Kabızlık Sorununa İyi Gelen Yiyecekler

Karın bölgesi rahatsızlıkları, karın ağrısı

Kabızlık

Kabızlık zaman zaman herkesin yaşayabildiği bir sorundur. Nadiren ciddi bir hastalığın göstergesi de olabilir. Kabızlık için bağırsak hareketlerinin seyrek veya yetersiz olmasıyla yaşanan sıkıntı diyebiliriz.

Kabızlık sorununda dışkılama sıklığı azalır ve dışkılama sırasında güçlük çekilir. Dışkılama sayısı sağlıklı kişilerde kişiden kişiye farklılık gösterir ve kesin bir sayısı yoktur. Normal, sağlıklı kişi günde üç defa tuvalete çıkabileceği gibi, haftada üç defa da çıkabilir. Bazı kişilerin metabolizmalarının çalışma şekline bağlı olarak dışkıları normalde de katı olabilir. Üç günden uzun süre ile dışkılama gerçekleşmediğinde dışkı sertleşir ve çıkışı ağrılı olabilir. Bu sorun daha sık tuvalete çıkan kişilerde de zaman zaman yaşanabilir.

Kişinin aldığı besinlere, kaloriye, tüketiği sıvı miktarına ve günlük aktivitesine bağlı olarak kabızlık sıklığı ve yaşanan sıkıntılarda farklılık görülebilir. Seyrek dışkılama yanında, zor, sert ve ağrılı dışkılama da kabızlık olarak dile getirilir. Oysa pek çok kişide bu kabızlık sorunu, yaşam tarzında ufak tefek değişiklikler yapılarak tedavi edilebilir.

Kabızlık Belirtileri Nelerdir?

Kabızlık sorununda ilk olarak seyrek dışkılama, karında gerginlik ve şişkinlik hissedilir. Bunlar kabızlığın genel belirtileridir. Kabızlık varsa dışkılama sayısı azalır; dışkı, sert ve düzensiz şekil alır. Çoğunlukla karın ağrısı ve aşırı gazlanma görülür. Hasta, dışkılama hissi olmasına rağmen, boşaltamaz ve gerginlik, sıkıntı hisseder.

Kabızlık Nasıl Gelişir?

İnce bağırsaklarımıza günde ortalama 10 litre civarında sıvı gelir. Bunun kaynağı içtiğimiz sıvılar, mide, safra, pankreas ve bağırsak salgılarıdır. Bu sıvının %90’ı ince bağırsaklardan emilir ve geri kalan 1 litre sıvı kalın bağırsaklara geçer. Burada da bağırsakların sonuna doğru ilerlerken içeriğin yaklaşık %90’ı emilir ve günde ortalama 100 ml civarında artık bağırsakların son kısmı olan rektuma gelir. Normal koşullarda 100 ml hacmindeki artık rektumu gerdiğinde tuvalet hissi oluşur ve tuvalette istemli olarak bağırsağın dışarı açıldığı kısım olan anüsteki kaslarımızı gevşeterek tuvalete çıkarız. Bu his oluştuğunda tuvalete gitmeyip ertelersek dışkı rektumda daha uzun süre kalır ve bundan daha fazla sıvı çekilir, dışkının hacmi azalır ve tuvalet hissi ortadan kalkar, dışkı da sert hale gelir. Bir sonraki tuvalet hissi oluştuğunda sert dışkıyı çıkarmak sorun olabilir. Dışkılama hissi oluştuğunda bunu ertelemek zaman içinde rektumun genişlemesine de neden olur, bu da normal miktarda dışkının dışkılama hissi oluşturmasına engel olur. Böylece bir kısır döngü oluşur.

Bağırsak hareketlerini azaltan hareketsizlik, sürekli oturarak çalışma ya da uzun süreli yatak istirahati gibi bazı durumlarda da dışkı bağırsaklarda uzun süre kaldığından çok sıvı çekilir ve rektuma az miktarda dışkı gelir bu da tuvalet hissi oluşturmaz.

Kabızlık Nedenleri Nelerdir?

Kabızlığın farklı nedenleri olmakla birlikte, en sık kişinin tuvalet alışkanlığı, kişiliği ve psikolojik durumuyla ilgili neden öne çıkar. Titiz ve her şeyin en iyisini yapmaya gayret gösteren, kişilerde kabızlık daha sık görülür. Ayrıca; üzüntü, heyecan gibi hallerde kabızlık ortaya çıkabilir.

Kişinin beslenme alışkanlığı da kabızlık yapabilir. Posasız gıdalarla beslenme kabızlığa neden olur. Ayrıca; yetersiz su alınması kabızlığın en önemli nedenidir. Hareketsiz yaşam, sürekli oturarak çalışma ya da uzun süreli yatak istirahati dışkılama isteğini baskılar ve kabızlığa neden olur.

Tiroit bezinin yeterli çalışmadığı, kanın kalsiyum seviyesinin yüksek olduğu hallerde, depresyon gibi bazı psikiyatrik durumlarda, basur hastalığında kabızlık görülebilir.

Bunların dışında belirtileri arasında kabızlık yer alan kalın bağırsak kanseri de nedenler arasında düşünülmelidir. Dışkının kanlı olması, kalın bağırsak kanserini düşündürebilir. Ancak çok zor dışkılama sırasında, basur gibi hastalıklarda da dışkıda kanın görülebileceği unutulmamalıdır. Basurdaki kanama, dışkılamanın sonunda taze kırmızıdır. Kanserdeki kanama ise; dışkıyla tamamen karışıktır ve sonra gelmez, daha da koyu renktedir.

