidrat açısından zengin bir akşam yemeği yemek de yine jet-lag etkisini önlemede size yardımcı olacaktır. Ayrıca jet-lag etkisini azaltmak için bol miktarda sıvı, özellikle de su tüketilmelidir.

Jet-lag etkisini önleme yollarından biri de melatonin hapı kullanımıdır. Melatonin hormonu doğal olarak beyin tarafından özellikle vücut uykuda ve karanlıkta iken saat 23:00 ile 05:00 arası salgılanan bir hormondur. Melatonin hormonunun temel görevi vücudun biyolojik saatini koruyup, ritmini ayarlamaktır. Uzun süreli uçak yolculuklarında gece ile gündüz karıştığı için beyin düzenli olarak melatonin üretemez ve bu nedenle biyolojik saatimiz bozulur. Dolayısıyla Jet-lag sendromunun temel nedeni de bu melatonin hormonunun yeterince üretilememesidir. Melatonin hormonu ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için Buraya tıklayınız.

Jet-lag Jet-lag nasıl önlenir? konulu bilgilendirme yazımızı okudunuz. Jet-lag olmadan geçireceğiniz sağlıklı, güzel uçak yolculukları diliyoruz.

.
İlgili Yazılar: