Kene Nasıl Çıkarılır?

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı yayan kene ısırdığında nasıl çıkarılır?

Kene Nasıl Çıkarılır?

“Kene, mevcut ise kesinlikle ezilmeden ve kenenin ağız kısmı koparılmadan; bir cımbız veya pens yardımıyla, kenenin vücuda yapıştığı yerden tutularak, sağa sola oynatılarak çıkartılmalıdır.

Keneler, virüsü, vücuda yapıştıktan hemen sonra vermeyip, bunun için belirli bir süre gerektiğinden, zaman konusu çok önemlidir. Böylece, kenenin ısırmasından sonra, onun zarar vermeden çıkarılması için bir zaman avantajı vardır. Bu süre içinde, panik yapılmadan fakat hızlıca, bir sağlık kuruluşuna ulaşmak gerekir.

Kene üzerine herhangi bir kimyasal madde, kesinlikle dökülmemelidir.

Keneler, sigara veya kibrit gibi fiziksel yöntemlerle uzaklaştırılmaya çalışılmamalıdır. Çünkü bu durumda keneler, kusmakta ve mikrobu vücuda verebilmektedir. Bu nedenle, çıkarma işlemi için keneyi pens vb ile tutarken, vücuda bir salgı vermesini önlemek için, en alt bölümden, baş-boyun bölgesinden sıkıca tutulmalıdır.

Kene Nasıl Çıkarılır? İle İlgili Aramalar

Kene nasıl çıkarılır, Kene Isırması Teşhisi, Kene Isırması Tedavisi, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, kene ısırması, kene ısırması belirtileri, KKKA hastalığı, ısıran kene nasıl çıkarılır…

.