Birçok etken kabızlığa neden olabilir. En önemlilerini şöyle sıralayabiliriz:
-Diyette yeterli lif bulunmaması
-Hareketsizlik
-Yeterli sıvı almamak
-Tuvalet hissi oluştuğunda bunu ertelemek
-Stres ve anksiyete
-Gebelik, uzun süreli yolculuk gibi yaşam tarzındaki değişiklik
-Bazı ilaçların yan etkileri
-Bağırsakları ya da diğer organları ilgilendiren Tiroid, şeker gibi bazı hastalıklar

Kabızlık Nasıl Tedavi Edilir?

Kabızlığın tedavisi için nedeninin tam olarak anlaşılması gerekir. Bazı hastalıkların tedavisi, belirtileri arasında olan kabızlığı da ortadan kaldıracaktır. Bunun yanı sıra kabızlık çeken kişilerin posalı yiyecekler alması, düzenli beslenme, her gün aynı saatte ve düzenli tuvalete gitme, tuvalette belli bir süre bekleme, beden hareketleri, özellikle karın kaslarının çalıştırılması tavsiye edilir.

Doktorunuz size kabızlık sorununuz ve sindirim sistemi ile ilgili sorular soracak, bağırsak hareketleriniz, beslenme ve yaşam tarzınız ile aldığınız ilaçları değerlendirecektir. Tüm bu sorulara verdiğiniz cevaplar doktorunuza sorununuzun olası nedenleri hakkında bilgiler verecektir. Doktorunuz ayrıntılı bir muayeneden sonra belki bazı tahlillerin yapılmasını gerekli görecektir. Bu tahliller sonunda kabızlığa neden olabilecek bir hastalık tespit edilmezse doktorunuz size korunma tedbirlerini anlatacak ve dışkınızın normal hale gelmesi için bazı ilaçlar verebilecektir. Kabızlık sorununu gidermede başlıca iki tür ilaç grubu vardır. Birinci grup lif içerenler, ikinci grup ise dışkı yumuşatıcılardır.

Bunlarla birlikte dışkıyı yumuşatıcı ve sakinleştirici ilaçlar kullanılır. Bazı durumlarda lavman da yapılabilir. Her yemekte en az 1-2 bardak su içmelidir. Sabah aç karnına ve yatarken bir su bardağı ılık bal şerbeti içilmesi kabızlığa iyi gelir.

Kabızlıktan nasıl korunabiliriz?

Kabızlıktan korunmanın en basit yolu çocukluk çağından itibaren tuvalet hissi oluştuğunda hemen tuvalete gitmektir. Elimdeki iş bitsin ya da eve gidince tuvalete giderim gibi gerekçeler ile hissi ertelemek kabızlığın gelişmesinde önemli rol oynar. Ayrıca besinlerle yeterli miktarda lif almamak, yetersiz egzersiz, yetersiz sıvı alımı, stres, gebelik, seyahat ve barsak hareketlerini azaltabilen ilaçları kullanmak da kabızlık nedeni olabilir. Bu durumların düzeltilmesi kabızlığın düzeltilmesinde önemli rol oynar.

Kabızlık nedeni ile ne zaman doktora gitmeliyim?

Kabızlık genellikle geçici bir durumdur ve kolaylıkla düzeltilebilir. Ancak bazen ciddi bir hastalığın işareti de olabilir ve mutlaka doktora gitmeyi gerektirir. Bu durumlar şöyle sıralanabilir:
-Yeni ortaya çıkan nedensiz kabızlık
-Yeni ortaya çıkan bağırsak hareketlerinde değişiklik
-Diyet düzenlemeleri, egzersiz ve diğer önlemlere rağmen bir haftadan fazla devam eden kabızlık
-Dışkıda kan görülmesi
-Kabızlık ile birlikte gaz çıkaramama (yellenememe)

Kabızlık Sorununa İyi Gelen Yiyecekler

Kabızlık sorununuzdan kurtulmanıza yardımcı olacak yiyecekler nelerdir? Hangi yiyecekler iyi gelir, kabızlık için ne yemeli ve kabızlığa doğal çözüm yolları nelerdir? sorularınıza cevaplar aşağıda sıralanmıştır.

Vücuda giren sıvı miktarında azlık olması, beslenmede yapılan hatalar ve bağırsakları etkileyen bir hastalık sonucu gelişen kabızlık, bir takım sağlıklı besinlerin tüketilmesi ile ortadan kaldırılabilecek bir sorundur. Kabızlığa iyi gelen besinler, gıdalar ve yiyecekler sayesinde, kabızlık şikayetine doğal çözüm bulabilirsiniz. Kabızlığa faydalı yiyecekler tüketirken bol miktarda su içmeye de özen göstermelisiniz.

Kabızlık şikayeti olanlar gün içinde yaklaşık 3,5 litre su tüketmelidir ki, bağırsakların çalışmasına etkili olsun. Su ve lif bakımından zengin olan yiyecekleri tüketmek bağırsakların yumuşamasını sağlar ve katı dışkı yumuşayarak dışarıya daha rahat bir şekilde çıkar.

Kabızlığa iyi gelen besinler:

– lif bakımından zengin olan brokoli,
– Roka, lahana, ıspanak, maydanoz, dereotu, marul gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler,
– tatlı patates, brüksel lahanası, kuşkonmaz, enginar,
– Havuç, turp, kereviz gibi kök sebzeler,
– Kepekli ve lifli yiyecekler,
– Kuru üzüm, incir, kayısı gibi kuru meyveler
– Kabak çekirdeği, ayçiçeği gibi kuruyemişler
– Baklagiller ve fasulye de bağırsakların çalışmasına yardımcı olur, tuvalet problemini ortadan kaldırır

kabızlık Kabızlık sorununuzu bu yiyecekleri beslenme programınızda düzenli olarak bulundurup tüketerek giderebilirsiniz

.

.