■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Kaşıntı Çeşitleri

Yazının Tam Başlığı: Kaşıntı Çeşitleri
Kaşıntı nedir, kaşıntı nedenleri, kaşınma tedavisi

Kaşıntı Çeşitleri

SICAK VE CİLDİ RAHATSIZ EDEN KIYAFETLER

Kaşıntının neden kaynaklandığının anlaşılabilmesi için yapılacak testler hakkında bilgiler veren Dr. Belma Bayraktar, “Bu hastalarda tam kan, böbrek, karaciğer, tiroid testleri, yaşla uyumlu kanser tarama testleri, akciğer grafisi, alerjik testler gerekebiliyor. Nadiren deri biyopsisi ve HIV tarama testi de istenebilir.

İlk araştırmada tanı konulamayan hastaların yüzde 10’unda takip ile sistemik hastalık tanısı konulduğu bildirilmiştir” diyor. Sebebi bilinen ya da bilinmeyen yaygın kaşıntının tedavisinde ilk olarak tetikleyici ya da kaşıntıyı artırıcı faktörlerin ortadan kaldırılması önem taşıyor.

Aşırı sıcak, terleme, sıkı ve yünlü giysiler bu faktörler arasındadır. Özellikle yaşlı hastalarda kuru cilt en önemli sebeplerdendir. Bu yüzden sık sık sabun kullanımından kaçınması gerekiyor. Alkol, baharatlı yiyecekler ve psikolojik stres de kaşıntıyı arttırabilecek faktörler arasında yer alıyor.

Sıcak uygulamanın kaşıntıyı arttırdığı, soğuk uygulamanın ise azalttığı biliniyor. Nemlendiriciler de kaşıntının giderilmesinde faydalı oluyor. Kaşıntıda alerjik bir neden düşünüldüğünde alerji testlerinin yapılması gerekebiliyor.

Diyabette kaşıntı: Diyabet hastalarında genital bölge ve kıvrım bölgelerindeki kaşıntılardan mantarlar sorumlu olabilir.

Tiroid bezi çok çalışırsa kaşındırıyor: Tiroid bezinin çok çalışmasında derideki kan akımının artışına bağlı, az çalışmasında ise deri kuruluğuna bağlı kaşıntının arttığı düşünülmektedir. Zona sonrası görülen lokalize kaşıntıdan ise sinir hasarı sorumlu tutulmuştur.

Makat bölgesindeyse araştırılmalı: Makat bölgesi kaşıntıları ise kişileri sosyal anlamda olumsuz etkilemektedir. Altta yatan hastalık varsa araştırılmalı, dışkılama sıklığı, temizlik alışkanlıkları, kullanılan ilaçlar, eşlik eden diabet gibi hastalıklar, kullanılan iç çamaşırları, parazit varlığı gözden geçirilmeli, bazen de kolonoskopi yapılması gerekebilmektedir. Kahve, alkol ve baharatlı yiyecekler tetikleyebilir. Bölgenin kuru ve temiz tutulması çok önemlidir. Bölgesel kullanılan kremler, ağız yoluyla alınacak kaşıntı gidericiler faydalı olabilir.

Kadınlarda genital bölgede kaşıntı: Kadın genital bölge kaşıntıları bazen makat bölge kaşıntılarıyla benzer özellik gösterebilir, sıkça da birlikte gözlenebilir. Bu bölgede kaşıntıya neden olabilen mantar, bakteri, egzema, liken, menapoz, nadiren de malignite söz konusu olabilir. Laboratuar incelemeleri, gerekirse biopsi yapılması gerekebilir. Başlangıç olarak hijyen koşulları iyileştirilmeli ve tahrişe neden olabilecek sentetik içerikli malzemelerin kullanımları engellenmelidir. Bazen de psikolojik destek gerekebilir.

Erkeklerde kaşıntı: Erkek genital bölge kaşıntıları da kadınlardakine benzer nedenlerle olabiliyor. Kaşıntı gidericiler ve psikolojik destek gerekebiliyor. Kaşıntının tedavisinde başarı, sebebin bulunması ve ortadan kaldırılmasına bağlıdır.

——————-
KAYNAK: Ajans Haber

Kaşıntı Çeşitleri ile İlgili Aramalar

kaşıntı çeşitleri,kaşıntı,kaşıntı nedenleri,kaşıntı neden olur,neden kaşınırız,kaşıntı sorunu,kaşınma nedir,kaşıntı nedir…

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, kaşıntı çeşitleri, kaşıntı türleri, kaşıntılı alerji çeşitleri, aile cesitleri, kasinti hastaligi isimleri, kasinticesitleriresimli, Ailece kaşinti, zayıflama.

Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Kaşıntı Çeşitleri - -


sitemap -- sitemap

banner