Kene Isırması Belirtileri

Kene ısırması, Kırım-Kongo Kanamalı Atesi (KKKA)

Kene Isırması Belirtileri

Kene nasıl ısırmaktadır, kene ısırmasının ilk belirtileri nelerdir?
Neredeyse ülkemizin tüm coğrafik bölgelerinde “Hyalomma marginatum marginatum türü keneler olduğu saptanmıştır. Özellikle kenelerin, aktif olduğu ilkbahar ve yaz aylarında, kene ısırığı ile bulaşan KKKA hastalığı daha sık görülmektedir. KKKA hastalığı, kan yoluyla da bulaşabilen bir hastalıktır. Bu hastalığı taşıyan keneler, ara dönemlerinde kuş ve yabani kemiricilerde bulunabildiği için, bir yörede keneleri, tamamen yok edebilmek pek mümkün değildir. Fakat sayılarının azaltılması sağlanabilir.

“Keneler de tıpkı sivrisinekler gibi, bir vücut bölgesini ısırmadan önce bölgeye lokal aneztezik benzeri bir madde salgılar. Bu nedenle ısırığı takip eden süre içinde eğer kene gözle görülemeyecek bir yerde ise ilk 24-48 saatte ısırık fark edilmez. Kenenin taşıdığı hastalık, kan emmeye bağlı olarak; 12-24 saatte aktif hale gelir ve bulaştırıcılık oluşur. Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi Virüsü (Nairovirüsler), ilk 36 saatte kenede çoğalmasını kan emme ile tamamlayabilir. Kene ısırmasının 3. ve 5. günlerinde, bulaştırıcılık maksimuma ulaşır. Erişkin bir kene 9-14 günde ancak doyabilir. Bu sürede, sürekli canlı üzerinde ve kan emme durumundadır.

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi Virüsüyle temas eden kişilerden her beş kişiden birinde hastalık belirtileri görülüyor. Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi Virüsleri bağışıklık sistemi ve damar hücrelerine saldırıyor, kendilerine karşı vücudun antikor salgılamasını engelliyor ve damar hücrelerinde hasara neden oluyor. Bu virüsün “kuluçka” dönemi yani kenenin ısırması ile hastalık gelişmesi arasındaki süre, 3 ile 7 gün arası. Kuluçka döneminden sonra; öncelikle 41 °C’ye kadar yükselen ani ateş, baş dönmesi, baş ağrısı ve kas ağrıları hastalığın ilk belirtileri arasında sayılabilir. Yüksek ateş ortalama 4-5 gün sürüyor ve bu belirtilerin yanı sıra ishal, bulantı ve kusmada başlıyor. Ardından yüz, boyun ve göğüste kızarıklık ve göz iltihapları gibi diğer belirtiler ortaya çıkıyor. Genellikle 7 gün süren bu dönemden sonra da kanamalı dönem başlıyor.

Kanama, büyük çoğunlukla hastalığın başlamasından sonraki 5-7 gün içerisinde ortaya çıkıyor. Kanamanın şiddetine göre ciltte küçük nokta tarzındaki kızarıklıklar veya büyük morluklar görülürken, ağız içerisi, dişeti ve dudakta da kanamalar başlıyor. Kanama en sık sindirim sistemi, cinsel organlar, idrar yolları ve solunum yollarında oluyor. Bu organlardaki kanamaya bağlı olarak, dışkıda, idrarda veya balgamda kan görülmesi sık karşılaşılan bulgular arasında.

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığının Son Dönemi

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı’nın son dönemi, hastalığın belirtilerinin görülmesinden 10-20 gün sonra başlıyor. Bu son dönemde kalp ritminde değişim oluyor, solunum güçlüğü, görme güçlüğü, geçici saç dökülmesi, işitme kaybı ve hafıza kaybı görülebiliyor. Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi’nde en belirgin laboratuvar bulgusu, trombosit sayısının hızla düşmesi. kanın pıhtılaşmasını sağlayan trombositler önemli oranda azalınca kanamalar başlıyor. Beyaz kan hücrelerinin yani akyuvarların sayısı azalırken, AST ve ALT gibi karaciğer enzimleri yükseliyor. Eğer hasta bu dönemde sağ kalmayı başarır ölmezse, hastanın biyokimya testleri ve tam kan sayımı da dahil olmak üzere tüm laboratuvar testleri, yaklaşık 5-9 günde normal sınırlara dönüyor.

.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, kene ısırması, kene isırması belirtileri, kene belirtileri, kkka belirtileri, kene ısırmasının belirtileri, kene ısırığı belirtileri, kene isirigi, zayıflama.
.
İlgili Yazılar: