■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Kene Isırması Belirtileri

Yazının Tam Başlığı: Kene Isırması Belirtileri
Kene ısırması, Kırım-Kongo Kanamalı Atesi (KKKA)

Kene Isırması Belirtileri

Kene nasıl ısırmaktadır, kene ısırmasının ilk belirtileri nelerdir?
Neredeyse ülkemizin tüm coğrafik bölgelerinde “Hyalomma marginatum marginatum türü keneler olduğu saptanmıştır. Özellikle kenelerin, aktif olduğu ilkbahar ve yaz aylarında, kene ısırığı ile bulaşan KKKA hastalığı daha sık görülmektedir. KKKA hastalığı, kan yoluyla da bulaşabilen bir hastalıktır. Bu hastalığı taşıyan keneler, ara dönemlerinde kuş ve yabani kemiricilerde bulunabildiği için, bir yörede keneleri, tamamen yok edebilmek pek mümkün değildir. Fakat sayılarının azaltılması sağlanabilir.

“Keneler de tıpkı sivrisinekler gibi, bir vücut bölgesini ısırmadan önce bölgeye lokal aneztezik benzeri bir madde salgılar. Bu nedenle ısırığı takip eden süre içinde eğer kene gözle görülemeyecek bir yerde ise ilk 24-48 saatte ısırık fark edilmez. Kenenin taşıdığı hastalık, kan emmeye bağlı olarak; 12-24 saatte aktif hale gelir ve bulaştırıcılık oluşur. Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi Virüsü (Nairovirüsler), ilk 36 saatte kenede çoğalmasını kan emme ile tamamlayabilir. Kene ısırmasının 3. ve 5. günlerinde, bulaştırıcılık maksimuma ulaşır. Erişkin bir kene 9-14 günde ancak doyabilir. Bu sürede, sürekli canlı üzerinde ve kan emme durumundadır.

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi Virüsüyle temas eden kişilerden her beş kişiden birinde hastalık belirtileri görülüyor. Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi Virüsleri bağışıklık sistemi ve damar hücrelerine saldırıyor, kendilerine karşı vücudun antikor salgılamasını engelliyor ve damar hücrelerinde hasara neden oluyor. Bu virüsün “kuluçka” dönemi yani kenenin ısırması ile hastalık gelişmesi arasındaki süre, 3 ile 7 gün arası. Kuluçka döneminden sonra; öncelikle 41 °C’ye kadar yükselen ani ateş, baş dönmesi, baş ağrısı ve kas ağrıları hastalığın ilk belirtileri arasında sayılabilir. Yüksek ateş ortalama 4-5 gün sürüyor ve bu belirtilerin yanı sıra ishal, bulantı ve kusmada başlıyor. Ardından yüz, boyun ve göğüste kızarıklık ve göz iltihapları gibi diğer belirtiler ortaya çıkıyor. Genellikle 7 gün süren bu dönemden sonra da kanamalı dönem başlıyor.

Kanama, büyük çoğunlukla hastalığın başlamasından sonraki 5-7 gün içerisinde ortaya çıkıyor. Kanamanın şiddetine göre ciltte küçük nokta tarzındaki kızarıklıklar veya büyük morluklar görülürken, ağız içerisi, dişeti ve dudakta da kanamalar başlıyor. Kanama en sık sindirim sistemi, cinsel organlar, idrar yolları ve solunum yollarında oluyor. Bu organlardaki kanamaya bağlı olarak, dışkıda, idrarda veya balgamda kan görülmesi sık karşılaşılan bulgular arasında.

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığının Son Dönemi

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı’nın son dönemi, hastalığın belirtilerinin görülmesinden 10-20 gün sonra başlıyor. Bu son dönemde kalp ritminde değişim oluyor, solunum güçlüğü, görme güçlüğü, geçici saç dökülmesi, işitme kaybı ve hafıza kaybı görülebiliyor. Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi’nde en belirgin laboratuvar bulgusu, trombosit sayısının hızla düşmesi. kanın pıhtılaşmasını sağlayan trombositler önemli oranda azalınca kanamalar başlıyor. Beyaz kan hücrelerinin yani akyuvarların sayısı azalırken, AST ve ALT gibi karaciğer enzimleri yükseliyor. Eğer hasta bu dönemde sağ kalmayı başarır ölmezse, hastanın biyokimya testleri ve tam kan sayımı da dahil olmak üzere tüm laboratuvar testleri, yaklaşık 5-9 günde normal sınırlara dönüyor.

.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, kene ısırması, kene isırması belirtileri, kene belirtileri, kkka belirtileri, kene ısırmasının belirtileri, kene ısırığı belirtileri, kene isirigi, zayıflama.

Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Kene Isırması Belirtileri - -


sitemap -- sitemap

banner