■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Karpal Tünel Sendromu (El Bileğinde Sinir Sıkışması)

Yazının Tam Başlığı: Karpal Tünel Sendromu (El Bileğinde Sinir Sıkışması)

Karpal Tünel Sendromu

Karpal tünel sendromu (KTS), el parmaklarının hareket ve hissinin sağlanmasında önemli bir rolü olan median sinirin el bileği hizasında sıkışmasıyla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Sinir sıkışmaları içinde en sık görüleni, karpal tünel sendromudur. Median sinir koldan gelir ve el bileğinin iç kısmında parmakları hareket ettiren 9 tane tendonla birlikte karpal tünel adı verilen dar bir boşluktan geçer. Median sinirin görevi başparmak, işaret parmağı ve orta parmağın iç yüzünün tamamı ile yüzük parmağının iç yüzünün dış yarısının hissetmesini sağlamaktır.

Parmakların bazı hareketleri yapmasını sağlayan kasların çalışmasında da median sinirin rolü vardır. Median sinirin karpal tünel içinde sıkışıp uzun süreli basınca uğraması karpal tünel sendromuna neden olur. Karpal tünelin yalnızca median sinir ve kas bağlarının sığabileceği kadar genişliği vardır.

Karpal tünel içindeki bir şişlik, sıvı birikimi ya da anormal doku büyümesi sinire baskı yapar ve karpal tünelden geçen sinirlerin sıkışmasına neden olur. Sinirler sıkışınca da elde ve parmaklarda uyuşma, keçelenme, his kaybı ve elektrik çarpmış hissi gibi sorunlar ortaya çıkar.

Eller silkelenince anlık olarak ağrı ve sızıda azalma yaşansa da, baş parmak ile küçük parmak birbirine dokundurulamaz. Eller, ağır eşyaları kaldıramaz, elindekini düşürme gibi durumlar, his kaybı nedeniyle oluşur.

İşte bu sıkıntılara yol açan rahatsızlığa karpal tünel sendromu denir.

Karpal Tünel Sendromu Kimlerde Sık Görülür?

karpal tünel sendromu Karpal tünel sendromu çoğunlukla 40-60 yaş arasındaki kadınlarda daha sık görülür.

Özellikle el bileğinin sürekli bükülü pozisyonda kaldığı daktilo ve klavye kullanmak veya el ve el bileğine sürekli yük binen temizlik işlerinde çalışmak karpal tünel sendromu görülme olasılığını arttırır.

Masaya dirseği 90 derece dayamak, keman gibi müzikal enstrümanların bileği yoracak kadar aşırı ve sürekli kullanımı, çok fazla titreşim yapan cihazlarla çalışmak karpal tünel sendromu oluşturan diğer davranışlardır.

Karpal Tünel Sendromu Nedenleri

Karpal tünel sendromu genellikle; yapısal olarak tünelin dar olması, bilekte oluşan hasarlar ve ezilmeler, yanıklar, kemikteki kırıklar sonucu ortaya çıkar.

Bununla birlikte, diyabet, raynaud rahatsızlığı, böbrek ve kalp hastalıkları, şeker hastalığı, romatoid artrit, hipotroidi, aşırı şişmanlık, gut, vücuda alınan bazı ilaçlar, menopozda yaşanan hormon değişikliği gibi diğer başka problemlerin etkisiyle de ortaya çıkabilir.

Ayrıca; gebelik döneminde vücut sıvılarının artması karpal tünel içinde basınç artışına ve geçici olarak karpal tünel sendromu belirtilerinin oluşmasına yol açabilir.

Karpal Tünel Sendromu Tanısı ve Tedavisi

Karpal tünel sendromu tanısı hastanın şikayetleri dikkate alınarak ve hasta muayene edilerek konulabilir. Kesin teşhis için sinir içindeki elektrik sinyallerinin taşınıp taşınmadığını gösteren EMG (elektromyografi) incelemesi yapılmalıdır.

Karpal tünel sendromunun çeşitli tedavi alternatifleri vardır. Karpal tünel sendromu rahatsızlığı henüz başlangıç aşamasında ise, en sık kullanılan tedavi yöntemi bandaj uygulamasıdır. Elin, el bileğinin ve parmakların hareketini engelleyen bandaj takılarak eller, parmaklar ve bilekler dinlendirilir. Bandaj, karpal tünelde oluşan basıncın azalmasını sağlar.

Bandajla rahatlamanın sağlanamadığı daha yangılı ve ağrılı durumlarda enflamasyonu ve ağrıyı gidermek amacıyla içinde steroid olmayan antienflamatuarlar ve ağrı kesiciler yanı sıra çelik eldiven tedavisi ile sorun giderilebilir. Bu uygulamalar da ağrıyı kesmezse, bileğe küçük dozlarda lokal anestezi enjeksiyonu yapılabilir.

Karpal tünel sendromu çok ilerlemişse ve bütün bu uygulamalara rağmen şikayetler halen devam ediyorsa tedavisi küçük bir cerrahi operasyonla yapılır. Karpal tünel sendromu hakkında değerli bilgiler içeren bu yazıyı, bilgisayar kullanan bütün arkadaşlarınızla paylaşmanızı tavsiye ederiz.

.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, karpal tünel sendromu bitkisel tedavisi, sinir sikismasina ne iyi gelir, sinir sıkışması bitkisel tedavi, sinir sıkışmasına iyi gelen bitkiler, sinir sıkışmasına bitkisel çözüm, sinir sıkışmasına hangi bitki iyi gelir, bilekte sinir sıkışması bitkisel tedavi, zayıflama.

Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Karpal Tünel Sendromu (El Bileğinde Sinir Sıkışması) - -


sitemap -- sitemap

banner