Çocuk Kış Hastalıkları Hakkında Genel Bilgiler

Çocuk hastalıkları, hasta çocuk, bebek hastalıkları

Çocuk Kış Hastalıkları Genel Bilgiler –

Çocuk kış hastalıkları her çocuğun yaşayabileceği hastalıklar olmasına karşın, özellikle çocukların toplu olarak bulunduğu ortamlarda bulaşma ile yayılan hastalıklar öne çıktığı için, bu tür hastalıklar okuldan eve getirilen hastalıklar olarak bilinir.

Doğaldır ki, anne babalar çocuğun okuldaki yaşamını kontrol edemezler, evde korudukları gibi koruyamazlar. Zaten yapılabilecek koruma önlemleri de sınırlıdır ve çocukların aynı ortamda aynı havayı soludukları okul ve sınıf ortamında, hastalıkların bulaşması kaçınılmazdır.

Çocuk kış hastalıkları ile ilgili bir koruma önlemi olarak aşılar, çocukları kızamık ve su çiçeği gibi hastalıklar korumada etkilidir. Aşısı olmayan veya aşının etkisi tartışmalı olan diğer çocuk kış hastalıkları için alınabilecek pek bir önlem yoktur.

Bu nedenle, kaçınılmaz şekilde evinize taşınacak olan çocuk kış hastalıkları önlemleri hakkında çocuğu bilgilendirmek önemlidir. Çocuğunuza doğru hijyen kurallarını öğretebilirsiniz. Böylece çocuk kış hastalıklarına yakalanmaları olasılığını biraz azaltabilirsiniz ve hastalandığı zaman çocuğun yatakta geçireceği hastalık döneminin daha kısa olmasını sağlayabilirsiniz.

Şimdi, belli başlı çocuk kış hastalıkları konusunda, görülme sıklığına göre bir genel bilgi edinmek üzere, yazıyı okumaya devam ediniz.


Çocuk Kış Hastalıkları

———-

Nezle (Basit Soğuk Algınlığı):

En çok görülen çocuk kış hastalığıdır ve belirtileri hemen herkes tarafından bilinir: Burun akıntısı, hapşırık ve öksürük…

Nezle Nasıl Bulaşır? Nezle hastası olan bir çocuk ağzını mendille kapatmadan hapşırdığı ya da öksürdüğü zaman, nezle mikropları küçük tükrük damlacıkları içinde havada uçuşur. Bu havanın solunması ile hastalık bulaşır. Ayrıca hasta bir çocuk burnunu eliyle sildikten sonra bir eşyaya (oyuncak, sandalye, kalem vs…) dokunduğunda, başka bir çocuk da aynı eşyayı eline aldığında hastalık bulaşabilir.

Nezleden Korunma: Çocuğa, yüzüne dokunmamasını, burnunu ve gözlerini kaşımamasını öğretin. Çünkü bu bölgeler, virüslerin vücuda giriş yaptığı ana yollardır. Aynı nedenle çocuğun ellerini sık sık sabunla yıkamayı alışkanlık haline getirmesi de korunmada önemlidir. Araştırmalar sıkça el yıkamanın, soğuk algınlığına yakalanma olasılığını oldukça düşürdüğünü gösteriyor.

Nezle Tedavisi: Yaygın bir hastalık olmasına rağmen soğuk algınlığının henüz bir tedavisi yok. Ancak hastalanan çocuğunuzun rahatsızlığını azaltabilirsiniz. Su kaybını önlemek amacıyla bol bol sıvı almasını sağlayın, burun tıkanıklığını gidermek için tuzlu burun damlaları ya da havayı nemlendirici cihaz kullanabilirsiniz. Nezle, yatağa düşüren bir hastalık değildir; ancak, vücudun gücünü hastalıkla mücadeleye yönelterek (dinlenerek) birkaç günde iyileşme sağlanabilir. Nezle ilâçlarının altı yaşın altındaki çocuklar tarafından kullanılması uygun değildir. Daha büyük çocuklarınıza kullandırmak için de mutlaka doktorunuza danışın.
———-

Grip:

Grip çocuğun solunum yollarını güçsüz düşüren ve çocuğunuzu birkaç günden birkaç haftaya kadar değişen bir süre için okuldan uzak ve yatağa bağlı tutabilecek bir hastalıktır.

Grip belirtileri nelerdir? Baş ağrısı, üşüme, titreme, ateş, halsizlik, öksürük, vücut ağrıları ve burun tıkanıklığı, gribin en çok bilinen belirtileridir.

Grip Nasıl Bulaşır? Grip virüsleri çok bulaşıcıdır. Hava veya dokunma yoluyla kolayca bulaşabilir. Grip belirtilerinin görünmeye başlaması da hastalık bulaştıktan sonra bir günü bulabilir.

Gripten Korunma: Gripten korunma için çeşitli aşılar vardır, ancak grip aşısının yüzde yüz koruyucu olduğu söylenemez. Grip aşısı olmuş bir çocuk da kolayca gribe yakalanabilir. Bu bir yandan aşının etkisinin tam olmayışından, diğer yandan da grip virüsünün sürekli değişim göstermesinden kaynaklanır. Grip aşısı, bir önceki kış görülen grip hastalığının virüsleri ile hazırlanır, ancak sonraki kış başka bir grip türü yaygınlaşacağı için, aşının etkisi ortadan kalkmış olur.

Grip Tedavisi: Nezle gibi, grip hastalığının da tedavisi yoktur. Halk arasında grip ile ilgili bir deyiş şu şekildedir: “Grip ilâçla bir haftada, ilâçsız yedi günde geçer”…

Ancak, grip hastalığının “semptomatik tedavisi” yani belirtilerine yönelik önleyici müdahaleler yapılabilir. Böylece, grip hastalığının ilerleyerek zatürre ve benzeri komplikasyonlara dönüşmesi önlenebilir.

Eğer çocuğunuzdaki grip belirtileri, henüz 48 saatten daha az bir süredir görülüyorsa, doktor iyileşmeyi hızlandırmak üzere antiviral bir ilâç kullanmasını önerebilir.
———-

Konjuktivit (Göz Nezlesi):

Göz nezlesi, göz kapağının iç zarının iltihaplanması şeklinde oluşan bir hastalıktır. Tıbdaki adı “konjuktivit” olan bu hastalık, bebeklerde ve çocuklarda yaygın olarak görülmektedir.

Konjuktivit Belirtileri: gözlerde kızarıklık, kaşıntı, ağrı ve görmede bulanıklık oluşturabilir. İlk belirtileri çocuğunuz uyandığında fark edilen, gözlerde çapaklanma, bazen de beyaz, sarı veya yeşil akıntı şeklinde görülebilir. Çocuğunuzun göz beyazı bölümünde görülen kırmızılık ya da pembelik oluşumu, veya çocuğun gözlerinde yanma ve kaşıntı da belirtiler arasında sayılabilir.

Konjuktivit Nasıl Bulaşır? Göz nezlesinin oluşma nedeni bazen alerji ya da tahriş edici etkenler olabildiği gibi; genellikle neden olarak bakteri ve virüsler gösterilmektedir. Nu nedenle de oldukça bulaşıcıdır. Çocuklarda çapaklanma diye bilinen konjuktivitin soğuk mevsimlerde ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir. Çocuğunuz bu mikrobu, hasta bir çocuğun güzünü elleyerek, veya onun dokunduğu eşyalara dokunarak veya hasta bir çocukla aynı yüz havlusunu kullanarak almış olabilir.

Göz Nezlesinden Korunma: Çocuğunuza sık sık ellerini yıkaması ve gözlerini kaşımaması gerektiğini öğretin.

Konjunktivit Tedavisi: Çocuk doktorunuz, antibiyotikli göz damlası önerebilir ve çocuğunuz bu damlayı 24 saat boyunca kullanmadan okula gitmemelidir. Özellikle elleri temiz tutmak, göz nezlesi tedavisinde çok önemlidir; çünkü hastalık bir gözden diğerine geçebilir veya gözden ellere geçip göz damlasının etkisi dışında geliştikten sonra ellerle yine göze dönebilir.

Ayrıca el temizliği ihmal edilirse, göz nezlesi (konjunktivit) başkalarına bulaşabilir veya tedavi sonrası yeniden ortaya çıkabilir. Aynı nedenlerle, göz nezlesi olan çocuğunuzun herkesten ayrı, sadece onun için ayrılan bir havluyu kullanmasına da özen göstermelisiniz.
———-

Boğaz enfeksiyonları:

Boğaz enfeksiyonları, boğazda ağrı ile kendini gösteren bir hastalık grubudur.

Boğaz Enfeksiyonu Belirtileri: Soğuk algınlığı ve grip de bir miktar boğaz ağrısına neden olabilir; ancak boğaz enfeksiyonlarının en kesin belirtisi, özellikle yutkunurken boğazda kuvvetli ağrı olarak belirtilebilir.

Boğaz enfeksiyonlarında genellikle streptokok bakterisinin oluşturduğu bu enfeksiyonlar, burun tıkanıklığına, hapşırık ve öksürüğe neden olmaz. Çocuğun bademcikleri üzerinde beyaz ya da sarı noktalar, boynundaki lenf bezlerinde şişmeler veya biden aniden 38 derece celsius’a yükselen vücu ısısı, hastalığın en çok bilinen belirtileri olarak sıralanabilir.

Boğaz Enfeksiyonları Nasıl Bulaşır? Boğaz enfeksiyonları bir çocuktan diğerine, öksürük veya hapşırıkla bulaşabilir. Ayrıca bu bakteriler kısa bir süre bile olsa, dokunulan yüzeylerde (musluk, masa, kapı kolları gibi) de yaşayabiliyorlar. Bu da hastalığın bulaşma yollarını arttıran bie etkendir.

Korunma: Çocuğunuza hasta olmuş arkadaşlarından uzak durması gerektiğini öğretmelisiniz. Boğaz ağrısı şikayeti olan herkesten uzak durmak, boğaz enfeksiyonlarına karşı en etkili koruma yöntemi sayılabilir.

Boğaz Enfeksiyonu Tedavisi: Eğer yapılan boğaz kültürü testi, streptokok bakterisinin varlığını doğruluyorsa, pediatrist doktor çocuğunuza antibiyotik önerecektir. Doktorun vereceği antibiyotikle çocuğunuz hemen iyileşmeye başlar, ancak tedaviyi sonuna kadar götürmek çok önemlidir. Ayrıca çocuğunuzun 24 saat boyunca verilen bu antibiyotik tedavisini uygulamadan, okula gitmemesi gerektiğini de unutmamak gerekir.
çocuk kış hastalıkları Çocuk kış hastalıkları okullarda toplu yaşam alanlarında daha çabuk yayılır.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, ocuk hastalklar hakknda bilgi, zayıflama.
.
İlgili Yazılar: