Karpal Tünel Sendromu Nedenleri ve Evde Tedavi

Karpal tünel sendromu nedir, kimlerde görülür, hangi davranışlar karpal tünel sendromuna neden olur, nedenleri, evde tedavisi nasıldır? Tüm bu soruların cevabı aşağıdaki yazımızda…

Karpal Tünel Sendromu Nedenleri

Elde güçsüzlük, çabuk yorulma ve özellikle ilk üç parmakta karıncalanma hissi, el ve bileklerde sık sık ağrılar, hissizleşme ve uyuşukluk görülüyorsa, karpal tünel sendromu hastalığına yakalanmış olabilirsiniz. İlerleyen dönemlerde ağrı şiddetlenirken parmaklarda uyuşmaların arttığı görülür. Ağrı ve uyuşukluk hissi çoğu kez geceleri hastayı uykudan uyandıracak kadar şiddetli olabilir. Belirtiler hasta elini silkeleyerek salladığında ve bileğini hareket ettirdiğinde biraz azalır. Bu hastalık sürekli bilgisayar kullanan kişilerde ve özellikle de geceleri çok şiddetli bir ağrı yaşanmasına neden oluyor. Karpal tünel sendromu sorunu olan kişiler hastalık ilerlemeden tedaviye başlamalıdır. Aksi takdirde, hayatlarında ciddi anlamda kısıtlamalar yaşayabilir ve ilerleyen aşamalarda ellerini kullanamaz duruma gelebilirler.

Karpal tünel sendromu ortaya çıkma nedenlerinin başında, mause ve klavye kullanmak yer alıyor. Çünkü, sürekli klavye ve mause kullandıkça el bileği uzun süre bükülü kalıyor. Bu da bileği zorlanıp, median sinirin sıkışmasına yol açıyor. Bu sinir sıkışması önemsenmeyip, ihmal edilirse ilerleyen aşamada el parmakları neredeyse hareketsiz kalıyor.

El ve bilekleri sürekli bükülü olduğu için masa başında çalışanlarda, el bileğine aşırı yük binen temizlik gibi bir işte çalışanlarda, keman gibi bir müzik aletini uzun süre ve bileği zorlayacak şekilde aşırı kullananlarda, özellikle de 40-60 yaş aralığındaki kadınlarda bu hastalık daha çok görülüyor. Bu kişilerde zamanla kaslarda güçsüzleşme ve kas erimesi oluşabiliyor.

Karpal tünel sendromu olan kişilerin bir an önce uzman bir doktora başvurmaları ve sorunun çok geç olmadan tedavi edilmesi gerekiyor. Tedavi olmayan ya da tedaviye geç kalan hastalar yazı yazamama, araba kullanamama, hafif bir bardağı bile taşıyamama gibi sorunlar yaşayabilirler. Erken tanı ile karpal tünel sendromu ilaç ve fizik tedavi yöntemleri kullanılarak önlenebilir. İlerlemiş evrelerde cerrahi operasyon gerekiyor.

Karpal Tünel Sendromu Evde Tedavisi

Yukarıda saydığımız çeşitli şikayetlerle kendini gösteren karpal tünel sendromu evde tedavi edilebilir mi, evde karpal tünel sendromu hastalığı tedavisi ve karpal tünel sendromu olanlar ne yapmalı? ailecesaglik.com ekibi sizler için cevapladı.

karpal tünel sendromu Karpal tünel sendromu sorunu olan ve bu soru nedeniyle yaşadığı ağrı gibi şikayetlerin üstesinden gelmek isteyenlere, karpal tünel sendromu evde tedavisi için uzmanlarımızın bazı önerileri var.

Öncelikle karpal tünel sendromu sorununda hem ağrının azalması hem de sinirlerde kalıcı hasarlar oluşmaması için tedavi çok büyük bir önem taşıyor.

Evde karpal tünel sendromu hastalığının tedavisi için yapabileceğiniz çok basit uygulamalar var. Karpal tünel sendromu belirtileri ilk ortaya çıktığı zaman tedavi uygulamasına başlarsınız, daha kısa sürede ve daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Evde karpal tünel sendromu hastalığının tedavisi için parmaklarınızı, elinizi ve bileklerinizi sık sık dinlendirin.

Hissizlik ve ağrı şikayetlerine neden olan hareketlerden uzak durun.

Şişliği azaltmak için saatte bir veya iki kez bileğinize 10-15 dakika süreyle buz koyabilirsiniz.

Steroid olmayan iltihap giderici ilaçlar (nonsterodial antienflamatuar) kullanabilirsiniz.

Karpal tünel sendromu için doğal çözüm olarak yukarıda saydığımız evde yapacağınız uygulamalara şunları da ekleyebilirsiniz:

Bileğinizi düz bir konumda tutmak ve medyan sinirinizdeki basıncı hafifletmek için geceleri bir çelik bileklik takabilirsiniz.

Ağrınız geçtiğinde kolunuz ve bileğiniz için esnetme ve kuvvet egzersizleri yapabilirsiniz. Bu egzersizleri rastgele yapmamalı, el ve bilek hareketleri için en iyi konumları ve duruşu öğrenmelisiniz.

Karpal tünel sendromu evde tedavi uygulamaları düzenli yapıldığında ağrılarınızın azaldığını ve ellerinizin hareket kabiliyetinin arttığını göreceksiniz

.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, karpal tünel sendromuna ne iyi gelir, karpal tünel sendromu bitkisel tedavi, karpal tünel sendromu tedavisi, karpal tünel sendromu egzersizleri, karpal tünel bitkisel tedavi, karpal tünel sendromu evde tedavi, karpal tünel tedavisi, zayıflama.
.
İlgili Yazılar: